Seniorzy i ich zadłużenie – najnowsze dane KRD

Opublikowano: 2022-01-21 12:02 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Seniorzy i ich zadłużenie – najnowsze dane KRD

Seniorzy i ich zadłużenie – najnowsze dane KRD

W dniu dzisiejszym bardziej uważnie przyglądamy się starszemu pokoleniu. Wszystko za sprawą Dnia Babci i Dnia Dziadka, które w Polsce obchodzimy 21 oraz 22 stycznia. Portale KRD, BIK, BIG analizują jak na ten moment wygląda ich sytuacja zadłużenia finansowego.

Przyjrzyjmy się faktom prezentowanym w portalu KRD:

  • Z danych Krajowego Rejestru długów wynika, że na koniec 2021 r. w Polsce było 357 tys. zadłużonych emerytów (kobiety 60+, mężczyźni 65+), których obciążenie finansowe opiewało na kwotę 6,18 mld zł.
  • Najwięcej dłużników wśród emerytów mieszka na Śląsku, a ich dług wyniósł ponad 1 mld zł. Kolejne województwo to województwo mazowieckie z zaległościami na 856 mln zł oraz dolnośląskie z kwotą sięgającą 595 mln zł.
  • Średnia kwota do oddania na osobę to 17,3 tys. zł.
  • Mamy więcej dłużniczek niż dłużników (200 tys. kobiet z zaległościami o wartości 3,3 mld zł oraz 157 tys. mężczyzn, którzy mają do oddania 2,8 mld zł). Można by to wytłumaczyć tym, że wśród naszej populacji mamy znaczną przewagę płci pięknej w starszej grupie wiekowej.
  • 4,4 mld zł to dług zgłoszony przez firmy zarządzające wierzytelnościami.
  • 749,88 mln to należności wobec sektora finansowego, 405,69 mln to zaległe alimenty.

W grudniu tego roku na zlecenie KRD zostało wykonane ogólnopolskie badanie „Portfel statystycznego Polaka w Pandemii". W kontekście starszych osób w wieku 55-74 lat, można by rzec, że ponad połowa z nich, przyznaje, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich sytuację materialną i jakość życia. Jedynie 7% odczuło polepszenie.

Dodatkowo wysoka inflacja, wzrost cen energii, gazu, żywności bardzo źle wpływają na ich budżet domowy. 70% badanych nie chce się bardziej zadłużać, więc aby podołać trudowi obecnego życia, ogranicza wydatki, wręcz zaciska pasa. Ci co mają oszczędności (a jest ich zaledwie połowa z ankietowanych) niejednokrotnie muszą z nich skorzystać. Starsi niechętnie proszą o pomoc finansową swoją rodzinę, rośnie też niepokój co do niepewnej przyszłości.

Reasumując, życzymy wszystkiego co najlepsze dla naszych ukochanych dziadków, a przede wszystkim ZDROWIA, RADOŚCI oraz wszechobecnego CIEPŁA RODZINNEGO. Dbajmy o naszych seniorów! 

Źródło: KRD

Tagi: krdzadłużenie

Zaktualizowano: 21.01.2022

Dodano: 21.01.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top