Rodzinny kredyt mieszkaniowy czyli Mieszkanie bez wkładu własnego to program rządowy, który umożliwia zakup mieszkania tym kredytobiorcom, których nie stać na zakup własnej nieruchomości albo nie mają co liczyć na finansowanie z banku na komercyjnych warunkach. Rozwiązanie to w swoim założeniu opłaci się znacznej grupie klientów. Mogą oni bowiem liczyć na kilka przywilejów, w tym na opcję skorzystania ze spłaty rodzinnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Klienci, którzy sfinansują zakup nieruchomości z wykorzystaniem Rodzinnego kredytu mieszkaniowego nie muszą uiszczać wkładu własnego. Taka opcje jest możliwa w bankach, które mają odpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jednakże poza tym zobowiązanie trzeba spłacać normalnie w ratach. W związku z tym klienci muszą uwzględniać tę płatność jak comiesięczny wydatek w balansie ich budżetu domowego.
Możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej przysługuje kredytobiorcom, którzy:
Jeśli chodzi o prawo własności do mieszkania albo domu, to może ono przysługiwać kredytobiorcy albo członkowi jego gospodarstwa domowego pod pewnymi warunkami, którymi są metraż nieruchomości oraz liczba dzieci w rodzinie. Można więc mieć prawo do nieruchomości o powierzchni:
Jak więc widać w ramach spłaty rodzinnej najbardziej uprzywilejowane są rodziny wielodzietne.
Spłata rodzinna polega na tym, że BGK dopłaca rodzinom do kredytu hipotecznego. Dofinansowanie nie podlega zwrotowi, w związku z czym jest to czysta korzyść dla klientów, który nie ponoszą tutaj absolutnie żadnych kosztów. Idea tego pomysłu jest taka, że skoro w rodzinie przybywa dzieci, to wiąże się to ze sporymi wydatkami, a co za tym idzie należy nieco odciążyć beneficjentów programu Mieszkanie bez wkładu własnego.
Rodzinny czy nie, cały czas jest to kredyt hipoteczny, który opiewa na konkretną całkowitą kwotę do spłaty. Kredytobiorcy w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o nowego członka rodziny mogą liczyć na spłatę rodzinną, która wynosi:
Aby spłata rodzinna była możliwa kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej 15 lat.
Spłata rodzinna nie jest przyznawana z automatu. Kredytodawca nie ma informacji o tym, czy w rodzinie kredytobiorcy zaszły jakieś zmiany. Wprawdzie nie trzeba sporządzać specjalnego wniosku, ale trzeba dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty. Na pewno będzie to akt urodzenia dziecka albo potwierdzenie przysposobienia dziecka. Oprócz tego bank może wymagać oświadczenia o powiększeniu rodziny. Wystarczy zatem przedstawić stan faktyczny, aby otrzymać decyzję o rodzinnej spłacie kredytu hipotecznego.
Nie, spłata rodzinna nigdy nie będzie przysługiwać, jeśli nie uczestniczy się w Rodzinnym kredycie mieszkaniowym. Nie ma wówczas znaczenia jak duża jest rodzina kredytobiorcy. Jeśli masz kredyt hipoteczny na komercyjnych warunkach, a w rodzinie pojawiło Ci się drugie albo trzecie dziecko, to nie otrzymasz częściowego umorzenia zobowiązania. Należy się ono tylko tym klientom, którzy zostali objęci programem.
Jak już zdążyliśmy sobie powiedzieć, najwięcej zyskają Ci klienci, którym najbardziej powiększy się rodzina w trakcie spłacania zobowiązania. Nie dość, że Bank Gospodarstwa Krajowego zapewni im wkład własny wynoszący 20-30% kwoty kredytu objętej gwarancją, to jeszcze mogą liczyć na częściowe umorzenie spłaty. Jeśli przykładowo chcieli kupić nieruchomość za 400 000 zł, a wkład własny wyniósł 20%, przy czym w trakcie spłaty urodziło im się trzecie i czwarte dziecko, to de facto za takie mieszkanie finansowane rodzinnym kredytem mieszkaniowym zapłacą 200 000 zł.
NOTKA PRAWNA
Podstawy prawne dotyczące spłaty rodzinnej znajdziesz w przepisach Ustawy z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.
Dodano: