Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Opublikowano: 25 Lut 2021 Sylwia Chrószcz 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego stajemy prze pytaniem do ilu banków złożyć wniosek. Najczęściej w pierwszej kolejności idziemy do banku który prowadzi nasze konto. Warto porównać parę ofert z różnych banków ponieważ może się okazać że bank w którym mamy konto nie zaproponuje nam najkorzystniejszej oferty, a lepszą ofertę zaproponuje nam bank w który usług nigdy nie korzystaliśmy i wcale nie braliśmy pod uwagę wnioskowania właśnie w nim.  

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Wniosek o kredyt hipoteczny do ilu banków najlepiej go złożyć?

Opinie na ten temat są różne, jednak zdecydowanie częściej sugerowane jest aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny od dwóch do czterech banków. Nie jest dobrze „zamykać” się na jeden bank. Wtedy istnieje większe ryzyko, że konkretny bank nam nie przyzna kredytu, a jeśli mamy już wybraną nieruchomość  to czas jest tutaj ograniczony. Nie zawsze sprzedawca nieruchomości będzie czekał kolejny miesiąc byśmy złożyli wniosek do kolejnego banku.

Drugim aspektem, który przemawia za składaniem kilku wniosków jest fakt najlepszego wyboru oferty. Jeśli dostaniemy w bankach decyzje pozytywne to możemy wybrać najlepszą ofertę dla nas pod względem warunków kredytu: marży, prowizji itd. Gdy złożymy wniosek tylko w jednym banku i otrzymamy ofertę nie będziemy mieli porównania i może okazać się że w innym banku otrzymalibyśmy lepszą propozycję.

Czy ilość zapytań w BIK nie będzie przyczyną decyzji negatywnej?

W kredycie hipotecznym ilość zapytań w BIK nie gra głównej roli, ale jest ważna. Analitycy biorą pod uwagę czy spłacamy regularnie naszego zobowiązania, czy nie mamy opóźnień w spłacie rat powyżej 30 dni. Brana jest także pod uwagę nieruchomość, która ma być przedmiotem transakcji.

Jeśli złożymy trzy lub cztery zapytania nie powinno to spowodować decyzji negatywnej wprost. Natomiast jeśli mamy dziesięć lub więcej zapytań w krótkim czasie to analityk zacznie nabierać podejrzeń. Może przyjąć założenie, że z pewnych przyczyn nie otrzymaliśmy kredytu we wcześniejszych bankach. Może wymagać dodatkowych wyjaśnień albo odrzucić wniosek.

Wniosek o kredyt hipoteczny - jaki bank wybrać?

To pytanie zadaje siebie wielu klientów: do jakich banków złożyć wniosek? Jak wybrać spośród tyle banków tylko kilka? Jeśli korzystamy z usług doradcy finansowego to dobierze nam banki w których mamy największe szanse by uzyskać kredyt hipoteczny. Gdy chcemy poradzić sobie bez usług doradcy kredytowego, dobrze jest zorientować się, który bank akceptuje nasze źródło dochodu, jakie warunki po za dochodu trzeba spełnić by dany bank rozpatrzył wniosek pozytywnie. Musimy jednak samodzielnie poświęcić sporo czasu na zbieranie informacji na temat wymogów w poszczególnych bankach. 

Skorzystajmy z kalkulatorów kredytów hipotecznych, porównajmy raty kredytu na ten samą kwotę i okres w różnych instytucjach i zobaczymy które z nich oferują najniższą ratę. Możemy też zapoznać się z opiniami o danych banku i doświadczeniach innych. Niemniej jednak skorzystanie z pomocy fachowego doradcy kredytowego będzie najkrótszą ścieżką. Doradca pracujący na co dzień z wieloma bankami bez trudu po wstępnym wywiadzie jest w stanie odpowiedzieć do jakich banków najlepiej złożyć wnioski.

Jakie są szanse by uzyskać drugi kredyt hipoteczny?

W celu uzyskania drugiego kredytu hipotecznego obowiązkowo musimy posiadać zdolność kredytową. Jeśli mamy środki na kolejny wkład własny wynoszący wymagane przez bank kryterium i spełniamy pozostałe kryteria banku: posiadamy odpowiedni dochód, chcemy kupić nieruchomość, nie mamy zadłużeń, posiadamy dobrą historię BIK itd. to mamy możliwość otrzymania kolejnego kredytu hipotecznego. Procedura wygład tak samo jak przy pierwszym kredycie: składamy wniosek, przedstawiamy wymagane dokumenty, otrzymujemy decyzję - jeśli jest pozywana i odpowiada nam oferta to podpisujemy umowę.

Składanie wniosków o kredyt hipoteczny

Podsumowując: nie bójmy się składać wniosków do kilku banków w jednym czasie. Jeśli zrobimy to rozważnie to tylko zwiększamy nasze szanse na otrzymanie kredytu. Pamiętajmy jednak bez rozwagi - gdy złożymy 15 wniosków do różnych banków - może nam to przeszkodzić w otrzymaniu finansowania. Przed złożeniem wniosku dowiedzmy czy spełniamy wymagania banku w którym zamierzamy ubiegać się o kredyt. Jeśli na przykład naszym źródłem dochodu jest umowa zlecenie dowiedzmy się który bank to zaakceptuje i ile musi trwać umowa.

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 25.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top