Kiedy dojdzie przelew?

Opublikowano: 22 Lut 2022 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Przelew bankowy to praktycznie codzienność. Zlecanie przelewu jest to proces, który dotyczy prawie wszystkich klientów banków. Niejednokrotnie każdy z nas dokonywał przelewów: płatności za rachunki, zakupy online, datków na cele charytatywne oraz oczekiwał na przelewy np. wypłatę wynagrodzenia czy świadczenia z ZUS itd. Jak łatwo zauważyć kwestia tego, kiedy dojdzie przelew w tym samym banku jest dość jasna i prosta. Natomiast całkiem inaczej wygląda to kiedy przepływ pieniędzy odbywa się między rachunkami, znajdującymi się w innych bankach. Za czas realizacji przelewu, czyli księgowania odpowiada system Elixir. Trzeba pamiętać też, że istnieje rozwiązanie o nazwie przelew natychmiastowy i ma on znaczenie w tym, kiedy przelew trafi na konto osobiste.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy dojdzie przelew?

Co to jest system Elixir?

System Elixir jest to informatyczny system księgowania płatności przez banki w Polsce. System ten współgra z harmonogramem sesji banków, przy czym te harmonogramy nieco różnią się od siebie w zależności od banku. Ważny jest tutaj również harmonogram rozrachunkowy Narodowego Banku Polskiego. Mówiąc najprościej: system Elixir odpowiada za to, kiedy przelew, który został przekazany do realizacji danego dnia o konkretnej godzinie dojdzie na konto odbiorcy. Krajowa Izba Rozliczeniowa kontroluje każdy przelew w ramach systemu Elixir. Pieniądze zostaną zaksięgowane w oparciu o sesje przychodzące i sesje wychodzące w ramach systemu elixir (system rozliczeń międzybankowych).

Co to są sesje przychodzące i sesje wychodzące?

Aby zrozumieć na przykładach jak działa system Elixir w praktyce należy wiedzieć czym są sesje wychodzące oraz przychodzące działające pod wspólną nazwą: sesje Elixir. Jednakże zanim nastąpi omówienie tych pojęć, należy zrozumieć czym jest pojęcie nieco szersze, mianowicie – sesje rozrachunkowe. Sesje rozrachunkowe są to pewne odcinki czasu, które determinują początek i koniec sesji wychodzącej oraz sesji przychodzącej. To oznacza że w pewnym okresie z każdego banku wyjdzie przelew oraz do każdego banku dojdzie przelew w ramach jednej sesji rozrachunkowej. Natomiast w ramach systemu Elixir w ciągi dnia obowiązują trzy sesje rozrachunkowe:

 • I sesja rozrachunkowa między godz. 9:30 a 11:00,
 • II sesja rozrachunkowa między godz. 13:30 a 15:00, 
 • III sesja rozrachunkowa między godz. 16:00 a 17:30. 

Sesje te funkcjonują od poniedziałku do piątku. Nie obsługują one przelewów w soboty i niedziele oraz ustawowe święta, jak np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, 3 Maja, itd. Sesje Elixir mają kluczowe znaczenie dla momentu kiedy dojdzie przelew bankowy.

Sesje wychodzące to czas, w którym należy zlecić wykonanie przelewu tak, aby pieniądze trafiły na konto odbiorcy określonego dnia, do określonej godziny. Czas ten jest określany zazwyczaj przed każdą z trzech wspomnianych sesji rozrachunkowych. Sesje przychodzące to czas, w którym dany bank zaksięguje przelew przychodzący na rachunku odbiorcy. Terminy sesji wychodzących i sesji przychodzących różnią się w zależności od banku. Przygotowaliśmy dla Państwa Kalkulator czasu przelewów - gdzie podając bank oraz godzinę z jakiego jest składany przelew - kalkulator poda orientacyjną godzinę otrzymania środków w banku na jaki złożyliśmy dyspozycję.

Kiedy dojdzie przelew?

Można założyć, że klient A zleca przelew ze swojego konta w Alior Banku na konto klienta B, który posiada rachunek w PKO BP. Klient A informuje wcześniej klienta o której godzinie zleci przelew. Wykorzystując tę wiedzę, a także znając terminy sesji wychodzących Alior Banku oraz sesji przychodzących PKO BO klient B dowie się z łatwością, kiedy dojdzie do niego przelew.

Sesje wychodzące w Alior Banku odbywają się następująco:

 • I sesja od godz. 15:20 poprzedniego dnia, do godz. 8:20;
 • II sesja od godz. 8:20 do godz. 12:20;
 • III sesja od godz. 12:20 do godz. 15:20.

Sesje przychodzące dla PKO BP:

 • I sesja godz. 11:30;
 • II sesja godz. 15:10;
 • III sesja godz. 17:30.

Jak to będzie działało w praktyce? Jeżeli klient A zleci przelew 26 sierpnia w czwartek o godz. 8:06 to klient B otrzyma pieniądze na koncie tego samego dnia o godz.11:30. Również tego samego dnia, tyle że o godz. 17:30 klient B otrzyma pieniądze, jeśli klient A zleci przelew przykładowo o 13:59. Jednakże, jeśli klient A zleci przelew 26 sierpnia o godz. 20:23, wówczas klient B otrzyma pieniądze o godz.11:30 ale już 27 sierpnia, w piątek. Moment, w którym klient banku otrzymuje na koncie pieniądze z tytułu przelewu przychodzącego nazywa się księgowaniem środków.

Przyglądając się temu jak działa system Elixir w poszczególnych bankach nie sposób nie zauważyć pewnych wyraźnych różnic. Sesje wychodzące dla przykładowych, wybranych banków będą wyglądać następująco:

 • BNP Paribas – I do godz. 8:00; II do godz. 11:45; III do godz. 14:15,
 • ING Bank Śląski – I do godz. 8:10; II do godz. 11:30; III do godz. 14:30,
 • mBank – I do godz. 5:55; II do godz. 9:55; III do godz. 13:25,
 • Nest Bank – I do godz. 8:00, II do godz. 12:00; III do godz. 14:30,
 • Santander Bank Polska – I do godz. 8:15, II do godz. 12:15; III do godz. 14:45.

Natomiast sesje przychodzące dla tych samych banków prezentują się tak:

 • BNP Paribas – I między 11:00 a 12:00; II między 14:30-15:00; III od 17:00,
 • ING Bank Śląski – I o 11:00; II o 15:00; III o 17:30,
 • mBank – I o 11:15; II o 15:00; III o 18:15,
 • Nest Bank – I o 10:30; II o 14:15; III o 17:00,
 • Santander Bank Polska – I o 10:30; II o 14:30; III o 17:00.

Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na dokładną godzinę, gdyż w zależności od banku nawet krótkie 5 minut może zdecydować czy otrzymamy przelew jeszcze tego samego dnia, czy nie. Przykładowo, jeżeli przelew wyjdzie o godz. 14:16 z ING Banku Śląskiego, otrzymamy go jeszcze tego samego dnia. Jednakże przelew również o godz. 14:16 tyle że z BNP Paribas dojdzie do nas już dnia następnego, przed południem.

Przelew Elixir a przelewy natychmiastowe 

W ramach systemu Elixir można dokonać tzw. przelewu ekspresowego. System rozpoznaje ten rodzaj przelewu jako Express Elixir. Przelew ten jest ratunkiem dla osoby zlecającej w momencie kiedy odbiorca potrzebuje pieniędzy na koncie natychmiast albo w sytuacji kiedy wszystkie sesje rozrachunkowe już upłynęły, a osoba zlecająca musi dokonać płatności jeszcze tego samego dnia. Korzystając z opcji Express Elixir mamy pewności, że pieniądze trafią na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia, w ciągu kilku minut. Przykładowo, jeśli zlecimy przelew o godz. 22:00 całkiem możliwe, że bank odbiorcy zaksięguje środki przed godz. 22:10. Nie powinno to trwać dłużej.

Niestety przelew ekspresowy nie jest rozwiązaniem idealnym. Osoba zlecająca musi za niego dodatkowo zapłacić. Ponadto tą drogą nie można wysłać więcej niż 100 000 złotych. Limity plasują się różnie w zależności od banków. Zazwyczaj widełki te oscylują od 3 000 złotych do 20 000 złotych.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Jeśli bank nadawcy znajduje się poza granicami kraju należy uwzględnić inny przedział czasu pomiędzy momentem kiedy powstało zlecenia przelewu a kiedy środki pojawią się na koncie odbiorcy przelewu.

Możemy wyróżnić kilka czynników, które będą miały wpływ na czas otrzymania środków w przypadku przelewów bankowych zagranicznych. Są to:

 • godzina zlecenia przelewu,
 • waluta przelewu,
 • kraj banku nadawcy,
 • rodzaj przelewu (zwykły lub ekspresowy).

Przykładowo przelew SEPA dociera do obiorcy w 2 dni robocze. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko przelewów bankowych w walucie euro.

Natomiast przelew bankowy SWIFT może trafić na konto odbiorcy przelewu jeszcze tego samego dnia jeśli był to przelew bankowy wykonany w formie przelewu ekspresowego. Standardowo czas realizacji przelewu bankowego SWIFT wynosi do 3 dni roboczych licząc od dnia, kiedy nastąpiło zlecenie przelewu. Przelew bankowy SWIFT może zostać wykonany w dowolnej walucie.

Tagi: mbankSWIFT

Zaktualizowano: 22.10.2022

Dodano: 22.02.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top