W duecie jest łatwiej. Czym jest pożyczka z gwarantem?

Opublikowano: 16 Lut 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Wielu klientów prędzej czy później stanie w obliczu swojej potrzeby finansowej. Zacznie się wówczas rozglądać za korzystną pożyczką bądź kredytem. Niestety, czasami instytucje finansowe odmawiają udzielenia zobowiązania z różnych powodów. Na szczęście może być tak, że jakaś osoba stanie się dla klienta gwarantem pożyczki lub kredytu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co kryje się pod pojęciem gwaranta,
  • jak gwarant pożyczki lub kredytu może realnie pomóc,
  • na czym polega pomoc gwaranta,
  • kiedy warto skorzystać z pomocy gwaranta.
pożyczka z gwarantem

Kim jest gwarant?

Według definicji gwarant to osoba, która zapewnia, że zobowiązania dłużnika wobec wierzyciela zostaną wypłacone. Dłużnik to oczywiście kredytobiorca, wierzyciel w tej sytuacji to bank lub firma pozabankowa – kredyto- lub pożyczkodawca. Gwarant inaczej zwany jest poręczycielem albo (już rzadziej) żyrantem. O co jednak chodzi w praktyce?

Instytucja kredytująca redukuje ryzyko związanie z nieotrzymaniem pożyczonych pieniędzy poprzez dołączenie do umowy jeszcze jednej strony – gwaranta, który zapewnia, że jeżeli kredytobiorca nie będzie dotrzymywał terminów w spłacie dotychczasowych zobowiązań , to ten przejmie na siebie jego ciężar. Jaki ma w tym interes? Żaden, oprócz pomocy kredytobiorcy. Ten bowiem bez gwaranta prawdopodobnie nie otrzymałby finansowania.

Kiedy gwarant jest potrzebny?

Zarówno bankowe kredyty gotówkowe jak i pożyczki pozabankowe udzielane są na pewnych warunkach. Wprawdzie tajemnicą poliszynela jest, że te zobowiązania wykazują się dużą dostępnością (często są reklamowane jako produkty, które można otrzymać przy minimum formalności), jednakże nie jest tak, że zawsze i w każdych okolicznościach klient otrzyma finansowanie.

Przede wszystkim bank bądź firma pożyczkowa będzie chciała sprawdzić zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeśli będzie ona zbyt niska, wówczas klient mógłby mieć problemy w kwestii uregulowania zobowiązania. Odmowną odpowiedź dostanie także ten, kto posiada negatywną historią kredytową - jest to sprawdzane wbazach dłużników. Warto wówczas rozejrzeć się za gwarantem, którego obecność podreperuje wiarygodność w oczach instytucji oraz zwiększy prawdopodobieństwo naszej wypłacalności.

Gdzie szukać gwaranta?

Z racji tego, że gwarant nie ma żadnego interesu w poręczeniu naszej pożyczki, oprócz oczywiście bezinteresownej pomocy kredytobiorcy, najczęściej będziemy go szukać wśród rodziny lub znajomych. A jak zachować się, gdy ktoś poprosi nas o poręczenie kredytu lub pożyczki? Przede wszystkim zastanówmy się, czy mamy do tej osoby wystarczające zaufanie. Ryzykujemy bowiem tym, że jeżeli ona nie będzie spłacać kredytu, to ten ciężar przejdzie na nas. Z drugiej strony pomyślmy, czy kredytobiorcę stać na to, aby spłacać kredyt.

Czy pożyczki z gwarantem są dostępne na polskim rynku?

Pożyczka z gwarantem pojawiła się na polskim rynku pożyczek pozabankowych w 2017 roku i została przygotowana przeez firmę Rapida. Ta niestandardowa oferta bardzo szybko sprostała potrzebom swoich Klientów oraz zdobyła ich zaufanie. Charakteryzuje ją najwyższa na dzisiaj kwota na oświadczenie oraz długi okres kredytowania. Jest obecnie najtańszą pożyczką pozabankową bez dokumentowania dochodu oraz zbędnych formalności.

Z gwarantem zawsze łatwiej zawnioskować o finansowanie. Gwarant zwiększa naszą wiarygodność w stosunku do instytucji finansującej

Spójrzmy, co oferuje nam produkt RAPIDA?

Dla kogo m. in. przeznaczona jest pożyczka z gwarantem RAPIDA:

  1. Dla niektórych Klientów jest to jedyna możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych z uwagi na posiadaną złą historię kredytową, posiadane zaległości w bankach lub instytucjach pozabankowych, czy obciążenia komornicze. Idąc dalej, to doskonały sposób na uregulowanie zaległych rat lub spłacanie innych posiadanych zobowiązań, jednym słowem „mała konsolidacja” i zamiana wielu rat na jedną mniejszą.
  2. To szybki sposób na uzyskania finansowania dla właściciela firmy lub gospodarstwa rolnego bez zbędnych formalności i przedstawiania szeregu dokumentów. Doświadczenie pokazuje, że zebranie kompletu dokumentów przez przedsiębiorcę może być czasochłonne, a czasem niemożliwe.
  3. To szybki sposób na uzyskanie finansowania dla osób pracujących za granicą, uzyskujących dochód nie tylko w walucie polskiej, ale i obcej. Doświadczenie pokazuje, że coraz mniej banków i instytucji pożyczkowych akceptuje dochody uzyskiwane za granicą lub wymogi stawiane takiemu Kredytobiorcy są trudne do spełnienia.
  4. To w końcu szybki sposób na uzyskanie finansowania dla każdej osoby w wieku 18 - 75 lat, która jest obywatelem Polski, nie jest w trakcie postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej oraz wykazuje zdolność do pokrycia miesięcznej raty.

Kto może zostać poręczycielem (gwarantem)?

Poręczyciel (gwarant) musi być osobą w wieku 18 - 75 lat, który posiada obywatelstwo polskie, posiada dobrą historię kredytową i nie jest w trakcie postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ponadto Gwarant musi być osobą finansowo stabilną, gdyż jest odpowiedzialny za uiszczanie rat, w momencie gdy pożyczkobiorca nie dokona płatności. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.

Na czym polega odpowiedzialność poręczyciela (gwaranta)?

Poręczenie w prawie cywilnym: celem poręczenia jest zabezpieczenie spłaty cudzego długu. Dzięki zawarciu umowy poręczenia wierzyciel zyskuje dodatkową osobę, która zapewnia, że zobowiązanie zostanie wypełnione w przypadku braku terminowej spłaty po stronie dłużnika. Poręczyciel, jako drugi dłużnik, odpowiada wobec wierzyciela osobiście, a więc całym swoim majątkiem, zarówno teraźniejszym, jak i przyszłym.

Reasumując, jeśli Kredytobiorca nie zapłaci raty, poręczyciel (gwarant) zobowiązany jest do natychmiastowego uregulowania zaległości. Ponadto poręczyciel (gwarant) ponosi całkowitą odpowiedzialność za spłatę w przypadku niewywiązywania się Kredytobiorcy z umowy pożyczki bądź kredytu, ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez Kredytobiorcę lub śmierci Kredytobiorcy.

gwarant pożyczka rapida

Wybrane oferty pożyczek pozabankowych

rapida logotyp

25 000

Kwota

996,3

Rata

60 rat

Okres

50,59%

RRSO

Gwarant może się dodatkowo zabezpieczyć

Poręczyciel może w pewien sposób dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek, gdyby dług nie został uregulowany. Może wówczas starać się o to, aby w umowie pożyczkowej znalazły się zapisy dotyczące maksymalnej kwoty, którą gwarant jest w stanie spłacić, a także okresu, w którym będzie obowiązywała gwarancja. Ponadto może widnieć też zapis o tym, że wierzyciel w pierwszej kolejności będzie egzekwował dług od pożyczkobiorcy, a dopiero potem od gwaranta.

Jak złożyć wniosek?

Wystarczy uzupełnić dane w aplikacji wnioskomat.com. Aplikacja poprosi Klienta o dane osobowe, dane z dowodu osobistego, dane dotyczące zatrudnienia oraz wydatków i zobowiązań. Następnie przekieruje do instytucji, która w przeciągu kilku sekund wstępnie oceni zdolność finansową Klienta. Kolejnym krokiem - i chyba najważniejszym - będzie przekazanie wniosku do najbliższego miejscu zamieszkania Klienta Agentowi. Każdy Agent jest certyfikowany przez wnioskomat.com oraz posiada wpis do rejestru pośredników kredytowych Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto wykazuje najwyższy poziom wiedzy i kompetencji, tak więc podczas rozmowy telefonicznej lub spotkania w biurze wskaże najlepsze rozwiązanie i skutecznie zakończy proces składania wniosku.

Mamy także dobrą wiadomość dla tych klientów, którzy cenią sobie wygodę oraz szybkie procedury. Obecnie na rynku są dostępne także pożyczki lub kredyty z gwarantem online. Warto zapoznać się również z tego typu ofertami.

W duecie łatwiej…

W duecie jest łatwiej, wracając do tytułu artykułu. Pożyczka z gwarantem jest niestandardową formą pożyczki, opartą głównie na zaufaniu i poręczeniu przez drugą osobę. Pamiętajmy, że decydując się na ten krok stawiamy na szali nasze dobre relacje z poręczycielem - zwłaszcza jeśli jest nim członek rodziny albo bliski przyjaciół. W przypadku terminowej spłaty możemy mówić o oddaniu przysługi i uczciwości. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że to gwarant poniesie całkowity koszt pożyczki, z czego raczej nie będzie zadowolony.

Doświadczenie pokazuje, że racjonalne i rozsądne podejście do tego typu pożyczania, pomaga w rozwiązaniu wielu problemów finansowych, spłaty innych zobowiązań czy poprawy historii kredytowej, która daje większą szansę na uzyskanie w przyszłości kredytu w banku.

Tagi: pożyczkapożyczka z gwarantemwniosekgwarantwnioskomat.comporęczyciel

Dodano: 23.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta, z komornikiem, bez BIK. Jakie są rodzaje pożyczek dla zadłużonych?

Pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta, z komornikiem, bez BIK. Jakie są rodzaje pożyczek dla zadłużonych?

09 Marzec 2024Autor: Dagmara Konik

Pożyczki dla zadłużonych są mniejszością na rynku finansowym pomimo dużej ilości firm pożyczkowych. Nie każda osoba która posiada zadłużenie otrzyma finansowanie. Oczywiście istnieje kilka rodzajów pożyczek dla zadłużonych z zajęciem komorniczym czy pożyczki dla zadłużonych bez sprawdzania niek(...)

Czytaj więcej
Top