Pojęcie kredytu podatkowego nieraz pojawia się w kontekście osób, które zaczynają prowadzić działalność gospodarczą. Istnieje tutaj pewna pułapka – można bowiem pomyśleć, że jest to produkt finansowy oferowany przez instytucje. Tymczasem to przywilej, który jednak nie jest dostępny dla każdego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Kredyt podatkowy jest to zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez kolejnych 5 lat. Takie zwolnienie przysługuje przedsiębiorcy po spełnieniu szeregu warunków. Nie jest więc to finansowy produkt dla firm, taki jak kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, a swego rodzaju ulga. Rzeczownik „kredyt” występujący w pojęciu może zatem wprowadzać w błąd.
Z kredytu podatkowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według skali podatkowej na zasadach ogólnych. Jednakże to nie jedyne kryterium. Ulga jest dostępna dla:
Według przepisów Ustawy o swobodzie gospodarczej małym przedsiębiorcom jest ten, kto w ciągu ostatnich 2 lat średnio w ciągu 1 roku zatrudniał mniej niż 50 osób i osiągnął obrót netto w ciągu 1 roku z produkcji towarów, świadczenia usług i operacji finansowych nieprzekraczający równowartości 10 mln euro w przeliczeniu na złotówki.
NOTKA PRAWNA
Przepisy mówiące o kredycie podatkowym znajdują się w art. 44 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Utrudnieniem może być tutaj fakt, że pomimo tego, iż ulga dotyczy osób prawnych, to jej regulacje znajdują się właśnie w tej ustawie. Jest to kolejna konsewkencja poziomu skomplikowania prawa podatkowego w Polsce.
Z kredytu podatkowego przedsiębiorca nie może skorzystać, jeżeli:
Koniecznie trzeba też być małym przedsiębiorcą. Jeśli więc nie spełniasz warunków opisanych wyżej, to także nie będzie Ci przysługiwał kredyt podatkowy.
Oczywiście, aby w ogóle myśleć o kredycie podatkowym należy najpierw spełnić wszystkie powyższe kryteria. Jednakże oprócz tego, należy złożyć do naczelnika Urzędu Skarbowego (odpowiedniego dla firmy, gdzie zawsze rozlicza się podatki) pisemne oświadczenie o tym, że przedsiębiorstwu należy się ulga. Oświadczenie trzeba złożyć najpóźniej do 31 stycznia roku, w którym ma obowiązywać ulga.
Tak, można stracić prawo do kredytu podatkowego, gdy w ciągu jego obowiązywania:
Również przedsiębiorca, który będzie zalegał z płatnościami obowiązujących go podatków straci prawo do ulgi.
Tego rodzaju ulga posiada swoje plusy i minusy. Można zatem wymienić kilka podstawowy zalet:
Natomiast oprócz tego trzeba też wspomnieć o wadach tego rozwiązania:
Warto wspomnieć też o tym, że niekiedy można spotkać się z głosami, że kredyt podatkowy pomaga uniknąć podwójnego opodatkowania. Nie jest to prawda. Podatek będzie trzeba zapłacić – ulga jest więc w praktyce odroczeniem płatności, a nie całkowitą likwidacją obowiązku podatkowego.
Wiele nowy firm decyduje się na skorzystanie z kredytu podatkowego. Może Ci się to bardzo opłacić, zwłaszcza jeśli masz dobrze napisany biznesplan i spodziewasz się rozwoju przedsiębiorstwa. Zainwestowany kapitał nie tylko pomoże Ci w zwiększeniu konkurencyjności firmy, ale też potem będziesz mógł go przeznaczyć na spłatę odroczonego podatku. Bierz jednak pod uwagę to, że jeśli idziesz w biznes ryzykownie i w związku z tym zaczniesz ponosić straty, to później możesz mieć także kłopoty w zapłacie podatku.
WARTO WIEDZIEĆ
Także osoby prawne, które płacą CIT mogą skorzystać z kredytu podatkowego, jeśli rozliczają się ryczałtem. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat warto sięgnąć do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz do Ustawy o podatku od osób prawnych.
Dodano: