Akt oskarżenia przeciw założycielom Kredytów-Chwilówek, najwyższe rezerwy walutowe NBP w historii, wzrost niewypłacalności i upadłości – piątek 08.01.2021

Opublikowano: 2021-01-08 09:56 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Akt oskarżenia przeciw założycielom Kredytów-Chwilówek, najwyższe rezerwy walutowe NBP w historii, wzrost niewypłacalności i upadłości – piątek 08.01.2021

Akt oskarżenia przeciw założycielom Kredytów-Chwilówek

Katowicka Prokuratura Okręgowa przygotowała akt oskarżenia wobec czterech osób, które były związane z działalnością firmy „Kredyty-Chwilówki”. Oskarżenie dotyczy założycieli firmy, którym zarzuca się popełnienie 14 przestępstw związanych z prowadzeniem działalności bankowej bez odpowiednich zezwoleń. Chodzi o proceder w którym przyjmowane były środki od osób prywatnych, które miały służyć do udzielania chwilówek, a które zostały obciążone ryzykiem tej transakcji co sprawia, że działalność taka podlega pod działalność bankową. Proceder ten łączył w sobie działalność wielu spółek, gdzie również pojawiły się zastrzeżenia co do jakości prowadzonej księgowości i sprawozdawczości. Ponadto oskarżeni otrzymali zarzut czerpania korzyści majątkowych z całego procederu. Prokuratura dokonała zabezpieczeń na majątku podejrzanych w kwocie 4 mln złotych, jak czytamy w komunikacie prasowym.

Najwyższe rezerwy walutowe NBP w historii

Narodowy Bank Polski opublikował dane o wysokości aktywów rezerwowych Polski na koniec grudnia 2020 roku. Jak wynika z danych NBP oficjalne aktywa rezerwowe Polski zarządzane przez NBP wynosiły 125,6 mld EUR, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 154,2 mld USD. Jak wynika z analizy raportu ten stan jest najwyższy w historii prowadzonych analiz. Stan rezerw zwiększył się o 5,1 mld EUR i o 9,8 mld USD w stosunku do stanu na koniec listopada 2020  roku.  

Wzrost niewypłacalności i upadłości

Początek roku 2021 przywitał nas smutnymi rekordami, jakie odnotowuje polska gospodarka w zakresie upadłości konsumenckiej oraz wzrostu niewypłacalności przedsiębiorstw. Jak czytamy w cyklicznym raporcie Coface w 2020 roku odnotowano znaczący wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw. Na wzrost tej wartości, wg autorów raportu, ma wpływ nie tylko aktualna sytuacja związana z pandemią, ale również możliwość przeprowadzenia uproszczonego postępowania wprowadzonego w ramach jednej ze zmian legislacyjnych w drugiej połowie 2020 roku. Zakwaterowanie i gastronomia oraz handel detaliczny to branże, które odnotowały największy wzrost niewypłacalności.

W odniesieniu do konsumentów również odnotowany rekord upadłości. Według danych znajdujących się na stronie Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, który publikuje dane dotyczące upadłości konsumenckiej od 2017 roku z końcem 2020 roku padł rekord ogłoszonych upadłości zarówno w ujęciu rocznym, kwartalnym, jaki i miesięcznym. Podobnie, jak w przypadku przedsiębiorców wpływ na te wzrosty miała sytuacja związana z pandemią, jaki i wprowadzone zmiany prawne.

Zaktualizowano: 08.01.2021

Dodano: 08.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top