Bezrobocie w Polsce, sygnał z Niemiec o wzroście inwestycji, rynek pożyczkowy w Polsce – aktualności z dnia 25.03.2021 r.

Opublikowano: 2021-03-25 07:11 Anna Kopańska 4 min. czytania

Bezrobocie w Polsce, sygnał z Niemiec o wzroście inwestycji, rynek pożyczkowy w Polsce – aktualności z dnia 25.03.2021 r.

Bezrobocie w Polsce

Na stronie Krajowej Izby Gospodarczej czytamy dane na temat aktualnej sytuacji związanej ze stopą bezrobocia w Polsce.

KIG informuje na podstawie danych GUS, że liczba zarejestrowanych osób ze statusem osoby bezrobotnej wyniosła w lutym 2021 prawie 1,1 mln osób, co stanowiło 6,5 procent. Wynik ten jest podobny do wyniku ze stycznia 2021, jednocześnie jest wyższy o 1 procent w stosunku do stopy bezrobocia z lutego 2020 roku.

Liczba osób pracujących w lutym 2021 roku wyniosła 15,81 mln osób i jest to wartość niższa niż przed rokiem o 10 tys. osób.

Co roku, w okresie lutego i marca, następuje wzrost stopy bezrobocia, jednocześnie jest to okres najwyższych wartości bezrobocia w porównaniu do całego roku. Wynika to z tego, że na ogół firmy z początkiem roku dokonują zmian w liczbie swojej kadry pracowniczej i dostosowuje ją do aktualnych potrzeb i zadań. (źródło: KIG)

Sygnał z Niemiec o wzroście inwestycji

Ciekawe informacje opublikował Puls Biznesu na temat wzrostu niemieckiego indeksu koniunktury PMI dla przetwórstwa przemysłowego. Wynik indeksu jest najwyższy od 1996 roku i wskazuje portal, może to być oznaka wzrostu popytu inwestycyjnego na świecie.

Indeks ten wyniósł w Niemczech 66,6 procent, a każdy wynik powyżej 50 procent sugeruje, że następuje poprawa sytuacji.

Respondenci badania wskazują na wysoki wzrost zamówień z Europy, Azji i USA, gdzie do tej pory kluczowym źródłem popytu były Chiny i USA.

Jak wskazuje Puls Biznesu, Niemcy mają 30 procentowy udział dóbr kapitałowych, wobec ok 17 procentowego poziomu w Polsce, jednocześnie jeśli niemieckie firmy mają duży wzrost popytu to powinno to mieć przełożenie na wzrost światowych inwestycji. Taki scenariusz ma możliwość się zrealizować, jeśli firmy, które czują popyt będą potrafiły na niego odpowiedzieć. (źródło: Puls Biznesu)

Rynek pożyczkowy w Polsce

Są już najnowsze dane na temat ilości i wartości sprzedaży firm pożyczkowych w Polsce w lutym 2021 roku.

Jak wynika z danych opublikowanych przez BIK, w lutym 2021 firmy pożyczkowe udzieliły 184,6 tys. sztuk pożyczek pozabankowych i jest to wynik niższy o 14,1 procent w stosunku do ilości pożyczek udzielonych w lutym 2020 roku.

Z kolei wartość przyznanych pożyczek pozabankowych wyniosła w lutym 2021 kwotę 471 mln zł i jest to wynik niższy o 11 procent w stosunku do lutego 2020 roku.

Średnia wartość pożyczki pozabankowej wyniosła w lutym 2 254 zł i jest to kwota, która oscyluje wokół średniej kwoty z lutego 2020 roku.

Jakie pożyczki cieszą się największą przyznawalnością? 37,3 procent wartości nowych pożyczek to kwoty powyżej 5 tys. złotych, co stanowi zaledwie 9,9 procent wszystkich udzielonych pożyczek.

Najwięcej pożyczek zostało udzielonych do kwoty 1 tys. złotych co stanowiło 40,7 procent udział w całym portfelu pożyczkowym, zaś w ujęciu wartościowym pożyczki te stanowiły 10,8 procent udział w sprzedaży.

Natomiast dynamiki sprzedaży pożyczek, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, odnotowano ujemne we wszystkich przedziałach kwotowych przyznanych pożyczek. (źródło: BIK)


 

Zaktualizowano: 16.11.2021

Dodano: 25.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top