Co to jest pożyczka pracownicza? Komu przysługuje?

Opublikowano: 06 Lis 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W niejednej firmie pracownik może skorzystać z finansowania, jakim jest pożyczka od pracodawcy, zwana także pożyczką pracowniczą. Zwłaszcza w nagłych potrzebach, nierzadko związanych z trudnymi sytuacjami życiowymi takie rozwiązanie może okazać się pomocą na wagę złota. Co więcej, jeśli chodzi o porównanie do innych produktów finansowych, to dla pracownika taki rodzaj pożyczki może okazać się niezwykle korzystny. Jednakże trzeba pamiętać, że opcja udzielania pożyczek pracownikom nie wszędzie jest dostępna. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest pożyczka pracownicza,
 • czy możesz wnioskować o pożyczkę u swojego pracodawcy,
 • kiedy pożyczka pracownicza może być opłacalnym rozwiązaniem.
pożyczka pracownicza

Pożyczka pracownicza - co to takiego?

Jedna z najwybitniejszych aktorek komediowych w Polsce, Irena Kwiatkowska, grając w serialu "Czterdziestolatek" często powtarzała, że jest kobietą pracującą i żadnej pracy się nie boi. Choć idea tej postaci była komediowa, to jednak współcześnie wiele Polek i Polaków po prostu nie może się bać żadnej formy zatrudnienia, aby utrzymać siebie i zapewnić przyszłość swojej rodzinie. Jednakże ciężka praca to jedno, a nagłe potrzeby - drugie. Aby je zaspokoić, wyjść z tarapatów albo zwyczajnie uniknąć problemu można sięgnąć po pożyczkę pracowniczą.

Pożyczka pracownicza czy też: kredyt pracowniczy, to zobowiązanie finansowe, które pracownik może zaciągnąć u swojego pracodawcy. Środki finansowe mogą zostać wypłacone z:

 • Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej,
 • Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
 • dostępnego kapitału firmy.

Często pracownicy wnioskują o tego typu zobowiązanie, kiedy przytłacza ich wysokość rachunków do zapłacenia albo gdy w wyniku ciężkiej choroby muszą sfinansować prywatne leczenie. Pożyczka pracownicza często jest udzielana na warunkach korzystniejszych dla pracownika niż w banku. Niestety, nie w każdej firmie można się starać o takie finansowanie. 

Komu przysługuje pożyczka pracownicza?

Każde przedsiębiorstwo może określić konkretne warunki, które musi spełnić pracownik, aby kwalifikować się do pożyczki pracowniczej. Zazwyczaj największe szanse na pożyczkę mają pracownicy zatrudnieni na umowie na czas nieokreślony, którzy jednocześnie posiadają odpowiednio długi staż pracy. Do tego może dojść wymóg w postaci wysokości wynagrodzenia, co ma dawać pewność, że pracownik wywiąże się ze spłaty pożyczonych pieniędzy. Firma może także zapytać jaki będzie cel finansowania. 

Ile pieniędzy można pożyczyć w ramach pożyczki pracowniczej?

Tutaj również wszystko zależy od danej firmy. W jednej suma może być większa, w innej niższa. Najczęściej w grę wchodzi maksymalna kwota do kilku tysięcy złotych. Może zdarzyć się, że kwota nie jest tyle określona liczbowo, co procentowo - w stosunku do wysokości wynagrodzenia pracownika, który wnioskuje o przyznanie tego zobowiązania. Warto dodać w tym miejscu, że okres kredytowania jest w tym przypadku zazwyczaj dość krótki. 

Jak wygląda podanie o pożyczkę pracowniczą?

W celu otrzymania kredytu pracowniczego pracownik powinien w pierwszej kolejności sporządzić podanie. To na podstawie tego dokumentu zostanie później wydana decyzja o przyznaniu pożyczki. W takim piśmie na pewno powinny znaleźć się:

 • dane personalne wnioskodawcy - imię, nazwisko, PESEL, itp.,
 • nr telefonu wnioskodawcy,
 • e-mail wnioskodawcy,
 • dane firmy,
 • dane poręczycieli (jeśli takowi występują),
 • wysokość kwoty, która ma zostać przyznana,
 • okres spłaty pożyczki,
 • czytelny podpis wnioskodawcy.

Tak przygotowany dokument należy dostarczyć do działu kadr. Gdyby pracownik miał problem ze sporządzeniem podania, to zawsze może poprosić o pomoc przełożonego albo pracownika kadr. 

Wady i zalety pożyczki pracowniczej

Z całą pewnością możemy wymienić następujące plusy pożyczki pracowniczej:

 • wysoka przyznawalność,
 • korzystne warunki finansowania, przede wszystkim małe koszty,
 • minimum formalności,
 • duże możliwości negocjacyjne z pracodawcą.

Z całą pewnością trzeba też wspomnieć o minusach tego rozwiązania, takich jak:

 • dość mała kwota możliwa do uzyskania,
 • brak możliwości rozłożenia spłaty na dłuższy czas,
 • konieczność oddania od razu całej kwoty w razie zmiany bądź utraty pracy.

Jak widać nie ma produktów idealnych, ale ze względu na powyższe plusy niejeden pracownik zdecyduje się na pożyczkę pracowniczą pomimo paru jej wad.

Czy jest jakaś alternatywa dla pożyczek z zakładu pracy?

Jakkolwiek dla pewnej grupy osób pracujących pożyczka pracownicza nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Chodzi tu przede wszystkim o takie sytuacje, kiedy będzie potrzebna nieco większa kwota. Może przy tym się okazać, że pracownik nie uzyska także finansowania z banku ze względu na zbyt niską zdolność kredytową. Co począć w takiej sytuacji? Możesz sięgnąć po pożyczkę pozabankową. Zdecydowania większość klientów ma spore szanse na otrzymanie tego produktu, a w praktyce możesz pozyskać znaczniejszą sumę rzędu 10 000 - 20 000 zł. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami na naszej stronie: Ranking pożyczek online. 

Dodano: 06.11.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top