Jakie inwestycje można zrealizować mając małe kwoty?

Opublikowano: 01 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Człowiek, który znajduje się na takim etapie życia zawodowego, że może mówić już o zgromadzonym przez siebie wolnym kapitale będzie chciał pomnożyć swoje oszczędności - a przynajmniej tak podpowiada rozum. Niestety nie każdy dysponuje dziesiątkami czy setkami tysięcy złotych. Inwestor, zwłaszcza taki, który dopiero zaczyna przygodę z powiększaniem majątku często ma do dyspozycji małe kwoty. Jednakże to wcale nie jest przeszkodą, by uruchomić swoje środki i osiągnąć pierwszy zysk.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • od jakiej sumy możesz zacząć inwestować,
 • o czym należy pamiętać przy wyborze ścieżki inwestycyjnej,
 • w co konkretnie można inwestować małe pieniądze.
małe kwoty

Mała kwota na inwestycje - co to znaczy?

Mało - to pojęcie względne, bo dla każdego będzie to inny przedział kwotowy. Dla milionera suma rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych może stanowić zaledwie 1% majątku, ale dla osób z klasy średniej zgromadzenie tak dużego kapitału będzie wyczynem bardzo trudnym albo nawet niemożliwym. Dlatego też postaramy się przyjąć możliwie zbliżoną do obiektywizmu pulę pieniędzy, a mianowicie mówimy tu o kwotach do 1000 zł. A jaka jest minimalna kwota do inwestowania? Mamy dobrą wiadomość. Otóż Twoje pieniądze mogą zacząć na siebie pracować już wtedy, gdy zainwestujesz zaledwie 100 złotych. 

Jaki rodzaj inwestycji jest odpowiedni dla niedużych kwot?

Początkujący inwestor powinien wybrać dla siebie taki instrument finansowy, który będzie względnie bezpieczny i nie wiązał się z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Inwestowanie małych kwot w bardzo ryzykowne przedsięwzięcia nie ma sensu. Po pierwsze może bardzo szybko dojść do tego, że Twoje oszczędności przepadną, po drugie potencjalny większy zysk z bardziej ryzykownych inwestycji nie będzie aż tak bardzo odczuwalny, a po trzecie - pierwsza porażka może Cię łatwo zniechęcić do dalszego inwestowania. Warto więc zwrócić uwagę na firmy, które mają stabilną sytuację na rynku i miarę możliwości skupić się na zakupie kilku mniejszych produktów inwestycyjnych. 

Staraj się ponosić jak najmniejsze koszty inwestycyjne

Udział w czyimś przedsięwzięciu to potencjalny zysk. Ale inwestor musi się liczyć z tym, że partycypacja w takich działaniach rynkowych niesie ze sobą koszty. Aby je zminimalizować zwróć uwagę na:

 • koszty związane z założeniem i korzystaniem z konta,
 • wysokości prowizji od przeprowadzanych transakcji,
 • spread,
 • wszelkie dodatkowe opłaty.

Pamiętaj, że im mniejsze koszty poniesiesz, tym większy będzie Twój zysk z pomyślnej inwestycji.

Gdzie warto inwestować małe kwoty w 2023 roku?

Jest kilka pól, na których warto zainwestować małe kwoty w 2023 roku. Wśród nich można wymienić m.in: 

 1. Produkty bankowe - lokaty i konta oszczędnościowe. Konto oszczędnościowe to najczęściej pierwszy produkt inwestycyjny z jakim spotykamy się w życiu. Niektórzy klienci mają okazję założyć je od razu przy okazji otwarcia swojego pierwszego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Natomiast lokaty są kolejnym produktem bankowym, z którego warto skorzystać. Głównym plusem tych instrumentów jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa Twoich finansów.
 2. Obligacje Skarbu Państwa. Dobrą wiadomością jest to, że możesz wykupić obligacje Skarbu Państwa już za niewielką sumę. W praktyce działa to tak, że Skarb Państwa pożycza od Ciebie pieniądze w zamian za obligacje, a kiedy zdecydujesz się je sprzedać, wówczas otrzymasz zwrot środków z nawiązką. Obligacje mogą być zarówno inwestycją krótkoterminową i trwać przez kilka miesięcy, jaki i długoterminową i zostać sprzedane po paru latach.
 3. Fundusze inwestycyjne. Jest to zbiorowe inwestowanie, a udział w danej inwestycji jest przeliczany wg tzw. jednostek uczestnictwa, które możesz wykupić od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Ten instrument wiąże się z nieco większym ryzykiem niż konta, lokaty czy obligacje. Jeśli nie stać Cię na całe akcje w ramach danego funduszu, to zawsze możesz starać się kupić akcje ułamkowe.
 4. Kryptowaluty. Trudno jest przewidzieć, zarówno w bliższej jak i dalszej przyszłości zmianę wartości kryptowalut. Plusem jest to, że możesz zacząć inwestować mając nieduży kapitał. Zawsze możesz kupić kryptowalutę, a następnie poczekać aż jej wartość wzrośnie i wówczas sprzedać. 

Posiadając relatywnie niewielkie środki możesz też zainwestować w akcje spółek na giełdzie. Jednak pamiętaj, że w tym przypadku musisz się z liczyć z dość dużym ryzykiem utraty inwestowanej puli. 

Inwestycja niedużych sum - jaki będzie zysk?

Odpowiedź: "to zależy" pewnie nie jest satysfakcjonująca, ale zgodna z prawdą. Wszystko zależy od wyboru instrumentu inwestycyjnego i od zmiennej sytuacji rynkowej. Zarobek nominalny na kontach i lokatach zależy od oprocentowania, które może wynieść do 9% w skali roku. Jednakże, jeśli inflacja jest wyższa, to tak naprawdę nie zarobisz nic - jedynie zniwelujesz nieco spadek siły nabywczej swojego pieniądza. 10 lat wielki zysk mieli ci, którzy zainwestowali w kryptowaluty. W tamtym czasie bitcoin potrafił z dnia na dzień wzrosnąć o 10%. W 2023 roku rynek kryptowalut nie jest już aż tak dynamiczny. Wiedz o tym, że jeśli zainwestujesz małą kwotę i w przeciągu roku uda Ci się wygenerować zysk większy niż 10%, to świadczy to o bardzo korzystnej inwestycji. 

Dodano: 01.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jakie inwestycje opłacają się w 2023 roku?

Jakie inwestycje opłacają się w 2023 roku?

03 Maj 2023Autor: Agnieszka Kłak

Każdy, kto ma choć odrobinę smykałki do interesów jest zdolny pomnażać swój kapitał. Można to robić na wiele sposobów i przeznaczać na to różną część kapitału, ale cel jest jasny – należy inwestować pieniądze tak, aby w przyszłość (bliższej lub dalszej) mieć z tego jak największą, wymierną korzyść. (...)

Czytaj więcej
Top