Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

Opublikowano: 29 Cze 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePożyczki hipoteczne

Począwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez wkładu własnego, gdzie istnieje gwarancja kapitału, który klient musi zawsze samodzielnie wnosić przy kredycie hipotecznym. Osoby zainteresowane mogą się głowić czy można dostać Bezpieczny kredyt 2% z gwarancją wkładu własnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy można korzystać z obu programów,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać gwarancję,
 • jak gwarantowany Bezpieczny kredyt 2% wygląda w praktyce.
gwarancja wkładu własnego

Czy przy Bezpiecznym kredycie 2% trzeba mieć wkład własny?

Generalnie rzecz biorąc sam program Bezpieczny kredyt 2% nie skupia się na finansowaniu wkładu własnego. Jest to taki rodzaj zobowiązania, gdzie efektywne oprocentowanie kredytu wynosi 2% plus marża banku, a reszta jest dopłacana przez państwo. Natomiast oprócz tego istnieje jeszcze program Mieszkanie bez wkładu własnego. W tym przypadku istnieje gwarancja czyli zabezpieczenie kredytu w zakresie wkładu własnego. Możliwe jest połączenie tychże dwóch programów, dzięki czemu można uzyskać Bezpieczny kredyt 2% z gwarancją wkładu własnego.

Na czym polega Bezpieczny kredyt 2% a Mieszkanie bez wkładu własnego?

Warto wiedzieć, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku mamy do czynienia z finansowaniem, którego dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego. W Bezpiecznym kredycie 2% jest to dopłata do rat kredytu, obowiązująca przez 10 lat. Jest to różnica między stopą kredytu opartą o średnie oprocentowanie kredytów na komercyjnych warunkach, a oprocentowaniem wynoszącym 2%.

Natomiast Mieszkanie bez wkładu własnego pozwala uzyskać kredyt hipoteczny dla osób, które nie mają kapitału na wkład własny. Zawsze w przypadku kredytu mieszkaniowego należy uiścić kwotę w wysokości 10 albo 20% wartości inwestycji, co określa bank udzielający kredytu. Tutaj mamy do czynienia ze spłatą rodzinną, która przysługuje, jeśli w rodzinie pojawi się drugie albo kolejne dziecko i jest częściowym umorzeniem spłaty kredytu.

Co się dzieje po połączeniu programów?

Kredytobiorca, który spełni warunki potrzebne do uzyskania Bezpiecznego kredytu 2% będzie mógł także skorzystać z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego, jeśli nie będzie go stać na wkład własny - czyli połączy te oba programy. Po połączeniu programów sytuacja klienta kształtuje się następująco:

 • maksymalna wysokość kredytu hipotecznego wynosi 600 000 zł,
 • gwarancja wkładu własnego wyniesie maksymalnie 20% całkowitej kwoty wydatków związanych z kredytem,
 • gwarancja wkładu własnego nie może przekroczyć 200 000 zł,
 • dopłata do kredytu będzie obowiązywała przez 10 lat,
 • po upływie 10 lat klient będzie spłacał raty według stawek rynkowych,
 • spłata rodzinna nie będzie przysługiwała.

Teoretycznie będzie więc można wziąć kredyt nie mając w ogóle kapitału na wkład własny. A jeśli klient będzie miał część środków na wymagany wkład własny – np. wkład własny będzie na poziomie 20%, a pieniądze klienta pokryją 10%, to wówczas gwarancja obejmie pozostałe 10%. Trzeba jednak pamiętać, że summa summarum nie może być to więcej niż 200 000 zł.

Kto może skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2% z gwarantowanym wkładem własnym?

Bezpieczny kredyt 2% jest przeznaczony dla osób, które w momencie wnioskowania nie posiadają i nigdy wcześniej nie posiadały:

 • prawa własności do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
 • spółdzielczego prawa własności do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Warunkiem jest także wiek. Otóż kredyt jest dostępny dla osób przed 45 rokiem życia.

Co można sfinansować gwarantowanym Bezpiecznym kredytem 2%?

Środki pozyskane z tego kredytu posłużą do realizacji celów tym, klientów, którzy:

 • myślą o zakupie pierwszego mieszkania albo domu,
 • są zainteresowani budową domu jednorodzinnego,
 • chcą nabyć spółdzielcze prawo własności do lokalu mieszkalnego albo domu,
 • planują kupić działkę budowlaną w celu rozpoczęcia budowy na niej domu,
 • chcą przystąpić do inwestycji w ramach kooperatywy mieszkaniowej.

Nie ma możliwości finansowania kredytem kupna części udziałów prawa własnościowego albo prawa spółdzielczego.

Gdzie można otrzymać Bezpieczny kredyt 2% z gwarancją wkładu własnego?

Zarówno Bezpieczny kredyt 2% jak i Rodzinny kredyt mieszkaniowy udzielane są przez banki komercyjne, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wiadomo z całą pewnością, że Bezpiecznego kredytu udzielą:

Prawdopodobnie w lipcu poszerzy się lista banków, proponujących w swojej ofercie kredyty hipoteczne na rządowych warunkach.

Czy klient poniesie dodatkowe koszty?

Samo przystąpienie do programów Bezpieczny kredyt 2% oraz Mieszkanie bez wkładu własnego nie nakłada na klienta żadnej dodatkowej opłaty. Poza oprocentowaniem kredytu klient będzie musiał spłacać zobowiązanie na rynkowych warunkach. Wszystkie koszty, jakie poniesie zostaną mu szczegółowo

Dodano: 29.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czym jest spłata rodzinna w Rodzinnym kredycie mieszkaniowym?

Czym jest spłata rodzinna w Rodzinnym kredycie mieszkaniowym?

26 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzinny kredyt mieszkaniowy czyli Mieszkanie bez wkładu własnego to program rządowy, który umożliwia zakup mieszkania tym kredytobiorcom, których nie stać na zakup własnej nieruchomości albo nie mają co liczyć na finansowanie z banku na komercyjnych warunkach. Rozwiązanie to w swoim założeniu opłac(...)

Czytaj więcej
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

06 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)

Czytaj więcej
Mieszkanie bez wkładu własnego. Nowy program wsparcia kredytobiorców

Mieszkanie bez wkładu własnego. Nowy program wsparcia kredytobiorców

20 Maj 2022Autor: Agnieszka Kłak

Marzenie o posiadaniu własnych czterech ścian prędzej czy później pojawi się w głowie każdego młodego człowieka. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że realizacja takiego marzenia najczęściej wymaga zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego oraz uiszczenie odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Należy prz(...)

Czytaj więcej
Top