Sesje Elixir w PKO BP

Opublikowano: 03 Sie 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Jeżeli jesteś klientem posiadającym konto w PKO BP, to kwestią bardzo ważną dla Ciebie będzie to, kiedy możesz spodziewać się przelewu na swój rachunek oraz to, kiedy przelew zlecany przez Ciebie dojdzie do odbiorcy. Nie zawsze jest tak, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy zaraz po dokonaniu transakcji. Gdy odbywa się to między dwoma różnymi bankami wówczas pieniądze są księgowane na kontach w czasie zgodnym z sesjami Elixir.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jakich godzinach odbywają się sesje PKO BP,
 • kiedy przelew dojdzie na konto,
 • jak szybko przelać pieniądze w PKO przy pomocy przelewu natychmiastowego.
sesje elixir w pko bp

Co to są przelewy przychodzące i wychodzące w PKO BP?

Jak wiadomo pieniądze możemy albo przelewać z naszego konta (np. z tytułu opłaty rachunków, spłaty rat kredytów, itd.) albo otrzymywać wpływy na konto (np. z tytułu wynagrodzenia). Standardowo w bankach mamy ustalone czasowo sesje przelewów. Nie inaczej jest w banku PKO BP, a więc wyróżniamy:

 • sesje przychodzące - określają czas, w którym pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie,
 • sesje wychodzące - określają czas, w którym pieniądze z konta zostaną przekazane do przelewu na inny rachunek bankowy.

Jeśli dokonujesz przelewów między dwoma swoimi kontami w PKO BP albo pomiędzy Twoim kontem, a kontem innej osoby również w PKO BP, to wówczas pieniądze pojawią się natychmiast na koncie. W przypadku gdy ktoś przelewa Tobie pieniądze, a obaj macie konto w PKO BP działa to w ten sam sposób. Natomiast jeśli przelew odbywa się między PKO a innym bankiem, wówczas na pieniądze trzeba trochę poczekać.

Sesje Elixir w PKO BP - w jakich godzinach?

W PKO BP realizacja przelewów odbywa się zawsze w dzień roboczy - od poniedziałku do piątku. Sesje przychodzące i wychodzące mają swoje ustalone godziny. Dla sesji wychodzących wygląda to następująco:

 • I sesja - 8:00,
 • II sesja - 11:45,
 • III sesja - 14:30.

Oznacza to, że jeśli zlecisz przelew np. o godz. 11:20, to zostanie on przekazany do realizacji w ramach sesji Elixir o godz. 11:45.

Natomiast godziny dla sesji przychodzących są następujące:

 • I sesja - 11:30,
 • II sesja - 15:10,
 • III sesja - 17:30.

Oznacza to, że jeśli przelew został przekazany do realizacji w ramach sesji Elixir o 15:00, to dojdzie o godz. 15:10.

Należy przy tym pamiętać, że sesje wychodzące i przychodzące w PKO BP to jedno, a godz. sesji Elixir to drugie. Sesje Elixir dla wszystkich banków mają swoje godziny rozrachunkowe:

 • I sesja - 10:30-11:00,
 • II sesja - 14:30-15:00,
 • III sesja - 17:00-17:30.

Oznacza to, jeśli ktoś ze swojego banku wyśle przelew o godz. 10:00, to trafi on do I sesji systemu Elixir, a następnie pieniądze trafią na Twoje konto w ramach PKO BP o godz. 11:30.

PKO BP - kiedy dojdzie przelew?

W PKO BP sesje przelewów nie zawsze oznaczają, że w tych godzinach dojdą pieniądze. Jeśli ktoś wyśle Ci przelew o godz. 17:35, to pieniądze otrzymasz najwcześniej o 11:30 następnego dnia. Natomiast jeśli taki przelew wyszedłby w piątek, to bank nie będzie księgować tych środków w weekend, a dopiero w następny dzień roboczy, czyli w poniedziałek. 

Jak zlecić przelew w PKO Banku Polskim?

Jeśli chcesz wykonać przelew w PKO BP, to wystarczy, że:

 • zalogujesz się na swoje konto na stronie internetowej banku albo w aplikacji iKO,
 • podasz dane adresata przelewu,
 • wpiszesz kwotę przelewu,
 • nadasz przelewowi tytuł.
 • zatwierdzisz zlecenie przelewu.

Pamiętaj, że jeśli zależy Ci na czasie, to koniecznie sprawdź sesje przelewów wychodzących z PKO. Masz także możliwość weryfikacji, w jakich godzinach bank odbiorcy zaksięguje przelew krajowy,

Czy w PKO można zlecić przelew natychmiastowy?

W PKO BP sesje przychodzące Elixir, a także sesje wychodzące dotyczą standardowych przelewów. Jednakże, jeśli istnieje potrzeba, by Twój odbiorca jak najszybciej otrzymał pieniądze, to wówczas możesz zlecić ekspresowy przelew Elixir nazywany także przelewem natychmiastowym. Jak sama nazwa wskazuje przekazanie środków pieniężnych odbędzie się momentalnie, ale musisz liczyć się z tym, że zapłacisz za to więcej niż za standardowy przelew na konto. 

Przelew w PKO BP - ile to kosztuje?

Posiadając standardowe konto w PKO BP za zwykły przelew zapłacisz 70 groszy. Natomiast jeśli masz Konto za Zero, to wówczas nie zapłacisz nic za takie przelewy. Przelew natychmiastowy będzie kosztował między 4,99 zł a 11,99 zł. Jeśli zaś chodzi o przelewy zagraniczne to ich koszt waha się między 10 a 50 zł. 

Czy przelewy zagraniczne z PKO BP obywają się w tych samych sesjach?

Nie, godziny sesji, które omówiliśmy powyżej dotyczą tylko przelewów, które będą przechodziły przez banki na terenie Polski. Jeśli zaś chodzi o przelewy zagraniczne, to wówczas zarówno sesje wychodzące jak i przychodzące w banku PKO będą realizowanie w ramach systemu SWIFT. Takie transakcje zwykle trwają kilka dni, choć tutaj także istnieje możliwość zlecenia szybkiego przelewu. 

SPRAWDŹ TAKŻE

W innych bankach godziny księgowania przelewów będą inne niż w PKO BP. Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir, czytając ten artykuł:

Dodano: 03.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Sesje Elixir w Alior Banku

Sesje Elixir w Alior Banku

12 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Zlecenie przelewu jest podstawową czynnością, dzięki której następuje ogólnoludzka wymiana pieniądza. Jest to standard, bez którego nie można sobie wyobrazić funkcjonowania współczesnego banku. Jednakże w każdym banku istnieją tzw. sesje wychodzące i sesje przychodzące, określone godzinowo, co pozwa(...)

Czytaj więcej
Top