W niejednej firmie pracownik może skorzystać z finansowania, jakim jest pożyczka od pracodawcy, zwana także pożyczką pracowniczą. Zwłaszcza w nagłych potrzebach, nierzadko związanych z trudnymi sytuacjami życiowymi takie rozwiązanie może okazać się pomocą na wagę złota. Co więcej, jeśli chodzi o porównanie do innych produktów finansowych, to dla pracownika taki rodzaj pożyczki może okazać się niezwykle korzystny. Jednakże trzeba pamiętać, że opcja udzielania pożyczek pracownikom nie wszędzie jest dostępna.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Jedna z najwybitniejszych aktorek komediowych w Polsce, Irena Kwiatkowska, grając w serialu "Czterdziestolatek" często powtarzała, że jest kobietą pracującą i żadnej pracy się nie boi. Choć idea tej postaci była komediowa, to jednak współcześnie wiele Polek i Polaków po prostu nie może się bać żadnej formy zatrudnienia, aby utrzymać siebie i zapewnić przyszłość swojej rodzinie. Jednakże ciężka praca to jedno, a nagłe potrzeby - drugie. Aby je zaspokoić, wyjść z tarapatów albo zwyczajnie uniknąć problemu można sięgnąć po pożyczkę pracowniczą.
Pożyczka pracownicza czy też: kredyt pracowniczy, to zobowiązanie finansowe, które pracownik może zaciągnąć u swojego pracodawcy. Środki finansowe mogą zostać wypłacone z:
Często pracownicy wnioskują o tego typu zobowiązanie, kiedy przytłacza ich wysokość rachunków do zapłacenia albo gdy w wyniku ciężkiej choroby muszą sfinansować prywatne leczenie. Pożyczka pracownicza często jest udzielana na warunkach korzystniejszych dla pracownika niż w banku. Niestety, nie w każdej firmie można się starać o takie finansowanie.
Każde przedsiębiorstwo może określić konkretne warunki, które musi spełnić pracownik, aby kwalifikować się do pożyczki pracowniczej. Zazwyczaj największe szanse na pożyczkę mają pracownicy zatrudnieni na umowie na czas nieokreślony, którzy jednocześnie posiadają odpowiednio długi staż pracy. Do tego może dojść wymóg w postaci wysokości wynagrodzenia, co ma dawać pewność, że pracownik wywiąże się ze spłaty pożyczonych pieniędzy. Firma może także zapytać jaki będzie cel finansowania.
Tutaj również wszystko zależy od danej firmy. W jednej suma może być większa, w innej niższa. Najczęściej w grę wchodzi maksymalna kwota do kilku tysięcy złotych. Może zdarzyć się, że kwota nie jest tyle określona liczbowo, co procentowo - w stosunku do wysokości wynagrodzenia pracownika, który wnioskuje o przyznanie tego zobowiązania. Warto dodać w tym miejscu, że okres kredytowania jest w tym przypadku zazwyczaj dość krótki.
W celu otrzymania kredytu pracowniczego pracownik powinien w pierwszej kolejności sporządzić podanie. To na podstawie tego dokumentu zostanie później wydana decyzja o przyznaniu pożyczki. W takim piśmie na pewno powinny znaleźć się:
Tak przygotowany dokument należy dostarczyć do działu kadr. Gdyby pracownik miał problem ze sporządzeniem podania, to zawsze może poprosić o pomoc przełożonego albo pracownika kadr.
Z całą pewnością możemy wymienić następujące plusy pożyczki pracowniczej:
Z całą pewnością trzeba też wspomnieć o minusach tego rozwiązania, takich jak:
Jak widać nie ma produktów idealnych, ale ze względu na powyższe plusy niejeden pracownik zdecyduje się na pożyczkę pracowniczą pomimo paru jej wad.
Jakkolwiek dla pewnej grupy osób pracujących pożyczka pracownicza nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Chodzi tu przede wszystkim o takie sytuacje, kiedy będzie potrzebna nieco większa kwota. Może przy tym się okazać, że pracownik nie uzyska także finansowania z banku ze względu na zbyt niską zdolność kredytową. Co począć w takiej sytuacji? Możesz sięgnąć po pożyczkę pozabankową. Zdecydowania większość klientów ma spore szanse na otrzymanie tego produktu, a w praktyce możesz pozyskać znaczniejszą sumę rzędu 10 000 - 20 000 zł. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami na naszej stronie: Ranking pożyczek online.
Dodano: