Działania komornika mogą w znaczący sposób utrudnić życie osobie zadłużonej. Niestety, taka kolej rzeczy nastąpi, jeśli długo będziesz zwlekać z płatnościami. Niejedna osoba, gdy dowiaduje się o zajęciu komorniczym, myśli, że to koniec świata. Nic bardziej mylnego. Czasami jest tak, że cała procedura może zostać przerwana.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Postępowanie egzekucyjne odbywa się dopiero wtedy, kiedy dłużnik znacząco zalega z płatnościami, a wierzyciel uda się do sądu i uzyska stosowny tytuł wykonawczy. Potem komornik otrzymawszy odpowiednie dokumenty przystępuje do egzekucji długu.
W jaki sposób komornik może egzekwować dług?
Warto w tym miejscu wspomnieć, że przepisy określają, iż egzekucja powinna przebiegać w sposób jak najmniej uciążliwy dla dłużnika.
Tak, umorzenie egzekucji na wniosek dłużnika jest możliwe. Jednak praktyka pokazuje, że bardzo trudno jest uzyskać pożądany skutek na tej właśnie drodze. Nie każdy dłużnik może liczyć na pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie sądu. Muszą wystąpić takie okoliczności, w których to prowadzenie egzekucji prowadzi do rażącego pokrzywdzenia dłużnika.
Przykładem może tu być bardzo trudna sytuacja materialna i życiowa. Jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny, masz na utrzymaniu małoletnie dzieci, a do tego jedna z bliskich Ci osób ciężko zachorowała, to dopiero wówczas można mówić, że egzekucja komornicza przeciw Tobie będzie rażącym pokrzywdzeniem Ciebie. Dodatkowymi okolicznościami przemawiającymi na Twoją korzyść przed sądem może być nagła utrata źródła dochodów - np. jeśli zostaniesz zwolniony z pracy bez Twojej winy.
Również z urzędu następuje umorzenie egzekucji, a może się to wydarzyć tylko w przypadku, gdy egzekucja jest bezcelowa lub gdy jej dalsze prowadzenie mogłoby przynieść wierzycielowi więcej szkody niż pożytku. Wobec tego dłużnik nie musi wcale składać żadnego wniosku. Umorzenie egzekucji komorniczej z urzędu następuje wskutek decyzji sędziego lub komornika, którzy analizuję procedurę pod kątem spraw i interesów zarówno wierzyciela, jak i dłużnika.
Przypadki, w których sąd umorzy egzekucję komorniczą z urzędu.
Musisz pamiętać, że umorzenie postępowania egzekucyjnego nie likwiduje długu. Po pewnym czasie wierzyciel będzie mógł złożyć do sądu wniosek o wznowienie postępowania. Stać się może tak, gdy Twoja sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Ale skąd wierzyciel będzie wiedział, że jesteś już zdolny uregulować zaległość? Otóż zawsze może poprosić komornika o odpowiednie informacje. Jeśli wniosek wierzyciela zostanie podparty dostatecznie mocnymi argumentami, to na nowo rozpocznie się postępowanie egzekucyjne przeciw Tobie.
Dodano: