Co to jest kredyt inwestycyjny?

Opublikowano: 18 Marzec 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firmPoradnik Kredytów Firmowych

Prowadzenie firmy zawsze wymaga sporych nakładów finansowych. Przedsiębiorstwo musi nadążać za konkurencją, wdrażać innowacyjne rozwiązania oraz dbać o działalność zgodnie z obowiązującymi standardami. Jest to konieczne, także w dobie kryzysu. Niestety, niejednokrotnie właściciel firmy ze zmartwieniem patrzy na wysokość zgromadzonego kapitału. W związku z tym warto zobaczyć, jak wyglądają na rynku proponowane przez banki kredyty inwestycyjne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co kryje się pod pojęciem kredytu inwestycyjnego,
 • kiedy można ubiegać się o kredyt inwestycyjny,
 • co możesz sfinansować środkami z kredytu,
 • czy zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego jest opłacalne.
kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny – definicja

Definicja kredyty inwestycyjnego głosi, iż jest to kredyt bankowy udzielany przedsiębiorcom na sfinansowanie konkretnego celu. Zobowiązanie to jest jednym z rodzajów kredytów firmowych. Kredytodawca musi wiedzieć jak przedsiębiorca zamierza wykorzystać pozyskane pieniądze. W praktyce jest tak, że przedsięwzięcia realizowane z kredytów inwestycyjnych często mają ogromny wpływ na przyszłość finansową przedsiębiorstwa (a niekiedy stanowią o „być albo nie być” firmy na rynku). Nic więc dziwnego, że banki chcą mieć pewność, że kredytobiorca ureguluje należność w całości.

Rodzaje kredytów inwestycyjnych

Jeśli chodzi o formę finansowania, to możemy mówić o dwóch rodzajach kredytu inwestycyjnego. Będą to:

 1. Kredyt wypłacany w całości. W tym przypadku umowa kredytowa stanowi, że przedsiębiorca od razu otrzymuje całość środków pieniężnych z banku oraz określa terminy spłat rat wraz z odsetkami. Jest to odmiana klasycznego, znanego wszystkim kredytu.
 2. Linia kredytowa. Kredyt inwestycyjny może mieć formę linii kredytowej. Umowa nie precyzuje obowiązujących terminów spłaty. Przedsiębiorca uzyskuje pewien limit na koncie i może go wykorzystać w razie potrzeby finansowej. Zadłużenie jest regulowane poprzez wpływy na konto.

Wybór rodzaju kredytu inwestycyjnego będzie uzależniony od oferty konkretnego banku. Klient powinien wnioskować o takie zobowiązanie, które będzie adekwatną odpowiedzią do jego potrzeb.

Kto może uzyskać kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny udzielany jest takim klientom, którzy:

 • prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą – jednoosobowa działalność gospodarcza albo rodzaj spółki,
 • posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową – ocenianą na podstawie wysokości dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo w dłuższym okresie (często z ostatnich 6 lub 12 miesięcy),
 • mają dobrą historię kredytową – nie zalegali nigdy ze spłatą zobowiązań, co banki weryfikują sprawdzając raport BIK,
 • działają na rynku wystarczająco długo – często banki wymagają prowadzenia firmy od co najmniej 1 roku, ale może się zdarzyć wymóg 2 lat,
 • nie zalegają z płatnościami składek do ZUS-u oraz podatku do US,
 • wniosą wkład własny na realizację inwestycji – jeśli takie warunki są określone w ofercie banku,
 • przedstawią biznesplan oparty na realizację przedsięwzięcia finansowego z kredytu.

Jeśli spełniasz powyższe warunki, to najprawdopodobniej otrzymasz zobowiązanie. Pamiętaj jednak o tym, by dokładnie przeczytać w ofercie banku jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku kredytowego.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Przeznaczenie kredytów inwestycyjnych może być bardzo różne. Jednakże za każdym razem trzeba dokładnie określić te cele. Może to być:

 • zakup nowych maszyn czy sprzętów,
 • inwestycje w nowe technologie,
 • odtworzenie majątku trwałego.

Jest to ujęcie dość ogólne. Przykładowo wyglądać to może tak, że po uzyskaniu kredytu przedsiębiorca kupuje samochody, laptopy, wdrażana efektywniejsze techniki produkcyjne czy przeprowadza informatyzację procesów sprzedażowych.

Jak wygląda spłata kredytu inwestycyjnego?

Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć, w przypadku linii kredytowej spłata następuje wówczas, gdy na konto przedsiębiorcy, na którym jest limit wpływają środki finansowe. Natomiast długoterminowy kredyt przeznaczony na konkretny cel będzie spłacany w ratach, które mogą kształtować się różnie. Równe raty kapitałowe polegają na spłacaniu coraz to mniejszych rat, gdyż z miesiąca na miesiąc odsetki naliczane są od coraz to niższej kwoty. Natomiast równe raty sumaryczne oznaczają, że przez cały okres kredytowania klient będzie płacił równą stawkę ratalną.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny?

Warunkiem uzyskania kredytu inwestycyjnego jest spełnienie wymogów formalnych, które już opisaliśmy. Po zapoznaniu się z konkretną dokumentacją wymaganą przez bank należy rozpocząć jej kompletowanie. W zależności od kredytobiorcy oraz rodzaju interesującego nas zobowiązania wnioskować można przez internet albo bezpośrednio w placówce banku.

Co jeszcze można finansować kredytem inwestycyjnym?

Omówiliśmy ogólnie najczęstsze cele finansowania z kredytu inwestycyjnego. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że tym zobowiązaniem można nabyć dobra prawne i niematerialne. Przykładowo można wejść w posiadanie długoterminowych papierów wartościowych albo wykupić udziały w innym przedsiębiorstwie.

Kredyt inwestycyjny dla firm – kiedy się opłaca?

Kredyt inwestycyjny zaciągnięty przez przedsiębiorcę będzie się opłacał wtedy, kiedy firma będzie wymagała pilnego rozwoju – poszerzenia lub modernizacji procesów produkcji lub świadczenia usług. Takie zobowiązania to oczywiście dodatkowe koszty, więc warto najpierw przeanalizować czy nasz firmowy budżet na pewno nie wystarczy do wdrożenia koniecznych zmian w przedsiębiorstwie. Dużym atutem tego zobowiązania jest to, że kwota może zostać przekazana kredytobiorcy od razu, dzięki czemu natychmiast może on przystąpić do realizacji inwestycji.

Dodano: 18.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Rodzaje kredytów firmowych. Kredyt dla przedsiębiorstw obrotowy, inwestycyjny, konsolidacyjny.

Rodzaje kredytów firmowych. Kredyt dla przedsiębiorstw obrotowy, inwestycyjny, konsolidacyjny.

01 Marzec 2024Autor: Agnieszka Kłak

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie biznesu nie jest łatwe. Właściciele firm, którzy osiągnęli sukces niejednokrotnie wspominają, że swoje powodzenie zawdzięczają temu, iż nie robili biznesu tylko i wyłącznie dla pieniędzy, lecz przede wszystkim dla idei, wedle której w ten czy inny sposób (...)

Czytaj więcej
Top