Czy można cofnąć przelew zlecony w PKO Banku Polskim?

Opublikowano: 01 Wrz 2024 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Czasami może zdarzyć się tak, że zlecimy przelew wychodzący z naszego konta, a dopiero post factum orientujemy się, że popełniliśmy błąd. Niekiedy może to być pomylony odbiorca, kiedy indziej zbyt duża kwota, a w jeszcze innym przypadku ponowimy przelew już wcześniej wykonany. Niezależnie od tego, co się tak naprawdę stało, efekt jest jeden - pragniemy zwrotu środków na nasz rachunek. Jeżeli mamy jeszcze na to czas, powinniśmy czym prędzej działać. Dziś przekonamy się, jak to wygląda w praktyce w PKO Banku Polskim.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak skutecznie anulować przelew PKO BP,
  • czy zawsze możesz liczyć na odzyskanie środków,
  • jakie działania podjąć w spornych sytuacjach. 
cofnięcie przelewu pko bp

Jak krok po kroku wycofać przelew zlecony w PKO?

Przelew w PKO BP można wycofać krok po kroku w sposób następujący:

  • wejdź na swoje konto w bankowości elektronicznej iPKO,
  • wybierz opcję "Rachunki,
  • wybierz opcję "Operacje na koncie",  następnie: "Oczekujące",
  • zaznacz przelew, który pragniesz cofnąć,
  • przejdź do sekcji oznaczonej "..." i potem wybierz komendę "Anuluj",
  • zautoryzuj operację za pomocą kodu SMS albo aplikacji IKO,
  • poczekaj na potwierdzenie anulowania przelewu - przyjdzie ono SMS-em albo na e-mail,
  • sprawdź jeszcze raz w bankowości internetowej jak wygląda status Twoich przelewów.

Zwrot środków na Twój rachunek nastąpi w ciągu 3 dni roboczych. 

Czy można cofnąć przelew zagraniczny PKO BP?

Możesz także cofnąć przelew w PKO BP, jeśli był skierowany na rachunek w banku poza Polską. Procedura wygląda tak samo prosto jak w przypadku przelewu krajowego. Wystarczy, że skorzystasz ze swojej bankowości elektronicznej i w odpowiedniej rubryce wybierzesz ten przelew, który chcesz wycofać. Musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli operacja została wykonana w walucie innej niż ta na koncie, to pojawić się mogą różnice kursowe.

Kiedy można wycofać przelew?

Nie zawsze możesz wycofać przelew. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zarówno zlecenie przelewu oraz komenda jego anulowania nastąpiły przed najbliższą wychodzącą sesją Elixir w PKO BP. Więc jeśli dzieje się to weeekend albo niektóre święta, to jak najbardziej masz sporo czasu na wycofanie transakcji. Jakkolwiek w dni powszednie kluczowe będą właśnie sesje Elixir. Przelewy z PKO wychodzą o godzinach: 8:00, 11:45, 14:30. To znaczy, że jeśli zlecisz przelew np. o 9:03 to masz ponad półtora godziny, aby go wycofać, czyli zdążyć przed 11:45. 

Co zrobić w sytuacji, gdy nie można wycofać już przelewu?

Może być też tak, że nie zdążymy w porę anulować przelewu i pieniądze już znikną z naszego konta. Co wtedy? Zwrot środków nie może się odbyć bez zgody odbiorcy. Skontaktuj się z tym, do którego przelew poszedł. Jeśli jest to firma, to zapewne szybko znajdziesz odpowiedni numer telefonu. Gorzej, gdy przelew trafił do osoby prywatnej, a Ty nie masz do niej kontaktu. Jakkolwiek w znakomitej części przypadków taki kontakt powinien być możliwy. Kontrahenci mają kontakty między sobą, pracodawcy do pracowników, klienci do usługodawców i sklepów, itd. Jeżeli po wyjaśnieniu całej sytuacji odbiorca nie zwróci Ci środków skontaktuj się z bankiem z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sporu. Otwarta pozostaje droga sądowa, gdyż bezprawne przywłaszczenie sobie pieniędzy jest karalne.

Dodano: 01.09.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top