Czy można nadpłacać kredyt w okresie wakacji kredytowych?

Opublikowano: 05 Kwi 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Wiemy już, że w 2024 roku klienci banków także będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Jest to wiadomość bardzo dobra dla każdego, kto miał nadzieję na to, że przez jakiś czas ulży swojemu budżetowi - tak jak to było w 2022 i 2023 roku. Ale oprócz tych kredytobiorców, którzy są zainteresowani tylko zawieszeniem spłaty rat mamy także takich, którzy chcieliby nadpłacić swoje zobowiązanie właśnie w okresie, w którym tymczasowo są zwolnieni od płatności na rzecz instytucji. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy można nadpłacać kredyt podczas wakacji kredytowych,
  • kiedy nadpłata kredytu hipotecznego może być korzystna,
  • czy trzeba na coś uważać, decydując się nad nadpłatę w okresie wakacji kredytowych.
nadpłata kredytu

Kiedy będzie można zawiesić spłatę kredytu w 2024 roku?

Jeszcze parę miesięcy temu niejeden klient zastanawiał się, czy będzie mógł korzystać z wakacji kredytowych, tak jak było to możliwe w latach wcześniejszych. Istotnie - raty kredytu hipotecznego znacznie urosły, zwłaszcza w ostatnim czasie. Przez pewien czas nie było pewności co do tego, czy rządzący zdecydują się kontynuować ten pomysł, ale dziś już wiemy, że jak najbardziej - każdy klient będzie mógł złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Jeśli tylko spełnisz ustawowe warunki otrzymasz prawo do zawieszenia spłaty:

  • 2 rat kredytu w II kwartale 2024 roku,
  • po 1 racie kredytu w III i IV kwartale 2024 roku.

Wnioski o wakacje kredytowe w 2024 roku będzie można składać od kwietnia.

Nadpłata kredytu w trakcie wakacji kredytowych - czy to możliwe?

Każdy klient ma taką możliwość, by w miesiącu, w którym trwają wakacje kredytowe nadpłacić zobowiązanie. Bo, jest to nawet kierunek bardzo korzystny, który na pewno poprawi Twoją sytuację kredytową. Jakkolwiek warto pamiętać o tym, że żeby móc w ogóle dokonać nadpłaty, należy mieć zgromadzony kapitał na ten cel. Wprawdzie teoretycznie jest opcja nadpłacania zobowiązania drobnymi kwotami, np. rzędu 100 zł, ale w praktyce nie ma większego sensu - przyniesie to korzyści, ale na dobrą sprawę nie będą one mocno odczuwalne dla klienta. Natomiast mając już zaoszczędzone co najmniej klika tysięcy możemy jak najbardziej zdecydować się na częściową, wcześniejszą spłatę kredytu. 

Nadpłata kredytu w okresie wakacji kredytowych - czy warto?

Choć nadpłata kredytu nawet w trakcie trwania wakacji kredytowych generalnie się opłaca, to jednak w pewnych okolicznościach nie zawsze będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jak już wspomnieliśmy - jeśli posiadasz do dyspozycji jedynie skromne środki, to znacznie lepiej jest poświęcić okres wakacji kredytowych na zgromadzenie większych oszczędności i dopiero później - przy posiadaniu większego kapitału - dokonać nadpłaty, niż na siłę tracić małe sumy, które i tak nieznacznie wpłyną na aktualną sytuację. Również, jeśli do całkowitej spłaty Twojego zobowiązania pozostało bardzo niewiele czasu - np. 1 rok - to zasadniczo lepiej jest już doczekać do końca umowy kredytowej i potem przeznaczyć posiadane środki na inne cele.

W każdym innym przypadku, oczywiście przy wyeliminowaniu czynników niezależnych, jak np. nagłe kłopoty spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem losowym, nadpłata będzie jak najbardziej owocna, a wręcz zbawienna dla naszych finansów na dłuższą metę. 

Ile realnie zysku można mieć, nadpłacając kredyt hipoteczny w okresie wakacji kredytowych?

Dużo zależy od tego, jak wiele kredytu zostało Ci do spłacenia i jaką konkretną kwotę chcesz przeznaczyć na nadpłatę. Za każdym razem wynik zysku będzie inny. Dlatego też na potrzeby zobrazowania sytuacji konkretnym przykładem, załóżmy, że do spłaty zostało 382 586,12 zł (całkowita kwota do spłaty) przez 20 lat. Jedna rata wynosi więc 1 594,11 zł. Skutkiem nadpłaty ma być zmniejszenie wysokości rat przy zachowaniu tego samego okresu kredytowania. Oto, ile zaoszczędzisz w zależności od kwoty nadpłaty:

  • 5000 zł nadpłaty - nowa rata: 1554,18 zł, zysk: 4542,33 zł,
  • 10 000 zł nadpłaty - nowa rata: 1 514,26 zł, zysk: 9084,66 zł,
  • 20 000 zł nadpłaty - nowa rata: 1 434,40 zł, zysk: 18 169,33 zł.

Co oczywiste - im więcej nadpłacisz, tym więcej zyskasz. Pamiętaj, że zamiast zmniejszenia wysokości rat, możesz zdecydować o skróceniu okresu kredytowania w wyniku nadpłaty. 

Czy nadpłata kredytu w okresie wakacji kredytowych jest kosztowna?

Nadpłata w czasie wakacji kredytowych najczęściej nie jest odpłatna. Bank ma prawo naliczyć prowizję, ale tylko w przypadku, gdy nadpłata miałaby nastąpić w pierwszych 3 latach od dnia zawarcia umowy kredytowej. Jednak nawet wtedy opłata nie jest zbyt wygórowana, gdyż maksymalnie może wynosić 3% nadpłaconej kwoty. Tak więc nawet w takiej sytuacji, kiedy to klientowi przyjdzie zapłacić za wcześniejszą spłatę zobowiązania, te koszty będą na tyle nieduże, że nadpłata i tak będzie się opłacała. 

Dodano: 05.04.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top