Co to są kryptowaluty?

Opublikowano: 05 Sie 2021 Dagmara Konik 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W tym wpisie na blogu opowiemy wam o czymś, czego nie przewidzieli nawet twórcy filmu „Powrót  do przyszłości”, nawiązując do filmowych odwołań, a mianowicie o kryptowalutach. Nie tak dawno świat kryptowalut zadrżał w posadach, kiedy Elon Musk negatywnie wypowiedział się na temat najpopularniejszej kryptowaluty – bitcoina.

Jedno zdanie sprawiło, że jej notowania poszły mocno w dół. Czy Elon Musk tym posunięciem faktycznie chciał zwrócić uwagę na problem, jakim jest duży ślad węglowy przy wydobywaniu tej kryptowaluty, a może ma w planach umocnić własną walutę? A czy ty wiesz czym są kryptowaluty, o których tak często wypowiada się jeden z najbogatszych ludzi na świecie? Jeśli nie - czas to zmienić!

Kryptowaluta - co to jest?

Kryptowaluty można najprościej opisać jako wirtualną walutę, która nie posiada swojej fizycznej formy i właśnie ten brak powiązania z jakimkolwiek pieniądzem emitowanym przez banki centralne, tak bardzo odróżnia ją od zwykłych walut, które również w wersji cyfrowej przecież występują.

Kryptowalutą można płacić za wybrane dobra i usługi, jeżeli tylko sprzedawca akceptuje taką płatność. To sprawia, że mają one zatem swoją wartość, przez co można je nazwać wirtualnym pieniądzem. Pierwszą Kryptowalutą wprowadzoną  do obiegu był bitcoin. Zadebiutował on w 2009 roku. Stworzył go japoński programista o pseudonimie Satoshi Nakamoto, który do dziś pozostaje anonimowy.

Jednak po co powstały kryptowaluty, skoro przecież można płacić w wirtualnej rzeczywistości tradycyjnymi pieniędzmi  w wersji cyfrowej? Odpowiedź na to pytanie już w drugim dniu istnienia bitcoinów dał nam właśnie ich twórca, który wysłał maila z informacją, że "bitcoin został stworzony jako kompletnie zdecentralizowany system, dzięki czemu użytkownicy nie musieliby być uzależnieni od żadnych scentralizowanych władz, a w szczególności banków centralnych". Co ciekawe, choć twórca najpopularniejszej kryptowaluty nie uczestniczy już w rozwoju projektu, jego dzieło przez ponad dekadę zaliczało silne wzrosty.

Jak wielkie znaczenie w dzisiejszym świecie mają kryptowaluty niech zobrazuje chociażby fakt, iż w dzień założenia strony Bitcoinmarket.com bitcoina można było kupić za 0,003 (trzy tysięczne) dolara, a w jednym z końcowych dni lipca 2021, kiedy analizowaliśmy kurs tej waluty, 1 bitcoina mogliśmy kupić za bagatela ponad 150 tys. polskich złotych.

Kryptowaluta – jak to działa?

Sama kryptowaluta jest zwyczajną linijką kodu źródłowego, zapisywana na serwerach, jak strona internetowa. Nabywamy ją poprzez zakup na specjalnych giełdach lub możemy ją „wykopać”.

Czy kopanie kryptowalut może kojarzyć się z górnictwem albo wydobywaniem złota w kopalniach? Niewątpliwie jest to proces tak samo żmudny. Występują jednak pewne analogie, bo kilof czy kombajn wydobywający kruszec to w naszej układance komputer o dużej mocy, a samo złoto czy węgiel to właśnie nasze kryptowaluty. Kopanie kryptowalut mówiąc bardzo uproszczonym językiem to proces, w którym zaawansowane maszyny z dużą mocą obliczeniową rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne. Oczywiście jeśli mówimy o zaawansowanych maszynach mamy na myśli komputery z mocnymi podzespołami. I właśnie rezultacie rozwiązywania skomplikowanych obliczeń matematycznych otrzymujemy nową monetę kryptowaluty np.bitcoina.

Wydobycie kryptowalut pochłania ogromne ilości energii, na co zwracał uwagę wspomniany wcześniej Elon Musk.  Na szczęście coraz częściej pochodzą one z odnawialnych źródeł, co oczywiście nie jest bez znaczenia dla ochrony środowiska w ujęciu globalnym.

Czy wiecie, że naukowcy z uniwersytetu Cambridge oszacowali, że ilość mocy obliczeniowej zużywanej tylko dla samego bitcoina to tyle samo co roczne zużycie prądu w Argentynie czy Holandii? A przy utrzymaniu obecnego zainteresowania tą walutą, wciąż wzrastającej liczbie koparek i trudności obliczeń,  lada dzień poziom ten może przekroczyć ilość prądu rocznie zużywanego w Polsce! Wartości te nieco szokują, muszę przyznać. 

Rodzaje krypotwalut

Jedną z pierwszych kryptowalut  są bitcoiny, o których już wspominaliśmy. Aktualne doniesienia mówią o tym, że różnych rodzajów kryptowalut mamy już około 4 tysięcy. Dlaczego nie wystarczy jedna? Mianowicie dlatego, że każda z nich została stworzona w innym celu i posiada swoje unikatowe cechy.

Bitcoin (BTC)

Jest Prekursorem rynku. To pierwsza, najpopularniejsza z wszystkich kryptowalut. Dodatkowo Bitcoin cieszy się największym zaufaniem. Dostępna na rynku od 2009 roku. Nazywany jest walutą przyszłości czy też cyfrowym złotem. Należy do niego ponad połowa kapitalizacji rynku. Na bazie algorytmu bitcoina powstało wiele innych kryptowalut, a zaliczamy do nich między innymi:

Litecoin (LTC)

Litecoin, który bywa też czasami określany jako młodszy brat bitcoina.  To, co różni te dwie waluty to, to że bitcoin obejmuje zwykle transakcje o dużej wartości, a Litecoin mikropłatności z szybkim czasem potwierdzania transakcji. 

Ethereum (ETH)

Ethereum to serwis służący do emitowania kryptowaluty o nazwie Ether. Jest to zaraz po bitcoinie, drugą najpopularniejszą wirtualną walutą. Wśród ekspertów rynku panuje opinia że Ethereum jest o wiele doskonalszym środkiem płatniczym niż najpopularniejszy bitcoin, ze względu na stosunkowo krótszy czas tworzenia nowego bloku. Cechą szczególną tej kryptowaluty, to możliwość kreowania rozwiązań o nazwie smart contract, czyli cyfrowych kontraktów.

Ripple (XRP)

Nadrzędnym celem twórców Ripple było stworzenie szybkiego, taniego i międzynarodowego systemu płatności. Głównym zadaniem jest wspieranie instytucji finansowych na całym świecie w szybkich i tanich transferach globalnych.

Podsumowanie

To tylko wybrane z kilku tysięcy funkcjonujących na świecie kryptowalut. Mamy nadzieję, że tym dzisiejszym krótkim materiałem sprawiliśmy, że temat kryptowalut przestał być wam zupełnie obcy oraz, że rozbudziliśmy waszą ciekawość aby dowiedzieć się więcej. Trzeba mieć wszak świadomość, że to bardzo obszerne zagadnienie ingerujące równocześnie w wiele płaszczyzn życia, począwszy od obszarów ekologii i zrównoważonego rozwoju, a skończywszy na szeroko rozumianych obszarach polityczno-gospodarczych i wolności finansowej z dala od ustanowionych systemów.

A jakie jest wasze zdanie w temacie kryptowalut? Interesujecie się? Inwestujecie? A może  to kompletnie nie wasza bajka? Z Waszymi opiniami chętnie zapoznamy się w komentarzach.

Tagi: kryptowaluta

Zaktualizowano: 14.08.2022

Dodano: 05.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top