Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Opublikowano: 06 Cze 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pewnie zwrócą uwagę na fakt, kto im takiego zobowiązania będzie w stanie realnie udzielić.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są założenia programu Bezpieczny kredyt 2%,
 • gdzie będziesz mógł z powodzeniem ubiegać się o Bezpieczny kredyt 2%,
 • które banki jeszcze rozważają przystąpienie do programu Bezpieczny kredyt 2%.
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 1 lipca 2023 roku?

Nie od 1, a od 3 lipca

Pierwszą ważną wiadomością prostującą od nas dla naszych klientów niech będzie fakt, że Bezpieczny kredyt 2% ma wejść na rynek nie 1 a 3 lipca bieżącego roku. Wspominamy o tym, gdyż w wielu wcześniejszych doniesieniach prasowych dało się słyszeć datę 1 lipca, a nie 3 lipca. Tymczasem to właśnie 3 lipca jest dniem, w którym możesz wnioskować po raz pierwszy o tego typu zobowiązanie. Czy to data ostateczna? Cóż, 1 czerwca Sejm przekazał Prezydentowi RP do podpisania Ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę w takim terminie, by 14-dniowe vacatio legis upłynęły przed 3 lipca, wówczas ten termin na 100% zostanie dochowany.

Na czym polega program Bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% to nic innego jak kredyt hipoteczny udzielany na rynkowych warunkach, jednakże z dopłatą rządową. Banki będą otrzymywały płatność zgodnie z pełną wartością kosztów kredytowych, jednakże oprocentowanie kredytu dla klienta wyniesie 2% plus marża banku - reszta zostanie uzupełniona z dopłaty. Bezpieczny kredyt 2% będzie można wziąć u kredytodawcy, który ma podpisaną na ten cel umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata będzie obowiązywała przez 10 lat przy zobowiązaniach o okresowo stałej stopie procentowej. Raty będą w tym okresie malejące. Po upływie 120 miesięcy rata dla klienta wzrośnie do stawek rynkowych, jednakże będzie się można ubiegać o wydłużenie spłaty kredytu o kolejne 5 lat. W trakcie trwania dopłaty uwzględnienie składnika marży banku nie będzie miało drastycznego wpływu na wzrost rat. Suma wszystkich kosztów, jakie finalnie poniesie klient będzie uzależniona od tego ile pieniędzy będzie pożyczonych, jak długi będzie okres spłaty kredytu oraz jak zmienią się stopy procentowe NBP.

Ile będzie można pożyczyć w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%?

Największa wartość kwoty kredytu dla osób samotnych wyniesie 500 000 zł. Natomiast dla małżeństw bezdzietnych oraz małżeństw posiadających dzieci maksymalna wysokość kredytu to 600 000 zł. Oprócz tego należy pamiętać, że przy kredycie hipotecznym należy uiścić wkład własny. Nie inaczej jest w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%. Maksymalny wkład własny wyniesie 200 000 zł, a więc będzie można sfinansować inwestycję o maksymalnej wartości do 700 000 zł albo do 800 000 zł.

Kto będzie mógł skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%?

Z Bezpiecznego kredytu 2% będą mogły skorzystać osoby samotne, małżeństwa bezdzietne, małżeństwa z co najmniej jednym dzieckiem, rodzice samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko. Maksymalny wiek kredytobiorcy to 45 lat. Wnioskodawca nie może posiadać mieszkania ani domu jednorodzinnego albo spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Warunkiem jest także nie posiadanie takich praw w przeszłości.

W tych bankach na pewno dostaniesz Bezpieczny kredyt 2%

Biznes Interia podała to publicznej wiadomości jakie banki na pewno udzielą Bezpiecznego kredytu 2% i będą to:

 • PKO BP – największy polski bank zapowiada przystąpienie do programu 3 lipca, aczkolwiek jeszcze czeka na dopełnienie formalności np. w kwestii podpisania umowy z BGK,
 • Bank Pekao S.A. - bank zapowiedział, że chce być jednym z pierwszych kredytodawców, którzy udzielą Bezpiecznego kredytu 2%, a ofertę wraz ze szczegółami ma przedstawić klientom z wyprzedzeniem,
 • Alior Bank – ten kredytodawca jest w trakcie przygotowywania dla klientów oferty w ramach Bezpieczny kredyt 2%, którą zamierza uruchomić już 3 lipca.

Jeżeli zatem jesteś albo planujesz zostać klientem któregoś z powyższych banków, to najprawdopodobniej wśród ofert od 3 lipca znajdziesz Bezpieczny kredyt 2%.

W tych bankach być może dostaniesz Bezpieczny kredyt 2%

Niejeden bank wciąż zastanawia się nad uruchomieniem 3 lipca oferty Bezpiecznego kredytu 2%. Oto lista tych kredytodawców:

 • mBank – wprawdzie na stronie banku można znaleźć informacje ogólne dotyczące Bezpiecznego kredytu 2%, jednakże nie ma jasnej informacji czy bank uruchomi ofertę 3 lipca,
 • Bank Ochrony Środowiska – BOŚ wyraził chęć przystąpienia do programu, ale nie podzielił się szczegółami ofertowymi w tym zakresie,
 • ING Bank Śląski – zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego tego banku, ING wciąż analizuje przepisy ustawy,
 • Santander Bank Polska – biorąc pod uwagę to, ze ten kredytodawca w przeszłości partycypował w rządowych projektach, można mieć nadzieję, że teraz również przystąpi do programu Bezpieczny kredyt 2%,
 • Bank Millennium – kredytodawca zapowiedział, że decyzję podejmie najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości – bank oznajmił, że poczyni przygotowania do wdrożenia Bezpiecznego kredytu 2%,
 • BNP Paribas – ten kredytodawca również jest w trakcie analizowania założeń programu.

Jeżeli chcesz skorzystać z oferty któregoś z tych banków, to od 3 lipca za pośrednictwem wnioskomat.com możesz zapytać naszego konsultanta o dostępność Bezpiecznego kredytu 2% w wybranym banku.

Czy Bezpieczny kredyt 2% będzie opłacalny?

Europejski Bank Centralny opublikował dane, z których wynika, że średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce wyniosło w 2022 roku 9,07%, czyli najwięcej w Europie. Dzięki temu, że z zgodnie z rządowym projektem efektywne oprocentowanie kredytu wyniesie 2% plus marża koszty dla klienta będą niższe. Przykładowo ktoś może spłacić ratę z dopłatą w wysokości 2600 zł. Dla porównania spłata kredytu bez dopłaty wyniosłaby 5000 zł miesięcznie, czyli 2400 zł więcej. Różnica jest więc spora.

Należy jednak pamiętać, że po okresie spłaty klient będzie miał do czynienia z oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stawkami rynkowymi. Tak więc może się wydawać, że teraz skoro będzie dopłata koszty będą niskie. A trzeba jednak zadać sobie pytanie o to, czy stać nas będzie na terminową regulację rat kredytu mieszkaniowego już po rynkowych stawkach.

Dodano: 06.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top