Kredyty hipoteczne walutowe, udzielone we frankach szwajcarskich są obecnie przedmiotem wielu rozpraw sądowych. Czas dochodzenia swoich racji dla wielu klientów jest bardzo długi. Wobec tego rodzi się pytanie o to, czy trzeba w tym czasie regularnie spłacać zadłużenie, czy też można skorzystać z zawieszenia spłaty rat. Jak się okazuje, wakacje kredytowe są dostępne również dla frankowiczów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Wakacje kredytowe mają to do siebie, że umożliwiają zawieszenie spłaty rat kredytu na kilka miesięcy. Nie oznacza to, że kredytobiorca jest zwolniony ze spłacania kredytu hipotecznego w tym okresie - będzie musiał tak czy siak spłacić raty, tyle że w późniejszym czasie. Jest więc to niejako odroczenie spłaty. Klienci posiadający standardowy kredyt hipoteczny, o ile spełniają warunki, mogą cieszyć się tym rozwiązaniem. Jednak frankowicze pozostający obecnie w dość specyficznej sytuacji nie zawsze będą mogli cieszyć się przełożeniem spłaty.
Klient z kredytem frankowym najprawdopodobniej będzie kierował sprawę do sądu, ze względu na to, że w umowie kredytowej znalazły się tzw. klauzule abuzywne, a więc cała umowa nie była uczciwa. Potwierdzają to statystyki - pod koniec 2023 r. sądy I instancji zarejestrowały ponad 56 tys. spraw frankowych. Tak więc nowych pozwów przybywa, a powodzi zastanawiają się, czy na czas trwania procesu muszą płacić raty.
Jednym z dostępnych rozwiązań są ustawowe wakacje kredytowe. Jednakże frankowicz nie będzie mógł z nich skorzystać, jeśli nie przewalutował swojego kredytu i zobowiązanie nadal wyrażone jest we frankach. Co innego natomiast, jeśli doszło do przewalutowania. Wówczas ustawowe wakacje będą dostępne dla klienta, pod warunkiem, że:
Pamiętaj jednak, że żeby doszło do przewalutowania zarówno klient jak i bank muszą podpisać aneks do umowy kredytowej.
Oprócz ustawowych wakacji kredytowych istnieją także regulaminowe, czy też umowne wakacje kredytowe. Przysługują one frankowiczom pod warunkiem, że taka była oferta banku i że możliwość skorzystania z umownych wakacji jest zawarta w umowie. Tak więc dużo zależy tutaj od indywidualnej polityki wewnętrznej banku. Jeśli takie wakacje nie wystąpiły w ofercie i nie znajdą się w umowie, a dodatkowo nie przewalutujesz swojego kredytu i nie skorzystasz z rządowych wakacji, to pozostaje Ci wówczas złożenie wniosku do sądu.
15 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny wyrok w sprawie frankowiczów. Wedle orzeczenia sąd krajowy może zawiesić spłatę kredytu aż do dnia wydania prawomocnego wyroku. W praktyce czas do ogłoszenia prawomocnego wyroku wynosi średnio 26 miesięcy, więc de facto byłyby bardzo długie wakacje kredytowe, niedostępne w innym wymiarze. Warto w tym miejscu dodać, że wg TSUE sąd nie może odmówić wakacji kredytowych, jeśli takie zabezpieczenie będzie konieczne dla skuteczności wyroku, który zapadnie w przyszłości.
Kredyty we frankach sprowadziły na klientów duże ryzyko walutowe. Silny kurs franka szwajcarskiego i jego ewentualne umacnianie się względem złotego powoduje duże koszty kredytowe. Nie ma sensu ich ponosić w trakcie procesowania się z bankiem. Jeśli wiesz, że w Twojej umowie zostały zawarte niedozwolone zapisy, to najprawdopodobniej sąd wyda wyrok korzystny dla Ciebie. Wobec tego warto skorzystać z wakacji kredytowych, by nie dodatkowo nie obciążać się finansowo.
Dodano: