Związek Banków Polskich (ZBP) zaapelował do władz państwowych o wsparcie polskich przedsiębiorców. W komunikacie prasowym podkreślił także, jak bardzo dla sprawnie funkcjonującej gospodarki jest sektor bankowy, który to w większości przyczynia się do kredytowania polskich firm. Oprócz pandemicznej rzeczywistości sektor bankowy musi się mierzyć z wieloma innymi czynnikami do których należą m.in. niskie stopy procentowe.
Komunikat ZBP to także w dużej części apel o zwolnienie części kredytów z podatku bankowego. Chodzi o środki kredytowe, jakie mają być przeznaczone na działalność restrukturyzacyjną oraz wspieranie rozwiązań proekologicznych (tzw. zielonej energii). Ponadto ZBP apeluje o zamrożenie wysokości składki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ocenie ZBP miałaby ona mieć poziom z roku 2021 w dwóch kolejnych latach.
Krajowy Rejestr Długów (KRD) poinformowało w komunikacie prasowym o 18 rocznicy swojego istnienia. Od początku sierpnia 2003 roku Klienci skorzystali z informacji gospodarczej już 284 mln razy, bo na tyle szacowana jest liczba pobranych raportów.
Dziś KRD to nie tylko rozwiązanie w walce z nierzetelnymi płatnikami, ale także ochrona przed wyłudzeniami kredytów dla klientów indywidualnych oraz źródło informacji o kontrahentach dla firm i osób prywatnych.
Rocznica KRD to także czas podsumowań:
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało w komunikacie prasowym, że w lipcu stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 5,8%. Spadek stopy bezrobocia w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniósł 0,1% i był piątym z rzędu miesiącem z tendencją spadkową. Biorąc pod uwagę rozkład w poszczególnych województwach w żadnym z nich nie został przekroczony poziom 9%, choć najwyższe bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. Z kolei najniższe w województwie wielkopolskim (3,5%).
Ministerstwo podało również dane dotyczące bezrobocia liczone wg metody Eurostat. Według wyliczeń na miesiąc czerwiec w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 3,6% (średnia UE to 7,1%).
Zaktualizowano:
Dodano: