Sesje Elixir w Alior Banku

Opublikowano: 12 Cze 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Zlecenie przelewu jest podstawową czynnością, dzięki której następuje ogólnoludzka wymiana pieniądza. Jest to standard, bez którego nie można sobie wyobrazić funkcjonowania współczesnego banku. Jednakże w każdym banku istnieją tzw. sesje wychodzące i sesje przychodzące, określone godzinowo, co pozwala określić timing przelewów. Warto wiedzieć, jakie sesje ma Alior Bank.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jakich godzinach realizowane są przelewy Alior Bank,
 • jak działają sesje Elixir Alior Bank,
 • czy klienci Alior Banku mogą otrzymać pieniądze natychmiastowo.
sesje elixir w Alior Banku

Czym są sesje bankowe w Alior Banku?

W każdym banku w Polsce, także w Alior Banku realizacja przelewów przechodzi przez system Elixir. Jest to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Powstał on już w 1994 roku dzięki Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Chodzi tu o realizację przelewów pomiędzy rachunkami różnych banków i w polskiej walucie. Są to przelewy przychodzące i wychodzące. Co to oznacza?

Jak wiadomo przelew można zlecić z własnego konta na inne konto, ale także można otrzymać na swój rachunek bankowy pieniądze, jeśli ktoś inny zlecił przelew ze swojego konta na nasze. Gdy bank ma zaksięgować przypływ środków – np. z tytułu wynagrodzenia za pracę – to wówczas będą to sesje Elixir przychodzące. Zaś odnotowanie przez banku faktu upływu pieniądza z naszego rachunku z powodu przelewu odbywać się będzie w ramach sesji Elixir wychodzących.

W jakich godzinach mają miejsce sesje Alior Bank?

Godziny sesji Elixir różniącą się nieco w zależności od banku. Jeśli jesteś klientem Alior Banku, to informacje o przelewach wychodzących, które zlecasz, będą się odbywać w następujących godzinach:

 • I sesja – 8:20,
 • II sesja – 12:20,
 • III sesja – 15:20.

Oznacza to, ze jeśli zlecisz przelew o 6:00, to zostanie on przekazany do systemu Elixir o 8:20, a jeśli o 12:00, to będzie przekazany o 12:20. A jeśli przelew zrobisz o 15:30, to zostanie on przekazany dopiero następnego dnia o 8:20.

Natomiast przelewy przychodzące będą księgowane przez Alior Bank w następujących godzinach:

 • I sesja – 10:30,
 • II sesja – 14:30,
 • III sesja – 16:45.

Czyli, jeśli z systemu Elixir wypłynie przelew o godz. 11:00, to dostaniesz go o 14:30, a jeśli nastąpi to po godz. 16:45, to wówczas pieniędzy na koncie możesz się spodziewać o 10:30, ale dopiero następnego dnia.

Wszystkie sesje Alior Banku odbywają się tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Jak działa system Elixir?

System przelewów Alior Bank działa w godzinach opisanych powyżej. Ale to wcale nie oznacza, że jeśli zrobimy przelew na rachunek innego banku o 14:30, to właśnie wtedy odbiorca otrzyma pieniądze. Również przesunięcie godzinowe wystąpi wtedy, gdy spodziewamy się przelewu na nasze konto od odbiorcy z innego banku. Jest tak dlatego, gdyż realizacja przelewów w systemie Elixir odbywa się następująco:

 • bank w swoich godzinach sesyjnych księguje informację o przelewie wychodzącym – po tym bank informuje o tym fakcie system Elixir,
 • system Elixir przetwarza informację o przelewie wychodzącym – po przetworzeniu w godzinach rozrachunkowych systemu Elixir informacja o przelewie zostaje przekazana do banku odbiorcy,
 • bank odbiorcy księguje przelew (z tej perspektywy jest to już przelew przychodzący) – i w godzinach sesyjnych banku pieniądze trafiają na konto odbiorcy.

Sesje rozrachunkowe systemu Elixir odbywają się w zupełnie innych godzinach niż sesje bankowe. Wygląda to następująco:

 • I sesja – 10:30 – 11:00,
 • II sesja – 14:30 – 15:00,
 • III sesja – 17:00 – 17:30.

Przykład 1. Jeżeli zlecasz przelew z Alior Banku o godz. 8:00, to o godz. 8:20 ta informacja zostanie przekazana do systemu Elixir. O godz. 11:00 w ramach I sesji rozrachunkowej system przekaże informację o przelewie do banku odbiorcy. Jeśli sesja przychodząca tego banku przypada na godz. 11:30, to właśnie o tej porze odbiorca otrzyma od Ciebie pieniądze.

Przykład 2. Jeżeli nadawca zleca przelew ze swojego banku o godz. 13:55, a jego sesja wychodząca zaczyna się od 14:00, to właśnie wtedy informacja zostaje przekazana do systemu Elixir. System o o godz. 15:00 przekazuje tę informację do Alior Banku. Jako że III sesja przychodząca Alior Banku zaczyna się o 16:45, to wówczas właśnie o tej godzinie pieniądze powinny pojawić się na Twoim rachunku bankowym.

Jak zlecić przelew w Alior Banku?

Zlecenie przelewu w Alior Banku jest bardzo proste. Można to zrobić za pomocą bankowości elektronicznej – w serwisie banku lub aplikacji. Krok po kroku wygląda to następująco:

 • zaloguj się na swoje konto,
 • wpisz dane odbiorcy przelewu – imię i nazwisko jeśli jest to osoba fizyczna, bądź nazwę firmy jeśli jest to osoba prawna,
 • podaj numer konta odbiorcy,
 • wpisz kwotę przelewu,
 • wpisz tytuł przelewu,
 • potwierdź zlecenie przelewu.

Przelew możesz także zrealizować w trakcie osobistego stawiennictwa w oddziale banku albo za pośrednictwem infolinii. Wówczas dodatkowo będą potrzebne Twoje dane jako nadawcy przelewu.

Czy w Alior Banku można zlecić przelew natychmiastowy?

Jeśli sytuacja jest bardzo pilna i nasz odbiorca potrzebuje środków pieniężnych od razu, to możemy zrealizować przelew natychmiastowy w systemie Express Elixir albo poprzez Blue Media. Blue Media jest pośrednikiem, dzięki któremu odbiorca otrzyma pieniądze natychmiast niezależnie od dnia i godziny, pod warunkiem, że bank odbiorcy tak jak Alior Bank współpracuje z Blue Media. Z kolei korzystając z systemu Express Elixir przelew natychmiastowy będzie realizowany 7 dni w tygodniu między godz. 0:05 a 23:55. Koszt przelewu natychmiastowego w Alior Banku, to w zależności od sumy przekazanych środków od 1 do 5 zł.

Dodano: 12.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Przelew z karty na rachunek bankowy – czy to możliwe?

Przelew z karty na rachunek bankowy – czy to możliwe?

08 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Karta kredytowa to świetny produkt finansowy, dzięki któremu możemy zrealizować niejedną transakcję bezgotówkową. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy musimy dokonać konkretnych zakupów, a nie możemy skorzystać z innego kapitału. Jednakże karty kredytowe to nie tylko zakupy internetowe oraz płatno(...)

Czytaj więcej
Jak działa szybki przelew?

Jak działa szybki przelew?

02 Marzec 2022Autor: Sylwia Chrószcz

Szybki przelew to inaczej przelew ekspresowy albo przelew natychmiastowy. Dzięki temu rozwiązaniu można natychmiast przelać środki ze swojego konta do odbiorcy. Szybki przelew w konkretnych sytuacjach jest bardzo dobry rozwiązaniem, choć nie zawsze jest to darmowa usługa. Aby swobodnie móc korzystać(...)

Czytaj więcej
Kiedy dojdzie przelew?

Kiedy dojdzie przelew?

22 Lut 2022Autor: Agnieszka Kłak

Przelew bankowy to praktycznie codzienność. Zlecanie przelewu jest to proces, który dotyczy prawie wszystkich klientów banków. Niejednokrotnie każdy z nas dokonywał przelewów: płatności za rachunki, zakupy online, datków na cele charytatywne oraz oczekiwał na przelewy np. wypłatę wynagrodzenia czy ś(...)

Czytaj więcej
Jak wycofać przelew?

Jak wycofać przelew?

21 Lut 2022Autor: Sylwia Chrószcz

Sytuacja w której klient popełnił błąd przy wpisywaniu danych do przelewu może przytrafić się każdemu. Zazwyczaj świadomy klient banku starannie sprawdza czy numer rachunku został prawidłowo wpisany, czy tytuł przelewu jest właściwy i czy kwota, na którą opiewa jest prawidłowa. Niestety zdarzają się(...)

Czytaj więcej
Top