Wzrost liczby upadłości konsumenckich

Opublikowano: 2022-09-14 12:00 Dagmara Konik 3 min. czytania

Wzrost liczby upadłości konsumenckich

Wzrost liczby upadłości konsumenckich

W konsekwencji rosnących rat kredytowych rośnie liczba osób które decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Problem ze spłatą swoich zobowiązań mają głównie posiadacze kredytów konsumpcyjnych, opartych na zmiennej stopie procentowej, ale skala problemu będzie narastać wraz ze wzrostem, a potem utrzymywaniem się na wysokim poziomie przez kilkanaście miesięcy stóp procentowych.

Z miesiąca na miesiąc problemy ze spłatą zobowiązań mogą się nawarstwiać a także wyczerpywać się będą możliwości utrzymania płynności finansowej.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to sposób na zamrożenie długów i próba oddłużenia się przy pomocy syndyka oraz sądu upadłościowego

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe już 11 razy. Wcześniej rosły też stopy rynkowe, czyli WIBOR, na którym opiera się większość złotowych kredytów hipotecznych i część kredytów konsumpcyjnych

Z upadłości konsumenckiej może skorzystać każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Możliwość ogłoszenia upadłości przez osobę fizyczną istnieje w polskim prawie od 2016 roku, jednak w marcu 2020 r. weszły w życie nowe regulacje, które otworzyły drogę do bankructwa także osobom, które swoim rażącym niedbalstwem lub umyślnie przyczyniły się do niewypłacalności. Obowiązujące wcześniej warunki wstępne powodowały, że połowa wniosków była oddalana.

W 2022 r. do 31 lipca opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych 50 799 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym 9587 dotyczyło upadłości konsumenckiej, 242 upadłości firm, a 1281  to ogłoszenia rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego.

Porównując te dane z danymi za poprzedni roku widzimy znaczny wzrost liczby postępowań upadłościowych.

W całym 2021 r. opublikowano bowiem w MSIG oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych 53 312 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym  18 205 dotyczyło upadłości konsumenckiej, 412 upadłości firm, a 1888 to ogłoszenia rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego.

Tagi: upadłość konsumencka

Zaktualizowano: 14.09.2022

Dodano: 14.09.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top