Realizacja marzenia o własnych czterech ścianach może wyglądać w ten sposób, że samemu zechcesz wybudować nieruchomość. Mowa oczywiście o domu. Takie przedsięwzięcie wiąże się jednak z faktem, że musisz spełnić szereg formalności. M.in. budowla musi zostać odebrana w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Ale jeśli tak się nie stanie, to jakie konsekwencje może wyciągnąć urząd, a jakie bank? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt hipoteczny może zostać udzielony w momencie, w którym dom jeszcze nie został odebrany. Dzieje się tak w przypadku, gdy klient posiada wszystkie wymagane dokumenty, a budowa nieruchomości nie została ukończona. Wówczas jako kredytobiorca masz jeszcze termin do zgłoszenia budynku w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Problem pojawi się wówczas, gdy masz kredyt hipoteczny, ale nie dotrzymasz terminu zgłoszenia domu do urzędu. Czekają Cię wówczas przykre konsekwencje ze strony banku, a nawet sankcje prawne.
Warto wspomnieć, że jeśli posiadasz inwestora, który zbudował dom i chcesz ten dom kupić, to taka nieruchomość musi zostać odebrana przez urzędnika nadzoru budowlanego. Bank nie udzieli Ci zobowiązania w sytuacji, gdy dom nie został odebrany. Stworzyłoby to niepotrzebne problemy dla instytucji finansowej. Wyobraźmy sobie, że jednak klient otrzymał kredyt, ale potem przestał go spłacać. Bank miałby wówczas spore kłopoty ze sprzedażą nieruchomości nie dość, że niewykończonej, to jeszcze nieodebranej.
Podpisując z bankiem umowę kredytu hipotecznego na budowę domu akceptujesz wszystkie jej postanowienia. Dotyczy to także zapisu o terminie zakończenia budowy i zgłoszenia budynku do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Okres ten wynosi nierzadko 2 lata, począwszy od daty wypłaty pierwszej transzy kredytowej. Jeśli nie dotrzymasz terminu, to bank może nawet wypowiedzieć umowę kredytową. Zostaniesz wówczas zobowiązany do spłaty całości zobowiązania w trybie natychmiastowym.
Oczywiście, możesz wcześniej zapobiec temu czarnemu scenariuszowi. Ważne jest aby odpowiednio wcześniej zdać sobie sprawę z trudności sytuacji. Napotkać możesz na różne problemy - nieraz mogą wystąpić znaczące opóźnienia w postępie prac budowlanych. Pamiętaj, by wówczas zwrócić się do banku z wnioskiem o przedłużenie okresu budowlanego. Kredytodawca, wziąwszy pod uwagę trudności, z którymi się borykasz może się na to zgodzić. Wówczas dojdzie do sporządzenia aneksu do umowy kredytowej, co kosztuje kilkaset złotych.
Prawo budowlane określa, że dom, który nie został odebrany powinien być traktowany jako plac budowy. A to oznacza, że nie możesz go zamieszkiwać. Jeśli jednak zamieszkasz w takiej nieodebranej przez urząd nieruchomości, to możesz zostać ukarany i to wielokrotnie. Oto jak wygląda procedura:
Istnieje kilka możliwości, w zależności od Twojej sytuacji kredytowej. Jeśli masz już kredyt hipoteczny, którym od początku finansowałeś budowę, ale teraz okazuje się, że koszty wzrosły, możesz wnioskować o podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego. Jednak takie rozwiązanie nie jest dostępne we wszystkich bankach. Natomiast jeśli finansowałeś budowę ze środków własnych, ale już się wyczerpały, to możesz wnioskować o kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Alternatywnym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości, o ile posiadasz dodatkową nieruchomość, na której nie ma zabezpieczenia hipotecznego.
Nie zapominaj także o tym, że zawsze możesz się postarać o kredyt gotówkowy.
Jak już wspomnieliśmy bank odmówi finansowania, jeśli zechcesz zakupić dom, który wprawdzie został wybudowany, jednak inwestor nie zgłosił nieruchomości do odbioru w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Bez dopełnienia formalności bank nie zgodzi się na finansowanie samowoli budowalnej. Inną sytuacją, gdzie instytucja wyda decyzję odmowną, jest ta, w której środki, o które wnioskujesz plus Twój wkład własny stanowić będą sumę niewystarczającą do zakończenia prac budowlanych.
SPRAWDŹ TAKŻE
Interesują Cię tematy związane z kredytami i pożyczkami? Jeśli tak, to po więcej artykułów i porad zapraszamy na:
Dodano:
Spośród kilku celów przy kredycie hipotecznym możemy wyróżnić jeden z częściej finasnowanych tzn. kredyt na budowę domu. Ten produkt finansowy figuruje także pod nazwą: kredyt budowlano-hipoteczny. Choć nazwa w pewnym stopniu brzmi podobnie, to jednak ten produkt różni się nieco od standardowego kre(...)
Czytaj więcej