Jakie inwestycje opłacają się w 2023 roku?

Opublikowano: 03 Maj 2023 Agnieszka Kłak 14 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Każdy, kto ma choć odrobinę smykałki do interesów jest zdolny pomnażać swój kapitał. Można to robić na wiele sposobów i przeznaczać na to różną część kapitału, ale cel jest jasny – należy inwestować pieniądze tak, aby w przyszłość (bliższej lub dalszej) mieć z tego jak największą, wymierną korzyść. Niekiedy wydaje się, że inwestowanie w czasach kryzysowych, czyli takich w jakich właśnie żyjemy jest nie lada sztuką. Warto się przekonać jak to wygląda w naszej rzeczywistości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w co najlepiej inwestować w 2023 roku,
  • jakie są popularne sposoby na pomnożenie kapitału,
  • jakie inwestycje mogą Ci przynieść najlepsze korzyści.
inwestycje w 2023 roku

Inwestycje w czasie kryzysu w 2023 roku

Począwszy od jesieni 2021 roku wszyscy z niepokojem obserwujemy zmiany zachodzące nie tylko w naszej krajowej gospodarce ale też na zagranicznych rynkach finansowych. Rosnąca inflacja spotęgowana wojną na Ukrainie, do tego kryzys energetyczny i wciąż pokutujące skutki pandemii koronawirusa spowodowały, że żyje nam się coraz trudniej. Wszystko drożeje, stopy procentowe urosły do rekordowych wartości, wiele firm upada, a niejeden przeciętny Kowalski zdążył już stracić pracę. Czy w tak szarych realiach prześwituje gdzieś promyczek nadziei?

Niezależnie od tego jak pesymistycznie oceniamy rzeczywistość, póki udaje się zachowywać jako taką płynność finansową i trzymać na dystans od siebie widmo bankructwa, nie można się poddawać. Warto przemyśleć, jak w 2023 roku inwestować posiadany kapitał. Mimo niedobrej kondycji ekonomicznej Polski inwestycje wciąż mogą się bardzo opłacić. Sęk w tym, żeby do całej operacji przygotować się z należytym pomyślunkiem i wybrać taką drogę, która indywidualnie w Twoim konkretnym przypadku okaże się najbardziej opłacalna.

Na początek analiza, czyli jak zacząć inwestować w 2023 roku?

Wybór odpowiedniej ścieżki inwestycyjnej wymaga starannej analizy. Dużo zależy od tego czy jesteś nowicjuszem w tym temacie, czy też należysz do grona doświadczonych graczy, którzy już z niejednego pieca chleb jedli. Oszacuj swoją sytuację finansową. To, jakim kapitałem dysponujesz będzie determinowało wybór rozmiaru inwestycji. Nie inwestuj tam, gdzie czujesz się niepewnie albo nie posiadasz dostatecznej wiedzy.

Jeśli będziesz inwestować w coś po raz pierwszy, to najpierw poczytaj trochę na temat konkretnego sposobu pomnażania kapitału i przeanalizuj to dokładnie, tak aby mieć pewność czy to na pewno Twoja bajka. Z kolei jeśli już kiedyś inwestowałeś z powodzeniem, to niech Cię nie zmyli zbytnia pewność siebie. Zawsze warto aktualizować swój stan wiedzy o rynkach i zachować ostrożność. W końcu chodzi tu o Twoje ciężko zarobione pieniądze.

Czy lepiej inwestować duże czy małe sumy?

Można spotkać się z wieloma sposobami na to, jak inwestować małe kwoty. Plusem tego jest na pewno fakt, że nie trzeba posiadać większego kapitału aby móc zacząć swoją przygodę z inwestycjami. Jest to więc dostępne dla większości osób. Ryzyko także jest niewielkie – w razie niepowodzenia stracisz niedużą sumę. Minusem natomiast jest to, że zysk od małych kwot także jest niewielki. Nominalnie więc nie będzie to duża korzyść.

Odwrotnie w przypadku większych sum. Oczywiście tutaj ryzyko jest już duże (można wszak stracić znaczną ilość pieniędzy) ale za to nominalny zysk jest już bardzo zadowalający. Niestety, nie każdego stać na duże inwestycje. Duże kwoty rozsądnie jest inwestować na sprawdzonym rynku w dziedzinie, o której posiadamy znaczną wiedzę. Małe kwoty mogą być przydatne, gdy chcemy zainwestować coś na próbę albo gdy dopiero wchodzimy w świat inwestycji i nie mamy aż tak dużej pewności siebie.

Jak ochronić kapitał przed inflacją?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każda metoda inwestowania skutecznie chroni kapitał przed skutkami inflacji. Na przykład gromadzenie środków na zwykłym koncie oszczędnościowym daje minimalny zysk, a w obecnych realiach inflacja, brutalnie mówiąc pożre te oszczędności. Wzrost cen nastąpił nie tylko u nas, ale też u każdego z sąsiadów jak i w całej strefie euro. Banki centralne zaczęły na to reagować. Tam, gdzie stopa procentowa skutecznie niweluje inflację, tam opłaca się inwestować.

Inflacja dotyka nie tylko zwykłych konsumentów, ale też dużych graczy na rynkach, takich jak chociażby instytucje finansowe. Stopa inflacji powoduje, że dłużne papiery wartościowe o stałym oprocentowaniu znacznie tracą na wartości. Dewaluuje się zarówno spłata kapitału jak i odsetek. W efekcie podmioty kredytujące także na tym tracą. To często wywołuje taki skutek, że banki biorą pod uwagę stopę procentową pomniejszoną o stopę inflacji. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich inwestorów, ponieważ wartość wynikająca z różnicy tych stóp będzie miała znacznie dla realnej wartości zysku będącego skutkiem inwestycji.

Czy lokaty opłacają się w 2023 roku?

Bardzo wielu konsumentów chcąc polepszyć kondycję swojego budżetu domowego decyduje się na umieszczanie pieniędzy na lokatach. Jest tak głównie dlatego, że lokaty to zazwyczaj bezpieczna inwestycja. Ale czy opłacalna? Oprocentowanie lokat zazwyczaj nie jest zbyt duże – choć i tak wyższe niż w przypadku wspomnianych już kont oszczędnościowych. W związku z tym, że Rada Polityki Pieniężnej znacznie podwyższyła stopy procentowe w 2022 roku dużo banków podniosło także oprocentowanie lokat. Czym to poskutkowało?

Klienci zapewne ucieszyli się, kiedy ich lokaty wzrosły do poziomu 6-7%. Niekiedy można było też spotkać się z nowymi lokatami, który oprocentowanie wyniosło nawet 7-7,5%. Mimo wszystko wzrost zysku z tego tytułu (wynikający z kapitalizacji odsetek) nie jest zbyt szybki, a jego nominalna wartość jest duża, jeśli na lokacie znajdą się bardzo zasobne środki. Poza tym inflacja, która w kwietniu 2023 roku wyniosła 14,7% (według wstępnych szacunków GUS) i tak jest wyższa niż oprocentowanie na lokatach.

Jak zainwestować w obligacje Skarbu Państwa?

Kolejnym sposobem na pomnożenie kapitału jest inwestycja w obligacje skarbowe. Polega to na tym, że obligatariusz wykupuje obligacje od emitenta (w tym przypadku jest to Skarb Państwa), po czym otrzymuje z tego tytułu okresowe odsetki. Tutaj nie opłaca się zbytnio inwestowanie małymi kwotami. Więcej zysku przyniesie inwestycja większą kwotę. Z tym, że odsetki procentowo tak czy siak nie będą zbyt duże. Jednakże inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa jest operacją bezpieczną, nie obarczoną dużym ryzykiem.

Inwestycje w akcje

Zakup akcji może nam przynieść znacznie większe zyski, ale i ryzyko jest tutaj o wiele większe. Trzeba posiadać obszerną wiedzę, śledzić na bieżąco rynek i znać opinie ekspertów, aby bezpiecznie poruszać się na rynku akcji. Do zakupu akcji potrzebne jest konto maklerskie. Trzeba pamiętać, że na giełdzie bardziej prawdopodobne jest to, że jakiś trend się utrzyma niż to, że zostanie przełamany. Jeśli więc akcje spadają, nie należy oczekiwać, że nagle to się odwróci. Przy dobrych wiatrach na giełdzie można zyskać dobrą stopę zwrotu wynoszącą 8-9%. Jednakże jeśli zdarzy się tak, że akcje danej firmy spadną znacznie, np. o 40%, to wówczas strata także będzie spora. Gra na giełdzie niewątpliwie przeznaczona jest dla wytrawnych i już doświadczonych inwestorów.

Czy warto zainwestować w mieszkanie?

W dobie kryzysu ceny na rynku mieszkaniowym drastycznie się zwiększyły. Wydawałoby się więc, że zakup nieruchomości na inwestycję jest opłacalny. Istotnie, gołym okiem można dostrzec tutaj pewne zalety. Jest to inwestycja na długi okres, a ceny nieruchomości mają tendencję do wzrostu. Nie trzeba też mieć całości kapitału, aby rozpocząć inwestowanie – jeśli masz wystarczająco wysoką zdolność kredytową możesz postarać się o kredyt hipoteczny.

Rzecz jasna, tak jak wszędzie, również i tutaj są pewne minusy. Czas kryzysowy powoduje, że nie tylko zmieniają się ceny samych nieruchomości, ale też rosną koszty utrzymywania mieszkania. Jeśli więc nie uda ci się skutecznie i ciągle generować zysk, to będziesz na tym stratny. Dodatkowym obciążeniem dla inwestorów może też być podatek katastralny.

Jednym ze sposobów zarabiana na mieszkaniu jest wynajem długoterminowy. Najemca płacąc za mieszkanie, tak jakby spłaca również za właściciela ratę kredytu – a może to także stanowić pewien zysk. Inwestycja jest najbardziej opłacalna wtedy, kiedy najemca rzeczywiście będzie długo i uczciwie korzystał z mieszkania. Długie przerwy w wynajmowaniu będą generowały stratę.

W lokale mieszkalne można także inwestować stosując flipp. Polega to na tym, że kupujemy mieszkanie, które wymaga odświeżenia. Remontujemy je, a następnie sprzedajemy drożej. O ile drożej? Trzeba wliczyć w to koszty remonty, a także uwzględnić zysk. Kwota nie może być jednak za wysoka, po prostu nie znajdzie się kupiec. Jeśli operacje przebiegnie pomyślnie można ją powtórzyć kilka razy w ciągu roku – to może przynieść naprawdę interesujący zysk.

Inwestycje w fundusze inwestycyjne

Czy w 2023 roku warto inwestować w fundusze inwestycyjne? Jest to na pewno jeden z wygodniejszych sposobów. Odbywa się to tak, że inwestor przekazuje funduszowi inwestycyjnemu określone środki. Następnie środki te są inwestowane przez fundusz np. w akcje czy surowce. Jeśli inwestycja będzie trafna, to inwestor otrzyma zysk. Należy jednak wiedzieć, że za taką operację trzeba zapłacić prowizję.

Jak inwestować w złoto i inne surowce?

Niejednokrotnie już się okazało, że inwestycja w złoto była jedną z najbardziej opłacalnych. W najszczęśliwszych przypadkach cena wzrosła nawet o 40% - tak było np. w latach 2019-2020. Oczywiście nikt nie może dać 100%, że zawsze zarobi się na złocie. Inwestować możemy w złoto fizyczne (sztabki przechowywane w domu) czy też papierowe (instrument finansowy oparty na obracaniu złotem na rynku). Warto analizować zmiany na rynku złota w celu dalszego prognozowania cen. Tutaj jednak trzeba mieć dość spory kapitał. Uncja złota w kwietniu 2023 roku kosztowała grubo ponad 8000 zł, a jest to najniższa kategoria wagowa od której w ogóle opłaca się inwestowanie. Na rynku dostępne są także inwestycje metali szlachetnych.

Czy inwestycja alternatywna jest opłacalna w 2023 roku?

Inwestycje alternatywne są nieoczywiste, ich wartość waha się w zupełnie inny sposób niż w przypadku pozostałych inwestycji i mogą być one niekiedy uważane za ekstrawaganckie. Mowa tu na przykład o takich operacjach jak choćby inwestycja w sztukę czy w alkohol. Trudno tutaj przyjąć jakiś pewnik. Przykładowo istnieją takie trunki, których wartość z czasem rośnie – np. dojrzewająca whisky. Z kolei wartość dzieła malarskiego może znacznie wzrosnąć wtedy, kiedy nazwisko autora stanie się bardzo popularne. Tutaj trzeba posiadać często ekspercką wiedzę z danej dziedziny i trzeba mieć sporo odwagi, gdyż nierzadko ryzyko jest trudne czy nawet niemożliwe do oszacowania.

Dodano: 03.05.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto

12 Gru 2022Autor: Dagmara Konik

Kryzys gospodarczy, który trwa, a na który złożyło się wiele czynników – m.in. pandemia koronawirusa czy wojna na Ukrainie – jest mocno odczuwalny dla portfeli nas wszystkich. Wobec tego inwestorzy postanowili zacząć przeznaczać swój kapitał na aktywa bezpieczne na rynkach finansowych. Mowa tu o dol(...)

Czytaj więcej
Jak zacząć inwestować w sztukę?

Jak zacząć inwestować w sztukę?

25 Paź 2022Autor: Agnieszka Kłak

Sztuka malarska zazwyczaj kojarzy nam się z pięknymi obrazami, które możemy podziwiać w muzeach. Niekiedy wiszą one na ścianach domów, należących – jak można by pomyśleć – do osób zamożnych. Jednakże to nie tylko przejaw bogatego ozdabiania swojej posiadłości. Okazuje się bowiem, że inwestowanie w s(...)

Czytaj więcej
Kupno mieszkania jako inwestycja

Kupno mieszkania jako inwestycja

01 Kwi 2022Autor: Dagmara Konik

Według marcowych danych z raportu BIK w ostatnim miesiącu znacznie spadł popyt na kredyty hipoteczne pod zakup mieszkania. Prognozy dla rynku - zwłaszcza w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - nie są zbyt optymistyczne. Mimo to wciąż obserwujemy zjawisko zakupu mieszkania pod inw(...)

Czytaj więcej
Top