Czek GIRO - alternatywa jak nie posiadasz konta

Opublikowano: 16 Maj 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Pożyczka i kredyt nieodłącznie kojarzą się z kontem bankowym. Szczególnie w procesach online ciężko sobie wyobrazić inną formę wypłaty środków z pożyczki. Na rynku istnieją jednak rozwiązania, które sprawiają, że Klient nieposiadający rachunku bankowego może wnioskować o finansowanie. Na czym polegają?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak czek GIRO sprawdza się w przypadku braku konta,
  • czy zawsze przelew na konto jest szybszy od czeku GIRO,
  • jak można w praktyce zrealizować czek GIRO.
czek GIRO

Proces pożyczkowy

Wypłata środków jest zawsze ostatnim etapem procesu wnioskowania o pożyczkę. Proces ten rozpoczyna się od złożenia wniosku. Następnie wniosek trafia do instytucji finansującej, która dokonuje oceny ryzyka. W jej trakcie może się okazać, że pożyczkodawca będzie potrzebował jakiś dodatkowych dokumentów, więc poprosi Klienta o ich dostarczenie. W następstwie weryfikacji Klienta instytucja wyda decyzję wraz z ofertą. Klient pozna zatem ostateczne warunki finansowania, o które wnioskuje. Jeżeli je zaakceptuje będzie musiał podpisać umowę. Podpisana umowa będzie dla firmy podstawą do wypłaty kwoty pożyczki.

Czas procesu

To, ile potrwa proces wnioskowania o pożyczkę zależy od konkretnej instytucji oraz procesu. Większość systemów firm pożyczkowych wydaje decyzję w sposób automatyczny – oznacza to, że nawet w kilka sekund od wysłania wniosku Klient dowie się, czy finansowanie zostało mu przyznane. Jeżeli firma zażąda jakiś uzupełnień czas procesu może się wydłużyć. Na samym końcu proces pozabankowy może trwać od kilku minut do kilku godzin. 

W dzisiejszych czasach procesy udzielania zobowiązań są bardzo szybkie, przez co pieniądze bardzo często trafiają przelewem na konto bankowe klienta. Sprawdza się to z powodzeniem zarówno w przypadku pożyczki jak i kredytu.

Co, jeżeli nie posiadam konta bankowego?

Dla Klientów, którzy nie posiadają konta w banku rynek przygotował alternatywne rozwiązanie. Nazywa się czek GIRO i jest ofertowane przez niektóre instytucje finansowe. Na czym polega i jak wygląda czek GIRO? Klient po podpisaniu umowy otrzymuje czek – najczęściej w formie SMSa. Z czekiem oraz dowodem osobistym udaje się na pocztę. W okienku podaje czek oraz okazuje dowód osobisty. Pracownik poczty wypłaca Klientowi gotówkę. Za pomocą czeku GIRO może być realizowana równie dobrze pożyczka gotówkowa co kredyt bankowy.

Co trzeba konkretnie zrobić, aby zrealizować czek GIRO?

Uzyskanie pieniędzy ze zobowiązania za pomocą czeku GIRO odbywa się w kilku krokach:

  1. Znalezienie oferty. Zwróć uwagę czy dana instytucja finansująca wspomina w swojej ofercie o możliwości uzyskania przez klienta zobowiązania w przypadku braku posiadania konta bankowego. Takie oferty często figurują pod nazwa "pożyczka na czek GIRO" albo "pożyczki na czek GIRO".
  2. Potwierdzenie danych. Podmiot finansujący musi mieć pewność, że klient podaje się za tę osobę, którą faktycznie jest. Przez internet jest to sprawdzane za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Klienci, którzy nie mają konta muszą potwierdzić dane na poczcie.
  3. Podaj kod. Będąc już na poczcie należy podać kod, który otrzymaliśmy SMS-em.
  4. Gotowe! Teraz nie pozostaje nam innego jak wypłacić pieniądze.

Jest to bardzo proste, prawda? Jednakże, zanim przejdziesz do procedowania, to najpierw przeanalizuj dokładnie wybraną ofertę. Musisz liczyć tak, aby być pewnym, że spłacisz dług terminowo i w całości. Dlatego bardzo ważne jest to, ile wynosi całkowity koszt pożyczki.

Które rozwiązanie jest szybsze?

Szybciej dostanę pieniądze na konto, czy wypłacę czekiem GIRO? Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników. Niektóre firmy są połączone z systemami szybkich przelewów co oznacza, że Klient otrzyma pieniądze na rachunek od razu po podpisaniu umowy i zleceniu wypłaty przez firmę . W wielu przypadkach jednak na przelew będzie trzeba poczekać kilka godzin. W tej sytuacji czek GIRO może wygrać w prędkości. Czy tak będzie zależy już tylko od Klienta i tego jak szybko pojawi się na poczcie. 

W jakich sytuacjach sprawdzi się czek GIRO?

Jeżeli nie posiadam konta w banku, co zdarza się w dzisiejszych czasach, czek GIRO będzie dla mnie ratunkiem. Czasem może być tak, że posiadam konto w banku, ale z jakiś powodów nie chce, aby pieniądze z pożyczki trafiły na mój rachunek. Wtedy czek GIRO również może okazać się pomocny.  

Koszty związane z pożyczką na czek GIRO

To, ile ostatecznie będzie kosztowała klienta pożyczka na czek GIRO zależy indywidualnie od instytucji finansującej. Warto wiedzieć, że niekiedy można skorzystać z pierwszej promocyjnej pożyczki, dzięki czemu nie ponosi się kosztów. Jednakże taki produkt nie zawsze jest dostępny. Standardowo zawsze klient ponosi jakieś koszty. Zawsze trzeba też pamiętać, że niezależnie od tego czy korzystamy z pożyczki z przelewem na konto czy pożyczki na czek GIRO w przypadku braku terminowej spłaty koszty będą jeszcze większe, nie wspominając już o innych nieprzyjemnościach.

Czek GIRO - zapytaj Agenta

Jeżeli procesujemy pożyczkę u Agenta kredytowego warto poruszyć temat wypłaty na początku rozmowy z nim. Agent będzie wtedy w stanie dobrać produkty tak, aby umożliwić Klientowi skorzystanie z narzędzia wypłaty. Jeżeli wypełniamy wniosek przez Internet na pewno we wniosku padnie pytanie o to, jaki sposób chciałby wypłacić środki z pożyczki. 

Tagi: czek giropożyczkabank pocztowyrachunek bankowy

Dodano: 27.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Wiek pożyczkobiorcy - ile wynosi idealny wiek, aby wnioskować o kredyt lub pożyczkę?

Wiek pożyczkobiorcy - ile wynosi idealny wiek, aby wnioskować o kredyt lub pożyczkę?

04 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Sięgając po oferty finansowania zadajemy sobie zawsze jedno najważniejsze pytanie: Czy dostanę decyzję pozytywną w procesie wnioskowania o kredyt lub pożyczkę? Aby odpowiedzieć na to pytanie bank lub firma pozabankowa muszą dokonać oceny ryzyka. Ocena ryzyka to wielostopniowa weryfikacja nas ja(...)

Czytaj więcej
Wypłata pożyczki pozabankowej - w jakiej formie?

Wypłata pożyczki pozabankowej - w jakiej formie?

21 Lis 2022Autor: Agnieszka Kłak

Proces pożyczkowy składa się z kilku etapów, od wypełnienia wniosku do wypłaty środków na konto bankowe. Całość w zależności od instytucji może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin. Dziś przyjrzymy się ostatniemu etapowi, czyli wypłacie środków.  Z tego artykułu dowiesz się: jak i(...)

Czytaj więcej
Top