Przelew z karty na rachunek bankowy – czy to możliwe?

Opublikowano: 08 Cze 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Blog bankowy

Karta kredytowa to świetny produkt finansowy, dzięki któremu możemy zrealizować niejedną transakcję bezgotówkową. Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy musimy dokonać konkretnych zakupów, a nie możemy skorzystać z innego kapitału. Jednakże karty kredytowe to nie tylko zakupy internetowe oraz płatności za pomocą terminala w placówce stacjonarnej. Kredytodawca umożliwia nam także dokonywanie innych operacji – np. wypłat z bankomatu czy przelewów z karty na rachunek bankowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak można przelać pieniądze z karty na konto,
 • z jakimi kosztami wiąże się taka operacja finansowa,
 • kiedy przelew z kary na konto może się opłacić.
karta kredytowa

Czy istnieje możliwość przelewu z karty na konto?

Gdy bank zgadza się na udzielenie limitu, otwiera się rachunek karty kredytowej. Do określonej kwoty w ramach limitu klient może dokonywać zakupów i innych płatności w sposób swobodny, pamiętając o tym, że zaciąga tym samym dług, który musi spłacić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kartę wykorzystać w innych operacjach. Może to być wypłata gotówki z bankomatu, a także przelew z rachunku karty kredytowej na konto bankowe.

Z karty na konto – jakie to będą przelewy?

Generalnie rzecz biorąc możesz wydać dowolne polecenie przelewu z karty na konto, oczywiście w ramach oferty Twojego banku. Będą to następujące operacje:

 • przelew na rachunek wewnętrzny (ten sam bank),
 • przelew na rachunek zewnętrzny (z Twojego banku do innego banku),
 • przelew własny (z jednego rachunku na inny w ramach tego samego banku),
 • przelew w celu dokonania opłat podatkowych (z Twojego rachunku na rachunek Urzędu Skarbowego),
 • przelew w celu regulacji rachunków oraz zobowiązań.

Jak widać klient może przelewać środki z karty na konto w bardzo rozmaitych celach.

Czy przelew z karty to transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?

Jak właściwie powinniśmy określi operację finansową przelewu z kart kredytowych na konta? Teoretycznie rzecz biorąc nie widzimy tutaj materialnej gotówki. Zmienia się jedynie wartość cyfrowego pieniądza – z limitu na karcie na saldo na koncie. Wydawać by się więc mogło, że to transakcja bezgotówkowa. Rzeczywiście – część banków tak właśnie definiuje przelew z karty na konto bankowe.

Jednakże nie wszystkie banki tak to traktują. Niektóre instytucje przelew z karty na konto będą traktowały jako transakcję gotówkową. Z jakiego powodu? Wynika to z indywidualnej polityki prowadzonej przez bank. Wówczas taki przelew będzie traktowany w sposób podobny jak wypłaty gotówki z bankomatu przy użyciu karty kredytowej.

Przelew z karty na konto – krok po kroku

Jeśli posiadasz aktywną kartę kredytową, to wykonanie z niej przelewu nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy, że będziesz wykonywać niżej opisane kroki.

 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej. Możesz to zrobić na telefonie dzięki aplikacji mobilnej albo na innym urządzeniu, np. laptopie poprzez serwis internetowy banku.
 2. Znajdź swój rachunek karty kredytowej. Odnajdziesz go pośród innych rachunków do kont osobistych i oszczędnościowych.
 3. Wybierz opcję przelewu. Wizualnie może to się różnić w poszczególnych bankach, ale generalnie rzecz biorąc taka opcja powinna być wyraźnie widoczna i zaznaczona dla użytkownika.
 4. Wpisz odpowiednie dane do przelewu. Na pewno musisz podać numer konta odbiorcy, wpisać tytuł przelewu oraz podać kwotę. Niekiedy bank może Cię poprosić o dodatkowe dane.
 5. Zatwierdź zlecenie przelewu. Teraz pozostaje czekać na zaksięgowanie pieniędzy na koncie odbiorcy. Jeśli robisz przelew własny albo wewnętrzny, to wówczas pieniądze zostaną zaksięgowane niemal natychmiast. W przypadku, gdy przelew idzie na rachunek w innym banku, środki zostaną zaksięgowane zgodnie z sesjami Elixir.

W zależności od banku klient może dokonać takiego przelewu również poprzez infolinię czy stacjonarnie w oddziale banku.

Ile kosztuje przelew z karty na konto?

Niestety, aby zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe trzeba się liczyć z opłatami. Klienci posiadający ekskluzywne karty kredytowe (np. Visa Infinite czy Mastercard World Elite) mogą być zwolnieni z opłat, jednak większość z nas będzie musiała zapłacić za tego typu operację finansową.

Jeśli chodzi o rodzaje opłat to będziemy mieli do czynienia z opłatą procentową i opłatą kwotową. Opłata kwotowa mówi ile najmniej zapłacimy za transakcję. Opłata procentowa pokazuje stawkę wynoszącą określony procent przelewu. Czyli, na przykład przelewając 1000 zł przy stawce procentowej 2% zapłacimy 20 zł, przy 2000 zł kwoty przelewu będzie to 40 zł, itd. Ale, jeśli zechcemy przelać 100 zł przy tej samej opłacie procentowej, zaś opłata kwotowa wynosi 5 zł, to za przelew nie zapłacimy 2 zł, a właśnie 5 zł – ponieważ taka będzie stawka minimalna.

Jak to wygląda w polskich bankach? Warto przyjrzeć się kilku przykładom:

 • mBank – przelew z karty kredytowej mBank wynosi 4 zł – opłata kwotowa oraz 5% - opłata procentowa,
 • PKO BP – 15 zł – opłata kwotowa, 4% - opłata procentowa,
 • ING Bank Śląski – 5 zł – opłata kwotowa, 2% - opłata procentowa,
 • Santander Bank Polska – 10 zł – opłata kwotowa, 4% - opłata procentowa,
 • Alior Bank – 10 zł – opłata kwotowa, 5% - opłata procentowa,
 • BNP Paribas – 10 zł – opłata kwotowa, 4,9% - opłata procentowa.

Generalnie rzecz biorąc powyższe stawki raczej zachęcają klientów do korzystania z kart kredytowych w formie realizowania transakcji bezgotówkowych – zakupy w internecie, płacenie rachunków, itp.

Przelew z karty na konto – czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę obowiązkowe opłaty przelew z karty na konto bankowe nie wydaje się zbyt opłacalnym pomysłem. Ponadto jest przecież możliwość standardowych przelewów – z konta na konto – a niejeden bank oferuje promocję, w ramach której takie przelewy są bezpłatne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu pilnie potrzebujesz pieniędzy na swoim koncie albo nie posiadać środków na rachunku, a musisz dokonać przelewu zewnętrznego, to jeśli tylko posiadasz kartę kredytową, to wówczas opcja przelewu z karty na konto może Cię uratować, nawet jeśli za to zapłacisz.

Dodano: 08.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

21 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)

Czytaj więcej
Top