Co obniżka stóp procentowych oznacza dla Polaków?

Opublikowano: 24 Paź 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

W ciągu ostatnich dwóch lat Polacy przyzwyczaili się raczej do tego, że stopy procentowe są podwyższane, a w najlepszym przypadku pozostają niezmiennie na dość wysokim pułapie. Od 8 września 2022 roku stopa referencyjna wynosiła 6,75% i taki stan rzeczy utrzymywał się przez rok. We wrześniu oraz październiku 2023 roku RPP dwa razy obniżała stopy procentowe. Jeśli chodzi o kredytobiorców, to mogą oni jak najbardziej interpretować te decyzje jako dobre wiadomości dla ich portfeli. Jednakże zmiana stóp wpływa nie tylko na kredyty. Trzeba też mieć na uwadze, jakie skutki obniżki w najbliższej przyszłości odczują polscy konsumenci.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak zmieniły się ostatnio stopy procentowe,
 • w jaki sposób obniżka stóp procentowych wpływa na portfele Polaków,
 • jakie są prognozy w związku z obniżką stóp i polską gospodarką.
obniżka stóp procentowych

Dwie pod rząd decyzje RPP o zmianie stóp procentowych

7 września 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych NBP:

 • stopa referencyjna - z 6,75% na 6,00%,
 • stopa lombardowa - z 7,25% na 6,50%,
 • stopa depozytowa - z 6,25% na 5,50%,
 • stopa redyskontowa weksli - z 6,80% na 6,05%,
 • stopa dyskontowa weksli - z 6,85% na 6,10%.

Następnie, 5 października 2023 roku doszło do kolejnego cięcia stóp:

 • stopa referencyjna - z 6,00% na 5,75%,
 • stopa lombardowa - z 6,50% na 6,25%,
 • stopa depozytowa - z 5,50% na 5,25%,
 • stopa redyskontowa weksli - z 6,05% na 5,80%,
 • stopa dyskontowa weksli - z 6,10% na 5,85%.

Jak więc widać w październiku doszło do obniżenia stóp procentowych o 25 punktów bazowych, natomiast we wrześniu było to aż 75 punktów. Decyzja była o tyle zaskakująca dla nas, że jeszcze we sierpniu 2023 roku inflacja wyniosła 10,1%, a we wrześniu 8,2% (dane GUS), co wciąż jest dalekie od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%, 

Jak obniżka stóp procentowych wpłynie na kredyty?

Banki ustalają oprocentowanie kredytów na podstawie wskaźników referencyjnych WIBOR oraz WIRON. Wartość tychże wskaźników uzależniona jest od wysokości stóp procentowych NBP. W związku z obniżkami we wrześniu i październiku zmniejszyło się oprocentowanie zarówno kredytów hipotecznych jak i kredytów gotówkowych. Kredytobiorcy, którzy spłacają zobowiązanie powinni już odczuć ulgę w formie nieco niższych rat. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość. Również klienci, którzy rozważają nabycie produktu bankowego zyskują, gdyż po prostu oferty stają się korzystniejsze, jeśli chodzi o ich koszty.

Jak obniżka stóp wpłynie na lokaty bankowe?

Wyższe stopy procentowe spowodowały, że oprocentowanie na lokatach się zwiększyło. W związku z tym, każdy, kto w ten sposób oszczędzał, mógł liczyć na nieco większy zysk. Jednakże obniżka stóp już teraz pokazuje, jak znacząco spada procent na lokatach. Jeszcze całkiem niedawno można było znaleźć oferty opiewające na 8,5-9%. Obecnie trudno o korzystniejszą ofertę niż lokata na 7% - taką oferuje Bank Pekao S.A. Natomiast w innych bankach oprocentowanie jest jeszcze niższe, np. w PKO wynosi 5,25%, a w Alior Banku zaledwie 5%.

Na co jeszcze wpłynie obniżka stóp?

Na zmianę stóp procentowych zareagowała także nasza krajowa waluta. Pod koniec września polski złoty nieco osłabł zarówno w stosunku do euro jak i dolara amerykańskiego. 27 września za 1 dolara płaciliśmy 4,41 zł. 28 września 1 euro kosztowało 4,64 zł. Zjawisko to wywołało wiele komentarzy. W przestrzeni publicznej wypowiadali się politycy, również członkowie rządu oraz RPP. Miesiąc później złoty nieco się umocnił. Na dzień 20 października 2023 roku 1 dolar kosztował 4,21 zł, natomiast 1 euro 4,64 zł.

Czy stopy będą dalej obniżane? Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Dalsza obniżka stóp musiałaby się wiązać ze znacznym spadkiem inflacji. Stopy musza być na odpowiednio wysokim poziomie, dopóki inflacja nie przybliży się do celu inflacyjnego. Już teraz możemy zauważyć, że w przypadku Polski to będzie bardzo długa droga. Możemy optymistycznie założyć, że inflacja wyniesie 2,5% w 2025 roku, ale jest spora szansa, że nastąpi to znacznie później. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, zakładający, że RPP nie obniży stóp przez co najmniej kolejnych 12 miesięcy. Wobec tego koszty kredytów i oprocentowanie lokat nie powinno się zmienić, natomiast wobec nadal dość sporej inflacji ceny towarów i usług dalej będą rosnąć, z tym, że z miesiąca na miesiąc odrobinę wolniej - oczywiście, jeśli utrzyma się tendencja spadkowa inflacji.

Dodano: 24.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top