Inwestycja w LEGO – hit czy kiepski żart?

Opublikowano: 30 Gru 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Zapewne niejeden poważny inwestor słysząc zachętę: "Hej. zainwestujmy w LEGO!", uznałby to w najlepszym przypadku za kiepski żart, a w najgorszym - za obrazę. Jednakże rynek potrafi zaskakiwać i tak jest w przypadku słynnych klocków z Danii. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę ich istnienie to nie tylko sprzedaż w celu zapewnienia zabawy najmłodszym. To także realny sposób zarobienia pieniędzy, gdzie stopa zwrotu może być wyższa niż... akcji giełdowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega inwestowanie w LEGO,
 • jak można zarobić na drodze inwestowania w klocki LEGO,
 • czy ta metoda inwestycji jest opłacalna.
lego

Jak zabawka dla dzieci może być inwestycją?

Takie zestawy klocków jak "Star Wars" czy "Piraci z Zatoki Barakud" są na pewno kojarzone przez pokolenia dzieci urodzonych w latach 80-tych oraz 90-tych. Również ich rodzice, którzy te zabawki kupowali na pewno pamiętają nazwy tych produktów. Jednakże w jaki sposób w roku 2023 i 2024 dawne zestawy LEGO mogą przynieść zysk ich dorosłym już właścicielom? Cóż, odpowiedź wydaje się prosta - wartość rynkowa niemałej liczby zestawów znacznie urosła w ciągu ostatnich lat. Ale trzeba pamiętać, że czynniki, które na to wpływają to temat o wiele bardziej złożony.

LEGO przeżywało swój kryzys na rynku

Koncern LEGO istnieje od 1932 roku i choć od samego początku produkował zabawki kompletnie innego typu, to jednak później właśnie najsłynniejsze klocki na świecie zdecydowały o ostatecznym kształcie marki tego przedsiębiorstwa. Jednakże historia LEGO to nie same sukcesy. Pod koniec lat 90-tych oraz na początku XXI wieku firma przeżywała kryzys, notując coraz większe straty, sięgające kilkuset milionów dolarów. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku przedsiębiorstwo znów wypłynęło na prostą.

LEGO poradziło sobie z kłopotami w taki sposób, że zmieniło swoją strategię produkcji zestawów klocków. Firma zdecydowała się na wiele krótkich serii produkcyjnych, co miało zachęcić dzieci do kupowania właśnie tych zestawów, które były wydawane na bieżąco. Polityka ta zdała egzamin, a firma uzyskała znaczny zysk. Efektem ubocznym tej strategii marketingowej, że w przeciągu lat pojawiło się wiele zestawów, które były limitowane i nie są już dostępne w sprzedaży u wytwórcy. Możne je nabyć jedynie od prywatnych właścicieli. 

W jaki sposób LEGO generuje zysk?

LEGO cały czas wymyśla nowe zestawy, toteż te, które są już wyprodukowane i trafiły na półki sklepowe rozchodzą się jak świeże bułeczki. Ponadto sprzedawcom zależy na szybkim zbyciu towaru, gdyż potrzebują miejsca na nowe zestawy LEGO. Najbardziej godnymi uwagi są te zestawy, które byłyby produkowane w rekordowo krótkim czasie i takie, które wyprodukowano w limitowanej liczbie opakowań. Krótka obecność produktu na rynku zwiększa jego wartość. Idąc za badaniem Lego - the Toy of Smart Investors przeciętny zestaw przyniósł stopę zwrotu na poziomie 11 proc. - ale warto zaznaczyć, że są klocki, których cena wzrosła o wiele, wiele więcej.

Przykładem może być tutaj słynna figurka Mr. Gold. Przedstawia ona postać ubraną w złoty smoking, spodnie oraz cylinder i białe rękawiczki. Początkowo figurka była warta 3 dolary amerykańskie. Obecnie jest warta grubo ponad 2000 dolarów, choć trzeba brać pod uwagę inflację - Mr. Gold pojawił się po raz pierwszy w 2013 roku. 

Ile można zarobić na zestawach klocków LEGO?

Wszystko zależy od tego, co zostanie pierwotnie zakupione. Jeśli potencjalny inwestor kupi pierwszy lepszy zestaw, to jego zysk może zatrzymać się na poziomie kilku procent. Należy mieć na uwadze, że zestawy legi zyskują swoją wartość po 3 latach od momentu zniknięcia z rynku. Przykładowo, jeśli kupisz obecnie dostępny zestaw "Pociąg Orient Express", to możliwe, że za 3 lata będziesz się cieszyć zyskiem z tego zakupu. "Pociąg Orient Express" zakupiony bezpośrednio u producenta jest wart ok. 1400 zł. Po 3 latach najprawdopodobniej jego wartość przekroczy 1500 zł.  A jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem wspomnianego już Mr. Golda, to dziś możesz zarobić na nim ponad 8000 zł. 

Który zestaw LEGO zapewni największą stopę zwrotu?

Jak już wspomnieliśmy nie warto kupować zestawu na chybił-trafił. Jest kilka cech zestawów, o których warto pamiętać przy wyborze inwestycyjnym:

 1. Zamknięte opakowanie. Jeśli otworzysz opakowanie zestawu, to już ten produkt będzie kwalifikowany jago używany. Używane zestawy z biegiem czasu najczęściej tracą na wartości. Największą szansę na zysk dają Ci zestawy nieużywane, które sprzedasz w nienaruszonym opakowaniu.
 2. Wiek zestawu. Jeśli kupisz zestaw dziś i odczekasz 3 lata, to zysk wprawdzie powinien się pojawić, ale nie będzie on gigantyczny. Co innego, jeśli jesteś w posiadaniu zamkniętego zestawu z lat 90-tych. Rzadkie i stare zestawy mogą być obecnie kilkadziesiąt razy więcej warte niż w dniu ich produkcji i to przy uwzględnieniu inflacji.
 3. Liczba elementów. Największe zyski generują zestawy bardzo małe, składające się z kilkunastu elementów oraz te bardzo duże - ponad 1000 elementów. Zestawy średnie nie przynoszą aż tak dużej stopy zwrotu.
 4. Nakład i okres występowania na rynku. Firma LEGO co roku informuje, jakie zestawy przestają być wydawane, a jakie pojawią się z kolejnym roku. Warto sprawdzić historię wybranego zestawu - im krócej był na rynku i w im mniejszej liczbie egzemplarzy był wydany, tym jego wartość będzie wyższa.
 5. Wiodący temat. Z klocków LEGO można zbudować praktycznie wszystko, co należy do dziedzin życia. Warto zorientować się, czego obecnie kolekcjonerzy poszukują na rynku. Im dany temat bardziej zaciekawi potencjalnego kupca, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie on szczędził grosza na Twoje klocki.
 6. Wydania okazjonalne. Jeśli jakiś zestaw był wydany tylko raz i tylko z jednej, konkretnej okazji - np. na Boże Narodzenie w danym roku - to jego wartość będzie nieporównywalnie wyższa niż zestawów wydawanych regularnie.

Pamiętaj jednak o tym, że rynek kolekcjonerski czasami brutalnie weryfikuje rzeczywistość. W 1991 roku wyszły zaledwie 4 zestawy LEGO, a obecnie ich roczna stopa zwrotu to jedyne 6,1%. 

Na co uważać przy inwestycjach w LEGO?

Inwestowanie w LEGO ma także swoje wady, wśród których należy wymienić:

 • dość mały rynek,
 • nieopłacalność inwestycji dużego kapitału,
 • długie oczekiwanie na kupca,
 • bardzo mało wyjątkowych zestawów,
 • konieczność fachowej znajomości LEGO,
 • ryzyko nabycia podróbki.

Dlatego też wiele osób po zapoznaniu się z powyższymi mankamentami rezygnuje z inwestycji w LEGO, decydując się na samorozwój bądź znalezienie dodatkowej pracy zarobkowej. 

Inwestycja w LEGO - czy to się opłaca?

Inwestycja w LEGO może być nie tylko ekscytującą przygodą, ale też zyskownym przedsięwzięciem dla każdego, kto jest pasjonatem słynnych duńskich klocków i kto zna ten temat nie od dziś. Jeśli od wielu lat interesujesz się nie tylko klockami LEGO, ale też rynkiem kolekcjonerskim, a ponadto jesteś w posiadaniu niejednego zestawu, to być może jest to propozycja dla Ciebie. Nie brakuje osób, które traktują inwestowanie w LEGO jako dobry sposób spędzania czasu wolnego. Niekiedy należy wykazać się cierpliwością - może okazać się dopiero po 10 latach, że zestaw, który nabyliśmy dzisiaj jest wart 100 razy więcej. 

Dodano: 30.12.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top