Coraz częściej i chętniej sięgamy po pożyczki online. Firmy z branży finansowej oferują swoim klientom szerszy dostęp do swoich usług przenosząc swoją działalność również do Internetu. Wszystko wydaję się nam zrozumiałe, jesteśmy bardziej świadomi opłat, podpisujemy umowy, ale czy wiemy co zawiera standardowa umowa pożyczkowa? Czasami musimy przyznać się sami przed sobą, że nie zawsze chce nam się czytać wszystko co jest napisane drobnym druczkiem. Co powinna zawierać umowa o pożyczkę?
Spis treści
Wprawdzie jakiekolwiek zapożyczenie się powinno być spisane odpowiednią umową, to jednak kwoty mniejsze niż 1 000 zł nie muszą być objęte umową, ale już powyżej tej sumy według Kodeksu Cywilnego powinno się sporządzić umowę. Pożyczając w banku czy w firmie pozabankowej zostanie nam przedstawiona umowa. Przed podpisaniem zawsze należy zapoznać się z warunkami określonymi w umowie. Możemy więc stwierdzić, że zawarcie pożyczki prywantej może mieć formę ustną, ale dla naszego bezpieczeństwa przy wspomnianej powyżej kwocie pwinniśmy zawierać formę pisemną. Pożyczając od banku czy firmy pożyczkowej zawsze otrzymamy papierowy lub elektroniczny dokument.
Każda umowa powinna być zrozumiale skonstruowana, aby pożyczający nie miał wątpliwości co do ilości i wysokości rat czy kosztów pozaodsetkowych, które poniesie konsument. Umowa pożyczki to dokument spisany między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Przedmiotem umowy pożyczkowej jest przeniesienie określonej sumy pieniędzy na drugą stronę, która zobowiązuje się do oddania pożyczonej ilości pieniędzy w określonym czasie powiększoną o opłaty, które przewiduje umowa. Przed podpisaniem umowy pożyczki powinniśmy się upewnić, że pożyczkodawca naliczył koszty zgodnie z aktualnie obowiązującymi zmianami zawartymi w tarczy antykryzysowej z marca 2020. Obecnie każda firma pożyczkowa działająca na rynku jest zobowiązania do przestrzegania tej reguły.
Umowy zwykle są rozbudowanymi dokumentami. Większość firm pozabankowych stosuje także formularze informacyjne, które zawierają skróconą wersję umowy w formie tabeli z przejrzystymi kategoriami np. dane pożyczkodawcy, zasady spłaty zobowiązania czy prawa do ostąpienia od umowy.
Umowa pożyczki obejmuje:
Obecnie obowiązujące przepisy jasno określają zasady i możliwości odstąpienia od umowy dotyczącej produktów finansowych. Zasady te reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. I tak: każdy konsument ma 14 dni od zawarcia umowy na złożenie dyspozycji odstąpienia od kredytu. Po złożeniu dyspozycji odstąpienia środki pochodzące z kredytu powiększone o odsetki za czas korzystania z kredytu muszą zostać zwrócone.
Umowy o produkty finansowe zwykle regulują zasady odstąpienia od produktu. Warto jednak pamiętać, że bank nie ma prawa wymagać od nas złożenia dyspozycji odstąpienia na określonym druku. Co więcej niektóre banki i firmy pożyczkowe poszły o krok dalej i pozwalają swoim klientom na złożenie takiej dyspozycji nawet w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.
Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od strony umowy pożyczki. Ogólna zasada jest taka, że jeśli umowa nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa możemy uznać ją za nieważną. I tutaj istotna uwaga: banki i firmy pożyczkowe w sposób szczególny dbają o zgodność zapisów umów z aktualnymi przepisami prawa i limitami dotyczącymi kosztów. Podpisując więc umowę pożyczki z instytucją możemy być pewni kompletności i aktualności tej umowy. Inaczej rzecz ma się z pożyczkami prywatnymi. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność zapisów z przepisami prawa. Z pomocą przychodzi nam interent, gdzie znajdziemy mnóstwo wzorów umów pożyczek, które z powodzeniem możemy wykorzystać.
Wiele zależy od wyboru produktu i dostępnego procesu uzyskania środków. Możemy spotkać się z procesami, gdzie uzyskanie pożyczki odbywa się 100% online, ale też możemy wybrać produkt, gdzie spotkamy się z doradcą kredytowym.
Zwykle proces wnioskowania rozpoczyna się od wypełnienia krótkiego formularza na podstwie, którego podejmowana jest decyja kredytowa. Po otrzymaniu wstępnej decyzji i przejściu przez proces weryfikacji wniosku otrzymujemy umowę, którą możemy podpisać na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy wybrane formy podpisania umowy:
Korzystając z różnych form finansowania pamiętajmy o tym, by cały proces pozyskania pieniędzy był określony stosowną umową, którą zawieramy z pożyczkodawcą, gdy pożyczamy od osoby prywatnej (rodzina, znajomi). W momencie korzystania z usług banku lub firm pozabankowych zostanie nam udostępniona gotowa forma umowy. Ważne jest dokładne przeczytanie sporządzonej umowy, na mocy której otrzymamy środki pieniężne. Pamiętajmy, aby czytać dokładnie wszystko co jest napisane w umowie i załącznikach. Powinniśmy przeanalizować również tabelę opłat ponieważ w niej zawarte są kwoty, które musimy ponieść przy spłacie zadłużenia. Wiele rzeczy może okazać się dla nas niezrozumiałych, więc przed podpisaniem umowy, mamy okazję dowiedzieć się czegoś więcej od doradcy kredytowego. Nie bójmy się pytać!
Zaktualizowano:
Dodano:
ja tam nie czytam umowy, bo wszystko jest w formularzu informaycjnym, dokładnie tak, jak jest tu napisane, pare prostych tabelek a nie elaborat do czytania drobnym makiem napisany
OdpowiedźJa raz chciałam odstąpić od pożyczki w banku po tygodniu i okazało się, że muszę oddać więcej.
Możliwe, że bank doliczył odsetki za okres korzystania z pożyczki (ten tydzień czasu). Jest to standardowa procedura banku i jest to zgodne z przepisami.
A ja raz korzystałam z umowy w banku, gdzie powiedzieli, że mogę odstąpić w ciągu miesiąca.
Niektóre banki wprowadzają dłuższy czas w którym akceptują możliwość odstąpienia od kredytu przez klienta.
a jak regularnie pożyczam od siostry to na to też mamy papiery spisywać?
Wszystko zależy od ustaleń stron. Spisanie umowy pożyczki może być zabezpieczeniem dla pożyczającego.
Koleżanka poleciła mi waszą strone, nie wiedziałam, ze cos takiego istnieje ale w sensie ze mogę złożyc jeden wniosek a za chwile dostane kilka odpowiedzi gdzie mogę dostać pozyczke. Udało mi się w ten sposób uzyskać ciekawą oferte, bo w banku odrzucili mi wniosek o kredyt za niskie dochody. Nie rozumiem banków zamiast przyciągać klientów to ich tracą masakra,..
Odpowiedźczy ludzie z przeszłością więzienną też mają szanse na pozyczke? Pytam w czyimś imieniu.
Takie dane nie są analizowane w procesie wydawania decyzji dla wniosku. Firmy pożyczkowe czy banki biorą pod uwagę historię spłat zobowiązań oraz aktualne źródło dochodu. Część firm pożyczkowych nie weryfikuje baz typu BIK czy KRD.
dużo korzystam z internetu, jestem freelancerem, przeglądałem ostatnio jakieś oferty pożyczek i muszę stwierdzić, że jest tego coraz mniej. Coś się pozmieniało w przepisach?
Możliwe, że w powyższej wypowiedzi chodzi o utrzymanie limitu kosztów pozaodsetkowych produktów finansowych.
jakie trzeba mieć dochody, żeby dostać pozyczke online? Jest jakiś wymagany najniższy próg?
Każda firma ma indywidualne wymagania. Część firm nie ma minimalnego progu.
znalazłam ostatnio fajną stronke o pozyczkach, kurde nie pamiętam tylko jaka miały nazwę, dosyć ciekawą mieli oferte nawet dla studentów, wiadomo nam zawsze brakuje kasy, nie będę wiecznie od starych brać ?, pracuje w weekendy, bo w tygodniu się uczę, ale to za mało kasy ,poradźcie gdzie mogę się zgłosić?
Jeśli posiada Pani regularne dochody z pracy w weekendy można wnioskować o pożyczkę na oświadczenie o dochodach. Wystarczy złożyć wniosek tutaj na stronie wnioskomat.com.
spoko, ze nie trzeba dostarczać tego zaświadczenia o dochodach, bo miałbym z tym problem na razie bo zmieniłem przace a pracuje zagranica a nie mam umowy na razie
Odpowiedź
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (17)