Szansa na nowy ład gospodarczy i społeczny, zwolnienia PLL LOT, metoda na wnuczka nadal działa – aktualności z dnia 21.01.2021r.

Opublikowano: 2021-01-21 08:37 Anna Kopańska 6 min. czytania

Szansa na nowy ład gospodarczy i społeczny, zwolnienia PLL LOT, metoda na wnuczka nadal działa – aktualności z dnia 21.01.2021r.

Szansa na nowy ład gospodarczy i społeczny

Ostatnie miesiące, w których dominuje sytuacja związana z pandemią koronawirusa, trzymają wszystkich w niepewności. Do 31.01.2021r. przedłużone zostały obowiązujące obostrzenia takie jak: zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowanie dystansu 1,5 m oraz możliwość przebywania w sklepie 1 osoby na 15 mkw. Oprócz tego w dalszym ciągu zamknięte zostają restauracje, a gośćmi hotelowymi mogą być tylko medycy.

Wypowiedź wicerzecznika PIS Radosława Fogiel udzielona w czwartek na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9 może dawać nadzieję, że powoli zmierzamy w kierunku ułożenia nowego ładu funkcjonowania w rzeczywistości po pandemicznej. Z przytoczonej wypowiedzi wynika, że za około miesiąc będziemy mogli poznać szczegóły projektu prezentującego „przejście do nowego rozdziału”.

Przypomnijmy, że około tydzień temu Tadeusz Kościński minister finansów, funduszy i polityki regionalnej powiedział, że „w ciągu najbliższych 2-3 tygodni obostrzenia powinny być mniejsze, a na przełomie I i II kwartału tego roku  80 proc. zacznie znikać” – jak czytamy na stronie PAP.

„Najpierw zwalczmy pandemię, to te najbliższe dwa, cztery, pięć miesięcy. Potem mam nadzieję na mocne odbicie gospodarcze. To tak z lotu ptaka dwa najważniejsze wydarzenia tegoroczne: cały czas jeszcze walka z epidemią, ale potem szybkie odbicie, powrót branż do pewnej po pandemicznej normalności" - mówił premier na początku stycznia.

Nowy projekt, opisujący funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, będzie zawierać przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także wiele propozycji z obszarów  życia społecznego czy gospodarczego. (źródło PAP)

zwolnienia PLL LOT

Pomimo wsparcia udzielonego w ramach pomocy publicznej PLL LOT w grudniu 2020r. w wysokości ok 3 mld zł, widmo zwolnień pracowniczych niestety się zrealizuje. PLL LOT podpisało porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie redukcji zatrudnienia.

W pierwszym półroczu 2021r. PLL LOT dostosuje sytuację kadrową do rzeczywistości postcovidowej i rozstanie się z maksymalnie 300 pracownikami. W ciągu pierwszego półrocza firmę opuści ok 150 pracowników, natomiast kolejne 150 osób odejdzie z firmy w ciągu następnych 2 lat – informacje z komunikatu przekazanego PAP przez przewoźnika. Jak przekazała spółka łączna ilość wszystkich zatrudnionych osób to ok 8 tys .

„Według prognoz IATA branża będzie odczuwać skutki pandemii jeszcze wiele lat, a poziom ruchu lotniczego z 2019 nie powróci wcześniej niż za 4 lata. W tym roku liczba przewiezionych pasażerów będzie o 38% niższa niż w 2019. Wprost przekłada się to na kondycję finansową branży. Szacuje się, że jej globalne straty netto wyniosą 118 mld dolarów w 2020r. , a w 2021r – 38 mld dolarów” – czytamy z komunikatu na stronie PAP.

metoda na wnuczka nadal działa

Jak czytamy na stronie PAP, blisko 86 mln złotych stracili łącznie polscy seniorzy przez tzw. mafię wnuczkową. Niestety pomimo, że cały świat zwolnił w związku z pandemią, przestępcy nie zwalniają tempa, wręcz przeciwnie. Okazuje się, że w 2020 roku strata jest jeszcze większa niż w 2019 roku – a kwota strat finansowych w portfelach emerytów jest o  około 13 mln zł większa.  

W rozmowie z PAP asp.sztab. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji korzystając z okazji złożyła życzenia seniorom, ale też zaapelowała: „Drodzy seniorzy, życzymy Wam, aby każdy dzień przynosił tylko dobre, spokojne i bezpieczne chwile! Nie dajcie się oszukać!”.

Z danych przekazanych Państwowej Agencji Prasowej przez policję wynika, że w ubiegłym roku 5289 starszych osób straciło blisko 86 mln zł w wyniku oszustw. Dla porównania w 2019r. była to kwota 72 mln zł.

Liderem w liczbie oszustw metodą na wnuczka jest region śląski, a tamtejsza Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach odnotowała aż 778 oszustw na łączną kwotę blisko 16 mln zł. Co ważne nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustwa "na wnuczka", "na policjanta" czy inną historię, w którą łatwowiernie wierzą starsze osoby. Najmniejsze straty odnotowano w woj. Świętokrzyskim - 1,2 mln zł; warmińsko mazurskim - 1 mln zł; podlaskim – 1,1 mln; lubuskim – 1 mln zł.

„Przestępcy wykorzystują różne legendy, które zawsze opierają się na tym samym mechanizmie: wymyślają wiarygodną historię, przekonują, że ta dotyczy właśnie osoby, z którą się rozmawia i w ten sposób łowią swą ofiarę w pułapkę psychologiczną, konsekwencją czego jest przekazanie wysokich kwot pieniędzy. Każdego roku wielu seniorów daje wiarę, że pomaga rzekomym policjantom, wnuczkom, pracownikowi wodociągów, narodowego funduszu zdrowia czy inspekcji sanitarnej" – przekazała policjantka.

W związku z tym apelujemy, aby przy okazji Dnia Babci i Dziadka, porozmawiać z naszymi najbliższymi i najstarszymi członkami rodziny o zasadach bezpieczeństwa i uczulenie naszych seniorów na możliwe sytuacje, w których działają przestępcy.

Zaktualizowano: 21.01.2021

Dodano: 21.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top