Co to są akcje ułamkowe?

Opublikowano: 01 Sie 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Inwestorzy działający za granicą już od jakiegoś czasu lokują swój kapitał w akcje ułamkowe. Jest to dla nich o tyle opłacalne, że nie muszą przeznaczać dużych nakładów pieniężnych, by zyskać udziały w spółkach. Teraz taka możliwość pojawiła się także w Polsce. Można znaleźć takie oferty, gdzie wystarczy kupić akcje ułamkowe (a nie cały pakiet akcji) aby stać się realnym inwestorem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działają akcje ułamkowe,
 • jakie są plusy i minusy akcji ułamkowych,
 • kiedy opłaca się kupić akcje ułamkowe.
akcje ułamkowe

Czym są akcje ułamkowe?

Akcje ułamkowe, jak sama ich nazwa podpowiada pozwalają kupić część akcji danej spółki notowanej na giełdzie. Ułamek ten może wynosić 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/10 czy nawet 1/100 danej akcji. Dzięki temu inwestor nie musi kupować całej akcji, by mieć swój udział w spółce. Akcje ułamkowe sprawdzają się znakomicie tam, gdzie cena akcji jest bardzo wysoka. 

Dzięki temu rozwiązaniu do gry może wkroczyć inwestor, który nie posiada zbyt dużego kapitału. Pozwala to stworzyć zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Załóżmy, że ktoś dysponuje kwotą 100 000 zł. Jeśli będzie wykupywał akcje ułamkowe w 10 różnych spółkach, gdzie średnia wartość takiej akcji wyniesie 10 000 zł, to jest on w stanie zbudować swój portfel obejmujący udziały we wszystkich 10 spółkach.

Jednakże akcje ułamkowe pozwalają na inwestycje ze znacznie mniejszym kapitałem. Można już mieć 10 000 zł, żeby zdywersyfikować swój portfel na kilka, a nawet kilkanaście spółek. Jako, że ułamek może wynosić nawet 1/100, to inwestor każdorazowo może przeznaczać jedynie od 100 do 500 zł. Nie ma co ukrywać, że taka pojedyncza inwestycja jest dostępna dla znakomitej większości zarabiających Polaków. Gdyby nie akcje ułamkowe, inwestor dysponujący kapitałem na poziomie 10 000 zł miałby poważny problem jak stworzyć zdywersyfikowany portfel inwestycyjny - nie mówią już o takich aspektach jak prowizje, itp.

Warto też dodać, ze akcje ułamkowe pozwalają na udział nie tylko w spółkach, ale też funduszach ETF. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie. Jednakże należy pamiętać, że akcje ułamkowe to prawo powiernicze, a nie papier wartościowy. Oznacza to, że posiadacz akcji ułamkowej nie ma takich samych praw w spółce jak akcjonariusz będący właścicielem co najmniej 1 całej akcji.

Skąd się wzięły akcje ułamkowe?

Historycznie rzecz ujmując akcje ułamkowe zaczęły istnieć w 1999 roku. Wtedy też na amerykański rynek wprowadziła je firma BuyandHold. Za symboliczną opłatą każdy obywatel USA mógł się stać udziałowcem dużej spółki. Niestety, nie trwało to zbyt długo. Po wybuchu bańki internetowej w 2001 roku akcje ułamkowe odeszły w niepamięć. Przez dłuższy czas żaden broker nie zdecydował się na reaktywację pomysłu. Dopiero w 2019 roku Interactive Brokers ponownie dał inwestorom możliwość kupowania części akcji giełdowych. Co ciekawe w USA można posiadać akcję ułamkową również w ten sposób, że można reinwestować dywidendę w akcję danej firmy w sposób automatyczny.

Akcje ułamkowe nie są papierem wartościowym

Jak już zdążyliśmy wspomnieć akcje ułamkowe nie są papierem wartościowym, a prawem powierniczym. Posiadając prawo powiernicze inwestor czerpie korzyści majątkowe z tytułu posiadania akcji ułamkowych, jednakże nie jest on właścicielem akcji, tak jak akcjonariusze spółki. Przykładowo jest akcjonariusz, który posiada 2 akcje w danej spółce. Przychodzi inwestor i decyduje się na zakup 1/5 akcji ułamkowej z 1 z tych akcji należących do akcjonariusza. Akcjonariusz wciąż jest właścicielem obu pełnych akcji, ale czerpie korzyści majątkowe z 1 i 4/5 akcji, zaś korzyści z 1/5 akcji czerpie inwestor, który wykupił akcję ułamkową. Prawo powiernicze wygasa w momencie, w którym inwestor wykupi 100% danej akcji. Stanie się wówczas właścicielem 1 akcji, a więc pełnoprawnym akcjonariuszem w spółce. 

Wady i zalety inwestowania w akcje ułamkowe

Plusy, które pozwalają stwierdzić, że akcje ułamkowe są warte zachodu, prezentują się następująco:

 • można mieć mały kapitał, aby zacząć inwestowanie na giełdzie,
 • duża elastyczność w inwestowaniu,
 • budowanie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego,
 • możliwość inwestowania w akcje spółki oraz ETF.

Jak każda narzędzie finansowe również akcje ułamkowe mają swoje minusy:

 • akcje ułamkowe mogą się wiązać z wyższymi kosztami transakcyjnymi,
 • akcje ułamkowe mogą być możliwe do wykupienia tylko w niektórych spółkach,
 • brak takich samych praw jak akcjonariusz posiadający pełne akcje,
 • sprzedaż akcji ułamkowych wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizja czy podatek od zysków kapitałowych.

Warto też wiedzieć, że akcje ułamkowe nie są objęte Systemem Rekompensat KDPW.

Akcje ułamkowe - czy to się opłaca?

Jeden inwestor odpowie, że jak najbardziej, inny - że nie jest to w ogóle opłacalne. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeżeli chcesz wejść na giełdę, a początkowa kwota, którą zamierzasz inwestować nie jest zbyt duża, to warto rozważyć rozpoczęcie tej przygody od wykupienia akcji ułamkowych. Natomiast bardziej doświadczony inwestor, posiadający znaczniejszy kapitał raczej stwierdzi, że bardziej opłaca mu się kupować od razu pełne akcje. 

Dodano: 01.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top