Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

Opublikowano: 08 Lip 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

PKO Bank Polski od 3 lipca 2023 roku umożliwia swoim klientom zaciągnięcie Bezpiecznego Kredytu 2% na warunkach rządowych. Adresatem tej oferty jest dość spora grupa osób, które marzą o swoim pierwszym mieszkaniu. Warto wiedzieć, jak to preferencyjne rozwiązanie wygląda w tym konkretnym banku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega Bezpieczny Kredyt 2%,
  • ile można zyskać zaciągając BK2% w PKO BP,
  • czy otrzymasz BK2% w PKO BP.
pko bp

Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

Bezpieczny Kredyt 2% jest to kredyt hipoteczny, który można normalnie otrzymać w banku komercyjnym, z tym, że w tym przypadku obowiązują dopłaty do rat kredytu z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Dofinansowania dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego. W wyniku tego kredytodawca otrzymuje spłaty takie, jakby udzielił zobowiązania na rynkowych warunkach, ale dla klienta oprocentowanie kredytu wyniesie zaledwie 2% plus marża banku.

Dopłaty będą obowiązywały przez pierwszych 10 lat kredytowania – a więc, jak łatwo policzyć obejmą 120 rat. Dotyczy to zobowiązań ze stałą lub okresowo stałą stopą procentową. Kwota kredytu dla osób samotnych może maksymalnie wynieść 500 000 zł, natomiast maksymalna wysokość kwoty kredytu dla rodzin wynosi 600 000 zł.

Czy Bezpieczny Kredyt 2% jest dostępny od 3 lipca w PKO BP?

Tak, od 3 lipca możliwe jest pozyskanie kredytu hipotecznego na rządowych warunkach za pośrednictwem PKO Banku Polskiego. PKO był jednym z pierwszych banków, który zadeklarował chęć przystąpienia do programu Pierwsze Mieszkanie. Ciekawostką może być fakt, że już od 21 czerwca doradcy kredytowi banku udzielali klientom informacji na temat BK2% i pomagali przygotować się do wnioskowania już w lipcu.

Czy Bezpieczny Kredyt 2% w PKO Banku Polskim zawsze ma stałe oprocentowanie?

Oprocentowanie stałe w Bezpiecznym Kredycie 2% udzielanym przez PKO BP będzie obowiązywało przez czas dopłat, czyli przez pierwszych 10 lat kredytowania. Po tym czasie klient zdecyduje, czy chce pozostać przy stopie stałej czy przejść na oprocentowanie zmienne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stała stopa nie jest podatna na zmiany gospodarcze, w związku z czym rata się nigdy nie zmieni. Natomiast przy oprocentowaniu zmiennym jest już to możliwe – np. wzrost wartości wskaźnika referencyjnego spowoduje wzrost rat.

Co jest zabezpieczeniem BK2% w PKO?

Jako, że celem zobowiązania jest zakup mieszkania albo domu, to standardowym zabezpieczeniem kredytu jest ustanowienie hipoteki na tejże nieruchomości. Ale to nie wszystko. W PKO BP dodatkowe zabezpieczenie to przelew wierzytelności pieniężnej z tytułu ubezpieczenia nieruchomości. Bank chce mieć pewność, że w przypadku pożaru, powodzi czy też wystąpienia innych nieszczęść nieruchomość była ubezpieczona.

Jakie są szanse na uzyskanie BK2% w PKO BP?

Preferencyjny kredyt w PKO jest dostępny dla określonej grupy odbiorców. Jeśli spełniasz podstawowe, ustawowe wymagania, to wówczas jest dla Ciebie dość spora szansa na pozyskanie tego zobowiązania. Fakt, że w BK2% obowiązują dopłaty do rat powoduje, że nie musisz mieć bardzo wysokiej zdolności kredytowej, aby otrzymać pozytywną decyzję. Mniej jednak na uwadze, że zdolność zawsze zostanie zbadana i musisz posiadać w miarę stabilne zarobki, by stać się beneficjentem rządowego kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać BK2% w PKO?

W odróżnieniu od rynkowych kredytów hipotecznych BK2% charakteryzuje się tym, że jest on dostępny dla klientów, którzy:

  • nie ukończyli 45 roku życia,
  • nie mają obecnie prawa własności albo spółdzielczego prawa własności do mieszkania albo domu,
  • nie mieli w przeszłości prawa własności albo spółdzielczego prawa własności do mieszkania albo domu.

Kredyt jest dostępny zarówno dla osób samotnych jak i rodzin bezdzietnych oraz rodzin z dziećmi.

Czy w PKO BP można otrzymać BK2% z gwarancją wkładu własnego?

W ramach programu Pierwsze Mieszkanie możesz skorzystać w PKO BP nie tylko z Bezpiecznego Kredytu 2% ale też z Mieszkania bez wkładu własnego. Polega to na otrzymaniu gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego na wkład własny wynoszący do 200 000 zł, nie więcej jednak niż 20% wartości inwestycji. W związku z tym nie musisz posiadać własnego kapitału, aby przystąpić do BK2% w PKO BP.

Dodano: 08.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

02 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bezpieczny Kredyt 2 proc. wchodzi na rynek już za chwilę, bo 3 lipca. Jak zwykle przy kredytach mieszkaniowych pojawia się pytanie: kto będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie, a dla kogo będzie ono niepotrzebne? Z rządowymi dopłatami czy bez kredyt jest długiem – trzeba spłacać terminowo raty, a żeby to(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

29 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Począwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez (...)

Czytaj więcej
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

06 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)

Czytaj więcej
Top