Co to jest SWIFT?

Opublikowano: 16 Marzec 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Każdy, kto posiada konto w banku na co dzień wykonuje przelewy krajowe. Jednakże nieraz może zdarzyć się tak, że będziemy musieli wykonać przelew zagraniczny. Dla wielu klientów taka operacja może nastręczać bardzo wielu pytań, jednakże tak naprawdę nie jest to nic, czego nie można by zrozumieć. Przede wszystkim należy wiedzieć, że umożliwia nam to tzw. system SWIFT. Nazwa ta pewnie każdemu kiedyś obiła się o uszy. Ale czym SWIFT tak naprawdę jest i jak działa?

Z tego artykułu dowiesz się:

SWIFT co to

SWIFT – definicja

Zacznijmy do rozszyfrowania samego skrótu. SWIFT oznacza Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co z angielskiego jest nazwą Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Podmiot ten stworzył system SWIFT. Jest to nazwa zarówno dla przelewu walutowego jak i całego systemu, w ramach którego wykonywanie tego przelewu jest możliwe.

Przelew walutowy SWIFT pozwala na realizację transakcji między bankami, które znajdują się w różnych krajach. System pozwala na realizację operacji w wielu walutach, jednakże nie we wszystkich. SWIFT obecnie cieszy się największą popularnością jako system do dokonywania przelewów walutowych niemalże na całym świecie.

W jaki sposób działa przelew SWIFT?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, przelew SWIFT działa w bardzo wielu, lecz nie we wszystkich walutach. Umożliwia on transakcje w złotówkach, koronach norweskich, dolarach amerykańskich, japońskich jenach, a także w wielu innych walutach. Niemożliwe jest jednak wykonanie przelewu SWIFT w euro. Przelew walutowy w euro jest możliwy do realizacji w innym systemie, a mianowicie w systemie SEPA. Jest to system stworzony specjalnie do dokonywania transakcji w euro oraz w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Przelew SWIFT jest możliwy do dokonania tylko wówczas, kiedy zarówno osoba wykonująca przelew jak i odbiorca przelewu posiadają konta w bankach, które są objęte systemem SWIFT. Innymi słowy możemy w ramach tego systemu dokonać przelewu na konto klienta dowolnego banku, objętego systemem SWIFT.

Jak zweryfikować czy nasz odbiorca jest w systemie SWIFT? W praktyce jest tak, że system SWIFT działa w ponad 200 państwach na świecie, a więc prawdopodobieństwo, że nasz odbiorca znajduje się poza systemem jest bliskie zeru. Jeżeli zaś chodzi o Polskę, to trudno w naszym kraju znaleźć bank, który nie świadczy usługi w ramach SWIFT.

Jak wykonać przelew SWIFT?

Realizacja przelewu SWIFT będzie możliwa wówczas, kiedy w sposób prawidłowy podamy dane w formularzu zlecenia przelewu. Tymi danymi będą:

 • numer konta bankowego odbiorcy IBAN,
 • kod SWIFT/BIC (z ang. Bank Identifier Code) banku odbiorcy,
 • nazwa odbiorcy oraz jego adres,
 • suma, na którą opiewa przelew,
 • waluta, w której wykonujemy przelew,
 • określenie kto ponosi koszta przelewu – wykonujący, odbiorca czy obaj,
 • tytuł przelewu.

Jak wygląda kod SWIFT/BIC?

W przypadku kodu SWIFT/BIC będziemy mówić tutaj o zapisie literowym, a nie cyfrowym. Kod ten składa się najmniej z 8, a najwięcej z 11 znaków. 2 przedostatnie znaki zawsze będą oznaczały kraj, w którym dany bank się znajduje, natomiast 2 ostatnie znaki będą oznaczać lokalizację siedziby banku w danym kraju. Pierwsze znaki oznaczają nazwę banku. Oto przykład:

ALBPPLPW

Jest to kod SWIFT banku Alior Bank. Litery: ALBP oznaczają nazwę: Alior Bank. Litery PL oznaczają, że ten bank działa w Polsce, natomiast litery PW oznaczają, że siedziba banku znajduje się w Warszawie (P – Polska, W- Warszawa).

Jak wyglądają kody BIC/SWIFT w innych bankach?

Wiemy już, jak wygląda kod SWIFT Alior Banku. A jak to wygląda w innych bankach, które prowadzą działalność na terenie kraju? Oto kody pozostałych banków:

 • PKO BP – BPKOPLPW,
 • ING Bank Śląski – INGBPLPW,
 • Santander Bank Polska – WBKPPLPP,
 • Santander Consumer Bank S.A. - SCFBPLPW,
 • BNP Paribas – PPABPLPK,
 • Getin Bank – GBGCPLPK,
 • Bank Pekao SA – PKOPPLPW,
 • Bank Millenium – BIGBPLPW,
 • mBank – BREXPLPWMBK,
 • Bank Pocztowy – POCZPLP4,
 • T-mobile Usługi Bankowe – ALBPPLPW,
 • Credit Agricole – AGRIPLPR,
 • Bank Ochrony Środowiska – EBOSPLPW,
 • Inteligo – BPKOPLPW,
 • Bank Spółdzielczy – POLUPLPR,
 • Deutsche Bank Polska – DEUTPLPK,
 • Citi Handlowy – CITIPLPX.

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Kiedy mówimy o różnych operacjach bankowych, naturalne jest, że nasuwa nam się pytanie o koszta tychże operacji. A jak to wygląda w przypadku przelewów SWIFT? Banki często pobierają za to prowizję. Ustalają też opłatę minimalną oraz maksymalną za przelewy SWIFT, przy czym kwota maksymalna nie może być wyższa niż 250 złotych.

Przykładowo Bank Millennium pobiera prowizję w wysokości 0,5%, przy czym opłata minimalna wynosi 20 zł, a maksymalna 125 zł. Z kolei mBank przewiduje niższą prowizję, bo na poziomie 0,35%, lecz opłata minimalna wynosi 25 zł, a maksymalna 200 zł. Z kolei Credit Agricole bierze jeszcze niższą prowizję, bo 0,25%. Jednakże tutaj najniższa opłata to 40 zł, a najwyższa 250 zł. Należy podkreślić, że są to stawki za standardowe realizowanie przelewu SWIFT. Przelewy pilne oraz ekspresowe są jeszcze droższe.

Jak widać gołym okiem, przelewy SWIFT wiążą się w sumie z niemałymi kosztami. A kto je ponosi? Mamy tutaj trzy opcje do wyboru. Opcja SHA sprawia, że koszty są dzielone pomiędzy osobą zlecającą przelew a odbiorcą. Opcja BEN powoduje, za że przelew zapłaci tylko odbiorca, natomiast opcja OUR odwrotnie – koszta przelewu przenoszone są na osobę wykonującą przelew. Odpowiednią opcję należy zaznaczyć w formularzu polecenia przelewu, o czym wspominaliśmy wyżej.

Jak długo czeka się na przelew SWIFT?

Każdy chyba orientuje się, że jeśli dokonujemy przelewów między różnymi bankami, to odbiorca będzie musiał trochę poczekać na środki. W przelewach krajowych możemy dokładnie określić czas zaksięgowania środków dzięki sesjom systemu Elixir. W przypadku systemu SWIFT jest jednak trochę inaczej.

Tutaj nasz odbiorca będzie czekał na pieniądze do 3 dni roboczych. Jednakże, podobnie jak w przypadku operacji krajowych również tutaj istnieje możliwość realizacji przelewu w szybszym trybie. Jednakże, jak już zdążyliśmy wspomnieć będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami.

Czy warto robić przelewy SWIFT?

Przelew SWIFT jest na pewno bardzo wygodnym rozwiązaniem. Można powiedzieć, że system ten jest wręcz niezbędnym narzędziem pracy dla każdego, kto na co dzień prowadzi transakcje z zagranicznymi klientami bądź kontrahentami. Ale nie tylko przedsiębiorcy z powodzeniem skorzystają ze SWIFT. Zawsze przecież może zdarzyć się – zwłaszcza w dobie, gdy wiele osób wyemigrowało za pracą – że klient indywidualny będzie miał potrzebę wykonania przelewu na zagraniczne konto członka swojej rodziny.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli chodzi o terytorium UE oraz o walutę euro to tutaj jednak warto zdecydować się na system SEPA dedykowany do właśnie tego typu operacji. Ze SWIFT korzystajmy raczej, kiedy transakcja będzie się odbywać w innej walucie niż euro.

Tagi: SWIFTprzelew

Zaktualizowano: 16.03.2022

Dodano: 16.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top