Wiek pożyczkobiorcy - ile wynosi idealny wiek, aby wnioskować o kredyt lub pożyczkę?

Opublikowano: 09 Sie 2019 Urszula Sokół 4 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Sięgając po oferty finansowania zadajemy sobie zawsze jedno najważniejsze pytanie: Czy dostanę decyzję pozytywną w procesie wnioskowania o kredyt lub pożyczkę? Aby odpowiedzieć na to pytanie bank lub firma pozabankowa muszą dokonać oceny ryzyka. Ocena ryzyka to wielostopniowa weryfikacja nas jako potencjalnego kredytobiorcy, a jej stopień wnikliwości i zaawansowania uzależniony jest od produktu, o który wnioskujemy. Jednym z elementów, który podlega ocenie przy weryfikacji Klienta jako potencjalnego pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy jest jego wiek. Ile zatem lat muszę posiadać, aby zaciągnąć zobowiązanie? Jaki jest idealny wiek pożyczkobiorcy?

wiek pożyczkobiorcy

Minimalne kryteriów wiekowe, czyli idealny wiek pożyczkobiorcy

Kredyt, pożyczka bankowa lub pożyczka pozabankowa są formą transakcji, a do ich zawarcia niezbędne jest podpisanie umowy. Wprawdzie w artykule „Czym różni się kredyt od pożyczki? Jakie znaczenie ma ta różnica dla konsumenta?” (dostępny tutaj) pisaliśmy, że pożyczka nie wymaga umowy, ale podaliśmy szczególne rodzaje pożyczek, czyli pożyczkę bankową i pozabankową, które nie podlegają tej zasadzie. Aby w Polsce wziąć kredyt lub pożyczkę muszę posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie muszę mieć co najmniej 18 lat. I to właśnie wiek 18 lat jest minimalnym, aby otrzymać finansowanie w legalnie działającej instytucji. Co nie oznacza jednak, że każdy bank lub firma pozabankowa musi dać pożyczkę, lub kredyt osobie, która ukończyła ten wiek. Kryteria wiekowe mogą być bardziej konserwatywne.

Jak obliczany i podawany jest maksymalny wiek?

Maksymalny wiek, do którego mogę zaciągnąć zobowiązanie nie jest prawnie uregulowany. Do momentu, w którym posiadam pełną zdolność do czynności prawnych mogę wziąć kredyt lub pożyczkę. Oczywiście zdolność do czynności prawnych można mi odebrać lub ograniczyć, ale to temat na inny artykuł. Na samym końcu instytucja finansująca przy wskazaniu maksymalnego wieku weźmie pod uwagę dane demograficzne, oraz dane statystyczne portfela kredytowego/pożyczkowego. Na tej podstawie określi ryzyko związane ze śmiercią Klientów w poszczególnych grupach wiekowych i obliczy, w którym momencie to ryzyko robi się na tyle duże, że nie opłaca się udzielać finansowania. Co ważne, wiek, który znajdziemy w materiałach produktowych, kartach produktu itp. najczęściej będzie podawany na moment spłat zobowiązania. Najlepiej będzie jak prześledzimy ten mechanizm na przykładzie. Załóżmy, że dla oferty kredytu hipotecznego bank podaje, że maksymalny wiek kredytobiorcy na dzień spłaty zobowiązania to 65 lat. Klient ma w momencie składania wniosku 42 lata. Maksymalny okres na jaki może zatem zaciągnąć to zobowiązanie to 23 lata.

Ile wynosi maksymalny wiek?

Według danych statystycznych GUS 19 średnia długość życia kobiet w Polsce to 82 lata, a mężczyzn 74 lata. Dla instytucji finansującej ważne jest oczywiście to, aby kredytobiorca oddał zobowiązanie przed śmiercią. Instytucje nie dzielą natomiast Klientów na płeć. Na samym końcu, maksymalny wiek kredytobiorcy zależy od instytucji i produktu. Są takie oferty, dla których będzie to 65 lat, znajdziemy produkty z granicą 70, a nawet 75 lat. Powyżej tej granicy ciężko będzie znaleźć ofertę dla Klienta, aczkolwiek nie niemożliwe – na dzień pisania tego artykułu znalazła by się oferta dla 80 latka. Ale w instytucji pozabankowej i w kwocie nieprzewyższającej kilka tysięcy.

Ile lat ma idealny kredytobiorca?

Jeżeli Klient znajduje się w wieku co najmniej 25 lat, a na dzień spłaty zobowiązania nie będzie miał więcej niż 65 lat może liczyć na praktycznie pełne spektrum dostępnych na rynku ofert. Kredytobiorca w takim przedziale wiekowym jest chętnie widziany zarówno przez banki jak i firmy pozabankowe. Poniżej tego wieku, lub powyżej ilość ofert może być niższa, ale otrzymanie finansowania nadal będzie możliwe.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 09.08.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Gdzie dostane pożyczkę mając 18 lat?

Gdzie dostane pożyczkę mając 18 lat?

19 Lis 2019Autor: Urszula Sokół

Wiek potencjalnego Klienta, to jedno z kryteriów branych pod uwagę przez Instytucje przy wnioskowaniu o pożyczkę. Zbyt niski może pożyczkobiorcę skreślić z możliwości otrzymania finansowania. Zbyt wysoki również. Jaki jest zatem optymalny wiek? Gdzie dostanę pożyczkę mając 18 lat?

Czytaj więcej
Pożyczka 10000 PLN - czy taka kwota jest możliwa do uzyskania?

Pożyczka 10000 PLN - czy taka kwota jest możliwa do uzyskania?

09 Paź 2019Autor: Urszula Sokół

Analizując dane Biura Informacji Krajowej opublikowane w raporcie BIK Trendy 2018 zauważymy, że średnia wartość kredytu konsumpcyjnego udzielonego w 2018 roku przez bank wyniosła 10 734 PLN, a pożyczki udzielonej przez firmę pozabankową 2 278 PLN. Średnio na rynku pozabankowym zaciągamy zatem 4 krot(...)

Czytaj więcej
Top