Czy można wziąć pożyczkę na PESEL?

Opublikowano: 10 Lut 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

W dzisiejszych czasach klient może starać się o zobowiązanie w łatwym i sprawnie przebiegającym procesie bez zbędnych formalności. Firmy pozabankowe oferują nowoczesny rodzaj produktu jakim jest szybka pożyczka online. Dzięki temu klient może błyskawicznie otrzymać środki pieniężne na pilne zakupy, realizację marzeń czy załatanie dziury w domowym budżecie. Skoro jednak takie pożyczki są zaciągnie w bardzo prosty sposób, to czy do uzyskania finansowania wystarczy tylko podanie numeru PESEL?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy numer PESEL jest ważny w procesie wnioskowania,
 • czy masz szansę otrzymać pożyczkę tylko na numer PESEL,
 • czy wyłudzenie kredytu konsumenckiego na PESEL jest możliwe.
pożyczka na pesel

Rola numeru PESEL w procesie wnioskowania o zobowiązanie

PESEL jest niezwykle ważnym kodem liczbowym, nadawanym każdemu nowo narodzonemu obywatelowi Polski. Można go także uzyskać, jeśli jest się obcokrajowcem i przyjechało się do naszego kraju na stałe. Jeśli spojrzymy na swój dowód osobisty, to tam będzie widniał nasz PESEL.

Ale co tak właściwie oznacza numer PESEL? Składa się on z jedenastu cyfr. Od ich kolejności zależy, jak odczytywać informacje o danym człowieku:

 • dwie pierwsze cyfry – to ostatnie dwie cyfry roku, w którym się człowiek urodził, czyli np. jeśli był to rok 1990, to wówczas PESEL zaczyna się od: 90,
 • dwie kolejne cyfry – oznaczają miesiąc urodzenia, czyli np. jeśli to był wrzesień, to jest to: 09,
 • dwie kolejne cyfry – oznaczają dzień miesiąca, w którym nastąpił poród: od 00 do 31 (w zależności ile dni miał dany miesiąc),
 • następne cztery cyfry – tworzą płeć porządkową, gdzie ostatnia cyfra nieparzysta przyporządkowana jest do mężczyzny, natomiast liczba parzysta do kobiety, np. 2899 oznacza mężczyznę, a 3456 oznacza kobietę,
 • ostatnia cyfra to cyfra kontrolna.

Wspominamy o tym po to, by wskazać, że numer PESEL klienta jest kluczowy z puntu widzenia pożyczkodawcy. Każdy klient ma swój oryginalny i niepowtarzalny PESEL, dzięki czemu można potwierdzić tożsamość wnioskodawcy. Ktoś, kto nie ma numeru PESEL nie otrzyma pożyczki.

Czy można wziąć pożyczkę na sam PESEL?

Choć posiadanie własnego PESEL-u jest niezbędne w procesie ubiegania się o pożyczkę pozabankową, to jednak firmy pożyczkowe weryfikują klientów w szerszej perspektywie. Trzeba bowiem okazać jakieś potwierdzenie wszystkich danych, które podajemy przy składaniu wniosku, takich jak chociażby numer dowodu osobistego. To powoduje, że podając sam PESEL nie można wziąć pożyczki.

Czego jeszcze będzie wymagał pożyczkodawca?

Pożyczkodawcy na ogół wymagają, aby klient podał oprócz numeru PESEL swoje dane, takie jak:

 • numer dowodu osobistego – do potwierdzenia pełnoletności, tożsamości oraz innych wymaganych danych,
 • adres zamieszkania – do potwierdzenia, że pożyczkobiorca zamieszkuje na terenie Polski oraz dla ewentualnych celów windykacyjnych,
 • numer konta bankowego – jest potrzebny do wykonania przelewu przez pożyczkodawcę po wydaniu pozytywnej decyzji,
 • numer telefonu i adres e-mail – w celu kontaktowania się z wnioskodawcą, przesłania decyzji, umowy kredytowej oraz – w razie potrzeby – udzielenia niezbędnej informacji na temat zobowiązania.

W procesie ubiegania się o pożyczkę często trzeba też zadeklarować, jakie dochody osiągamy co miesiąc. Na tej podstawie firma pożyczkowa oceni, czy jesteśmy wypłacalnym klientem.

Czy w banku można wziąć kredyt na PESEL?

Skoro nie można wziąć pożyczki na PESEL, to tak samo kredyt bankowy nie będzie dostępny w takim przypadku. O ile kredyt gotówkowy z banku może często wiązać się z minimalnymi wymogami formalnymi oraz szybkim procesowaniem (też bywa dostępny online), to nierzadko banki wymagają dostarczenia dodatkowej dokumentacji – np. zaświadczenia o dochodach od pracodawcy – a nie tylko podania danych osobowych.

Ochrona numeru PESEL

Wielokrotnie mogliśmy usłyszeć już o przypadkach, kiedy to nastąpiło wyłudzenie pożyczki. Oszuści podszywają się wówczas pod klientów. Biorą pieniądze, a to klienci muszą potem spłacać zobowiązanie. Zanim sprawa się wyjaśni, a poszkodowany klient udowodni przed sądem, że jest niewinny i padł ofiarą oszustwa, minie sporo czasu. Spotkać nas może wtedy bardzo wiele nieprzyjemności.

Skoro jednak uczciwy klient nie może zaciągnąć zobowiązania na PESEL, to chyba złodziej tym bardziej? To prawda, ale pamiętajmy o jednym. Oszust znający nasz numer PESEL najprawdopodobniej jest w posiadaniu także naszych innych danych, w tym numeru dowodu osobistego. Jeśli np. ma skan dokumentu, to także wie, jaki mamy adres – o imieniu i nazwisku nie wspominając. Numer telefonu i adres e-mail może podać dowolny.

To wystarczy, by złodziej mógł wziąć pożyczkę lub kredyt na dane swojej ofiary. Dlatego tak ważne jest byśmy je chronili – nie tylko PESEL ale też pozostałe wrażliwe informacje o nas.

Jeśli masz numer PESEL, wnioskuj już dziś!

Choć pożyczka na PESEL nie może zostać zaciągnięta bez podawania innych danych, to każdy, kto taki identyfikacyjny numer posiada może już dziś starać się o zobowiązanie. Skorzystaj ze strony wnioskomat.com i przekonaj się, jakie są dostępne dla Ciebie pożyczki, które możesz uzyskać szybko i bez zbędnych formalności. Zwróć uwagę ile wynosi całkowity koszt pożyczki i oprocentowanie. Przygotuj niezbędne dane osobowe, o których już wspomnieliśmy, a które będą niezbędne przy zawarciu umowy pożyczki. Pamiętaj także, że w przypadku pierwszej pożyczki udzielanej nowemu klientowi masz szansę uzyskać zobowiązanie całkowicie za darmo.

Dodano: 30.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top