Gdzie najlepiej zainwestować pieniądze w 2024 roku?

Opublikowano: 03 Lut 2024 Agnieszka Kłak 14 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Chyba każdy z nas życzyłby sobie, żeby rok 2024 okazał się znacznie lepsze niż lata poprzednie. Jako społeczeństwo zmagamy się z kryzysem energetycznym, skutkami popendemicznymi oraz wojennymi, zaś jako jednostki z troską spoglądamy na swoje oszczędności. Trzeba powiedzieć sobie szczerze - w ostatnim czasie niejednemu i niejednej z nas kwoty na rachunkach oszczędnościowych znacznie się skurczyły. Jeżeli nie w wyniku spadku ich nominalnej wartości, to już na pewno wskutek inflacji. Dlatego też rok 2024 niesie ze sobą nie tylko nadzieję, na stopniowe wychodzenie gospodarki na prostą, ale też na pomnożenie domowego kapitału na drodze korzystnych inwestycji. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, w co warto zainwestować w 2024 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądają inwestycje w 2024 roku w poszczególnych segmentach,
  • jak inwestować, gdy posiada się spore oszczędności,
  • jak zacząć inwestować mały kapitał.
inwestycje 2024

Inwestowanie niejedno ma imię - opłacalność, zyski, ale też straty

Największym wrogiem każdego inwestora są niespodziewane wydarzenia o skali globalnej, które mają wpływ na międzynarodową gospodarkę. Takimi zdarzeniami były np. wybuch wojny na Ukrainie oraz kryzys energetyczny. Wiele osób boleśnie przekonało się, że to, w co włożyli dorobek swojego życia, nie tylko przestało generować zyski, ale wręcz przyniosło straty. Przykre doświadczenia, które dotykały nas w 2021, 2022 oraz 2023 r. były także lekcją, która nauczyła nas tego, że znacznie lepiej jest cztery razy dobrze zastanowić się w co ulokujemy środki. Niektórzy są zainteresowani jak największą opłacalnością inwestycji, innym zależy jedynie na tym, aby wypracować jakikolwiek zysk. Jednak zawsze warto pamiętać o ryzyku straty. Istotne będzie więc spojrzenie na to, co, gdzie i jak inwestować w 2024 r.

Rachunki oszczędnościowe i lokaty

.Rachunki oszczędnościowe oraz lokaty bankowe to znany sposób na powiększenie kapitału, niezależnie od tego czy sytuacja gospodarcza jest dobra czy zła. Oprocentowanie kont i lokat zależne jest do stóp procentowych. Niestety, najczęściej jest tak, że przy dużej inflacji poziom oprocentowania tychże produktów jest niższy niż spadek nominalnej wartości pieniądza. W związku z tym, nawet jeśli zarobimy na rachunkach i lokatach, to i tak znaczną część tych pieniędzy pochłonie inflacja. Dodatkowym minusem jest konieczność odprowadzenia tzw. podatku Belki w wysokości 19% zysku. Warto jednak pamiętać, że ten sposób inwestowania jest po pierwsze najbardziej bezpieczny dla naszych oszczędności, a po drugie - to znacznie lepsze niż trzymanie pieniędzy tam, gdzie w ogóle nie są oprocentowanie i nie pracują absolutnie nad żadnym zyskiem. 

Akcje i giełda

Nieco bardziej ryzykownym sposobem inwestowania są akcje oraz gra na giełdzie. Jednakże niesie to ze sobą obietnicę o wiele większego zysku. Musimy tutaj zaznaczyć, że jeśli ktoś nigdy nie miał doświadczenia z inwestycjami giełdowymi, to musi pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Po pierwsze skutecznie inwestowanie w akcje wymaga bardzo dobrej znajomości tej dziedziny oraz umiejętności maklerskich. Po drugie istnieje ryzyko, że stracimy sporo zainwestowanych środków wówczas, gdy nastąpi krach gospodarczy, a spółki przestaną być wypłacalne. Po trzecie, zysk z akcji również jest objęty 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych. 

Niemniej, wiele osób posiadających doświadczenie giełdowe zapewnia, że przy zastosowaniu dobrej taktyki, można zarobić naprawdę sporo. Jednakże w ostatnim czasie zauważyć możemy nieco inne tendencje. Spójrzmy na wynik indeksu S&P 500 wynoszący w 2023 r. 24%. Wynika on głównie z tego, że technologie AI pozytywnie wyceniły akcje spółek należących do tzw. Wielkiej Siódemki - Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Nvidia i Tesla. Wzrost wyniósł tutaj aż 67%. Jednakże w przypadku pozostałych spółek wzrost wyniósł jedynie 8%. 

Obligacje skarbowe

Oprócz kont, lokat czy akcji giełdowych można pokusić się o inwestycje w obligacje skarbowe. Najprościej rzecz ujmując polega to na tym, że Skarb Państwa pożycza pieniądze obligatariuszowi, sprzedając mu obligacje z obietnicą ich wykupu w przyszłości oraz zapłacenia odsetek. Inwestycja obligacji jest długoterminowa. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że bankructwo Skarbu Państwa jest bardzo małe, a zatem pożyczamy pieniądze komuś, kto jest wypłacalny. Jednakże środki są zamrażane na długi czas, a odsetki są bardzo małe. Obligacje są więc bardzo bezpiecznym sposobem inwestowania, ale z niewielkim zyskiem. 

Fundusze inwestycyjne 

Powierzenie swoich środków finansowych funduszom inwestycyjnym niesie ze sobą kilka plusów. Przede wszystkim jest to wygodne dla inwestora, który nie musi samodzielnie szukać spółek i ich akcji oraz oceniać opłacalności. Decyzję podejmują eksperci, którzy znają się na rzeczy, w związku z czym istnieje większe prawdopodobieństwo podjęcia przez nich zyskownego kroku niż przez niedoświadczonych amatorów. Poza tym inwestor nie musi poświęcać czasu na zdobywanie specjalistycznej wiedzy. Funduszom inwestycyjnym także zależy na zysku oraz na zaufaniu inwestorów, nie będą więc dysponować Twoim kapitałem lekką ręką.

Jednakże wszystko ma swoje minusy. Fundusz inwestycyjny nie będzie zarządzał Twoimi pieniędzmi za darmo. Inwestor będzie musiał uiścić prowizję niezależnie od tego czy inwestycja zakończy się powodzeniem i zyskiem czy porażką i stratą. Ponadto dojść mogą liczne dodatkowe opłaty. Trzeba też pamiętać o tym, że choć ze względu na to, że powierzamy pieniądze ekspertom ryzyko jest niższe niż gdybyśmy samodzielnie inwestowali w akcje, to jednak nikt nie jest nieomylny. Nikt nie zagwarantuje inwestorowi 100% powodzenia. 

Inwestowanie w ETF

Na rynku wykształciły się pasywne fundusze inwestycyjne, czyli tzw. ETF'y. Ich działalność polega z grubsza na tym, że najpierw wybierają określony indeks giełdowy, a następnie skupują stamtąd wszystkie akcje w odpowiednim stosunku proporcjonalnym. Dzięki temu fundusz ETF jest w stanie ocenić jak rosną akcje dla całego rynku i dostosować się tak, aby zwiększyć prawdopodobieństwo pozyskania akcji z inwestycji. Inwestor może wykupić akcje samodzielnie albo skorzystać z usług pośrednika. 

Nieruchomości jako pewna inwestycja

Jeżeli tylko ktoś ma okazję zainwestować w nieruchomość, to powinien jak najszybciej to zrobić. Doświadczenie pokazuje nam, że wartość mieszkań i domów rokrocznie rośnie i możemy spodziewać się tego również w najbliższej przyszłości. Inwestowanie tym sposobem daje nam bardzo szerokie pola wyboru. Możemy mówić o inwestycji w samych siebie oraz w rodzinę. Nieruchomość może stać się gniazdem rodzinnym oraz ostają bezpieczeństwa dla naszych dzieci. Inną drogą jest kupno mieszkania pod wynajem. Pozwala to na generowanie długofalowych zysków, przy jednoczesnym ciągły posiadaniu prawa własności do nieruchomości. Niekiedy bardziej opłacalnym sposobem będzie flipping mieszkania. Kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego, remontujesz ją, a następnie sprzedajesz dalej. 

Niekiedy do rozpoczęcia inwestowania w nieruchomości jest potrzebne dodatkowe finansowanie. W związku z tym można skutecznie starać się o korzystny kredyt hipoteczny, który pozwoli rozpocząć nam przygodę inwestora na rynku nieruchomości. 

Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto jest bardzo klasycznym sposobem pomnażania swoich oszczędności, aczkolwiek potrzebny jest na początku dość znaczny kapitał. Ostatnie lata - wszakże nie tak łaskawe dla całej rzeszy rozmaitych inwestorów - pokazały, że złoto może być bardzo opłacalne. Parę lat temu roczna stopa zwrotu wyniosła aż 40%. Wg analiz Livermore Partners stopa zwrotu w 2024 r. za złoto kupione w 2023 r. ma wynieść znacznie mniej, bo ok. 19%, ale wciąż jest to bardzo dużo. Wydawać by się mogło, że jest to inwestycja idealna. Jednak nic bardziej mylnego. Dużym minusem jest przechowywanie złota. Skrytki i sejfy bankowe są bardzo drogie pod tym kątem, a trzymanie w domu złota sprowadza na nas potencjalne niebezpieczeństwa włamania, rozboju, kradzieży czy nawet napadu z użyciem zagrażającej życiu broni. 

Inwestycja w sztukę

Ten rodzaj inwestowania polecamy raczej koneserom. Podobnie jak w przypadku akcji tutaj także trzeba wykazać się szeroką i specjalistyczną wiedzą, ale tym razem z dziedziny światowego malarstwa. Mimo to inwestowanie w sztukę może być nie lada gratką dla pasjonatów, którzy wiedzą jak poruszać się na rynku artystycznym. Najdroższe dzieła opiewają na kilka, kilkanaście milionów złotych, a najkorzystniejsza stopa zwrotu w ujęciu 5 lat wynosi do kilkunastu procent. Ważne jest, żeby dobrze rozpoznać wartość dzieła i trafnie przewidzieć zmianę tej wartości w czasie. Ryzyko jest takie, że od kaprysu krytyków, odbiorców, a nawet mecenasów sztuki może zależeć wahanie się rynku. Czasem powszechnie znane, wybitne nazwisko malarza nie zagwarantuje nam żadnego zysku przez kilkanaście lat, a może przynieść ze sobą tylko stratę. Z kolei nieraz niebywało już tak, że mało komu znany, niszowy artysta nagle - z poziomu kilkuset, kilku tysięcy złotych za portret - nagle był wyceniany na sumy sześciocyfrowe. 

Nietypowe i ekstrawagancie inwestycje

Inwestycja w sztukę mogę uchodzić na niecodzienną, ale jest na pewno o wiele mniej ekstrawagancka niż szukanie zysku w dziedzinach kontrowersyjnych, czy wręcz uważanych za niepoważne. Przykładem może być inwestycja w alkohol albo inwestycja w klocki LEGO. Niedawny przykład pewnego lubelskiego biznesmana pokazał nam, że inwestycje alkoholowe mogą przynieść spore straty inwestorom. Natomiast klocki LEGO nie dość, że mają przeważnie małą stopę zwrotu, to pozyskanie zestawów, które będzie można drożej sprzedać, niekiedy graniczy wręcz z cudem. Osobiście nie polecamy nietypowych i ekstrawaganckich inwestycji. Innymi przykładami tego typu działań mogą być: inwestycja w zwierzęta, inwestycja w przedmioty z gier komputerowych, inwestycje w podróże w kosmos czy inwestycja w poszukiwanie źródła wiecznej młodości. 

Gdzie zainwestować znaczny kapitał w 2024 roku?

Z całą pewnością osoby, które dysponują dużym kapitałem mają bardzo szerokie pole manewru. Można do tego podejść z dwóch różnych stron. Jeżeli jesteś pewien danej inwestycji albo masz po prostu spore doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie, to wówczas możesz jak najbardziej śmiało inwestować duże sumy w jeden rodzaj działania. Mniej doświadczonym i bardziej ostrożnym inwestorom proponujemy dywersyfikację inwestowanego kapitału. Część środków rzeczywiście możesz przeznaczyć na ryzykowną grę, ale resztę ulokuj bezpiecznie na lokatach, zainwestuj w obligacje albo - jeśli masz bezpiecznie warunki do przechowywania cennych surowców - kup kilka sztabek złota. 

Gdzie zainwestować małe sumy w 2024 roku?

Inwestorzy z małym kapitałem muszą liczyć się ze sporymi ograniczeniami. Jeśli interesuje Cię duże ryzyko możesz zacząć swoją przygodę z giełdą, gdzie w ciągu kilku lat nawet małą sumę możesz pomnożyć kilkunastokrotnie. Ale uważaj - jeden błąd może oznaczać utratę wszystkiego, co włożyłeś w ten interes. Jeśli natomiast należysz do ludzi ostrożnych, to gromadź dalej swoje oszczędności, a to, co dotychczas figurowało na Twoim rachunku oszczędnościowym możesz z powodzeniem umieścić na dobrze oprocentowanej, odnawialnej lokacie. 

Dodano: 03.02.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top