Czy kupno mieszkania na wynajem się opłaca?

Opublikowano: 11 Marzec 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

W związku ze wzrostem zamożności społeczeństwa coraz częściej pojawia się temat zakupu nieruchomości, aby potem stały się przedmiotem wynajmu. Doradcy zajmujący się kredytami hipotecznymi coraz częściej spotykają się z przypadkami, gdzie kredytobiorcy planują zakup mieszkania nie do celów własnych, lecz do celów stricte zarobkowych. Jak się okazuje, wynajem mieszkania może być wszechstronnie intratnym przedsięwzięciem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wynajem nieruchomości może pomnożyć Twój kapitał,
  • kwoty jakiego rzędu może przynieść w zysku wynajmowane mieszkanie,
  • w jaki sposób miesięczna rata kredytu hipotecznego wpływa na opłacalność inwestycji,
  • czy w dobie kryzysu wciąż opłaca się wynajmować mieszkanie.
mieszkanie na wynajem

Ile muszę zapłacić za mieszkanie, czyli moje koszty inwestycji

Wszystko zależy od nieruchomości, jaką chcemy nabyć celem jej wynajmu. Możemy zdecydować się na nieruchomość z rynku wtórnego, gdzie ceny metra kwadratowego „do remontu” mogą zaczynać się od 4 tys. zł. Możemy również zdecydować się na zakup nieruchomości na wynajem od dewelopera, gdzie ceny w Katowicach mogą wynosić blisko 12-15 tys. za metr dla jednej z bardziej prestiżowych realizowanych właśnie inwestycji.

Jak pokazują dane rynkowe średnia cena nieruchomości w Katowicach to około 390 tys. więc biorąc pod uwagę konieczność posiadania wkładu własnego (optymalny poziom dla banków to 20%) powinniśmy zawnioskować o kredyt na mieszkanie w wysokości 312 tys. złotych. Rata takiego kredytu w przybliżeniu wynosić będzie około 2400 zł. Porównując to do średniej kwoty wynajmu, o której w dalszej części artykułu realnie można zarobić na takiej inwestycji kilkaset złotych miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że w naszym modelu posługujemy się średnimi wartościami i nie możemy wykluczyć sytuacji, w której wchodząc na rynek najemców trafimy na nieruchomość, która cenowo i lokalizacyjnie będzie okazją, z której warto skorzystać.

Ile mogę zarobić na wynajmie, czyli dochody z inwestycji

Jak pokazują informację z serwisu Bankier.pl, średnia cena wynajmu mieszkania na koniec 2028 roku w Katowicach wynosiła 2281 zł. Na tą wartość składały się wartości średnich cen wynajmu w zależności do metrażu. Dla nieruchomości z metrażem do 38 m2 cena wynosiła 1309 zł, dla nieruchomości o metrażu pomiędzy 39-60 m2 wynosiła 2004 zł, a dla nieruchomości z metraże od 60 do 90 m2 – 2524 zł.

Pamiętajmy jednak, że są to ceny średnie i to, jaki przychód przyniesie nam najem mieszkania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest metraż i lokalizacja mieszkania. Od wielu lat na rynku panuje opinia, że największym powodzeniem cieszą się nieruchomości o niskim metrażu, ale i ten trend zaczyna się zmieniać. Wynajmujący również cenią sobie swobodę i odżegnują się od ducha totalnego minimalizmu. W przypadku ofert wynajmu ważny jest również standard wykończenia nieruchomości, co z drugiej strony wiążę się z nakładami, które musimy ponieść.

Nasze dochody z wynajmu mogą być również uzależnione do tego, czy zdecydujemy się zaprezentować naszą ofertę indywidualnie czy też zdecydujemy się na profesjonalną firmę zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami. Taka firma za odpowiednią opłatą odpowiednio wypromuje naszą ofertę, a dzięki temu będzie ona miała dostęp do szerszego grona odbiorców. I na koniec tego punktu najważniejsza kwestia: czy wynajmujemy mieszkanie na podstawie stałej umowy, gdzie będziemy wynajmować nieruchomość tylko danemu najemcy przez kilka miesięcy czy też zdecydujemy się na najem tylko w określone dni tygodnia – rozwiązanie to jest bardzo popularne w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów, a śląska metropolia taką powoli się staje.

ZDANIEM EKSPERTA:

W dzisiejszych czasach inwestycja w nieruchomości wydaje się bardzo atrakcyjna. Z jednej strony rośnie wartość samym nieruchomości, z drugiej jest spory popyt na ich wynajem. Stopy procentowe są dość nisko, wiec przy zakładanym 7-8% zwrocie z inwestycji rocznie powinniśmy zarabiać nawet ponad ratę kredytu na daną nieruchomość. Decydując się na tego typu inwestycję, mamy również szerokie spektrum wyboru, jaki wynajem to powinien być. Możemy bowiem kupić mieszkanie i wynajmować jest długookresowo, możemy zainwestować w wynajem krótkoterminowy, możemy też kupić mieszkanie w ramach dużej inwestycji i oddać je pod zarządzanie firmie, która się tym profesjonalnie zajmuje. Wojciech Zieliński, Dyrektor Projektu wnioskomat.com

mieszkanie wynajem

Czy to się opłaca?

Doświadczenia polskiego rynku nieruchomości i działających na nich najemców pokazują, że rozważenie uzyskania dodatkowego dochodu z najmu jest bardzo opłacalne. Możemy nabyć nieruchomość stricte pod wynajem, możemy również rozważyć wynajem już posiadanej nieruchomości zamiast jej sprzedaży osiągając w ten sposób comiesięczny przychód.

Należy również pamiętać, że taki przychód pod pewnymi warunkami może stanowić doskonałe źródło zwiększenia naszej zdolności kredytowej ponieważ jest to źródło dochodu akceptowane przez banki. Warto zagłębić się w bardziej szczegółowe analizy, poznać specyfikę lokalnego rynku i zacząć zarabiać. Nie bez powodu na temat możliwości zarobkowania na wynajmie nieruchomości powstało kilka książek, w tym polskich autorów opisujących realia rodzimego rynku.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w wyniku ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego rynek nieruchomości przeszedł swoiste załamanie. Podaż mieszkań wyraźnie spadła, podczas gdy popyt aż tak się nie zmniejszył. To spowodowało wzrost cen, a co za tym idzie - decyzja o zakupie mieszkania pod wynajem wymaga od nas zgromadzenia znacznie większych środków finansowych niż chociażby sprzed dwóch laty.

Sprawdź oferty kredytów hipotecznych:

Kredyt hipoteczny - kwota: 400 000 zł, okres: 25 lat
Banki
Kwota kredytu: 400 000 zł
Ilość rat kredytu: 25 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 815 505,00 zł 2 718,35 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,21 % 1,99 % 919 617,00 zł 3 065,39 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,68 % 1,90 % 1 029 522,00 zł 3 431,74 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 1 030 971,00 zł 3 436,57 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,17 % 2,00 % 1 066 854,00 zł 3 556,18 zł

 

Kluczem jest wybór właściwej nieruchomości. To, że mi dane mieszkanie odpowiada, nie znaczy, że spotka się z zainteresowaniem szerokiego grona Klientów. Warto zastanowić się, kto stanowić będzie grupę docelową. Czy chciałbym wynająć nieruchomość studentom, pracownikowi korporacji, czy rodzinie z dzieckiem. Na podstawie analizy tych czynników można dobrać lokalizację

Inwestycja w mieszkanie - dodatkowe koszty

Dokonując zakupu mieszkania musimy liczyć się także z dodatkowymi wydatkami. Chociażby utrzymywanie lokalu zanim znajdzie się chętny kupiec jest regularnym obciążeniem. Poza tym nie chcielibyśmy, aby przedmiot naszej inwestycji w wyniku jakichś nieprzewidzianych zdarzeń losowych nagle stracił na wartości. W związku z tym zawsze warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości - co oczywiście jest kolejnym kosztem.

Dobrze pojęta kwestia wolności

Kupując wymarzoną nieruchomość w kredycie hipotecznym, faktycznie jesteśmy jej właścicielami. Nie musimy pytać banku w momencie, kiedy chcemy przeprowadzić niezbędne remonty i przebudowy nieruchomości, jeśli nie wiążą się one ze zmianą przeznaczenia lokalu. Pytanie do Banku przyda nam się, jeśli chcemy uzyskać na ten cel dodatkowe finansowanie. Obecnie możemy sprzedać nieruchomość obciążoną już hipoteką, jeśli tylko taka będzie wola przyszłego kupującego. Sami również możemy kupować takie nieruchomości pamiętając o odpowiednich regulacjach w akcie notarialnym.

Dodano: 23.08.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

04 Sty 2023Autor: Dagmara Konik

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, stajemy przed pytaniem do ilu banków złożyć wniosek kredytowy. Najczęściej w pierwszej kolejności idziemy do banku, który prowadzi nasze konto. Warto porównać parę ofert z różnych banków, ponieważ może się okazać, że bank, w którym mamy konto,(...)

Czytaj więcej
7 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

7 błędów popełnianych przy kredycie hipotecznym

30 Marzec 2021Autor: Dagmara Konik

W dzisiejszym materiale opowiemy o tym, co możemy źle zrobić, gdy chcemy posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. I nie mamy tu na myśli błędów ekip remontowych. Zgodnie z tematyką bloga skupimy się na aspektach finansowych, a dokładniej, opowiem jakie możemy popełnić błędy przy wnioskowaniu o kr(...)

Czytaj więcej
Top