Mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP

Opublikowano: 01 Lut 2023 Dagmara Konik 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Jeżeli jesteś klientem PKO BP i chcesz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, to musisz pamiętać o szeregu wymogów, które trzeba spełnić. Jednym z nich jest posiadanie wkładu własnego. Niestety często jest tak, że kredytobiorców nie stać na taką opłatę, zwłaszcza jeśli żyją oni w wielodzietnych rodzinach. Na szczęście zawsze mają możliwość skorzystania z „Rodzinnego kredytu mieszkaniowego”.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa program mieszkania bez wkładu własnego,
 • czy w PKO Banku Polskim można dostać kredyt bez wkładu własnego,
 • jak przebiega finansowanie inwestycji w ramach programu,
 • czy przysługuje Ci „Rodzinny kredyt mieszkaniowy” w PKO BP.
Mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP

Wkład własny – co to jest i dlaczego jest potrzebny?

Kredyt hipoteczny w Polsce jest udzielany tylko tym klientom, którzy uiszczą wkład własny, czyli kapitał wynoszący 20% wartości nieruchomości. Taka konieczność została określona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kredytobiorca musi posiadać wkład własny, gdyż bez tego bank nie może mieć pewności, że w przyszłości klient będzie wypłacalny.

Kredyt bez wkładu własnego w PKO BP – czy to możliwe?

PKO Bank Polski umożliwia swoim klientom wzięcie kredytu bez wkładu własnego. Oferta istnieje dzięki Rządowemu Programowi Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Dzięki temu osoby ubiegające się o kredyt w PKO BP nie muszą posiadać kapitału na wkład własny. Jest to możliwe dzięki ustawowym zmianom, których celem było dostosowanie polityki mieszkaniowej rządu do aktualnej sytuacji rynkowej.

Jak działa gwarancja w kredycie bez wkładu własnego?

Skoro w PKO BP można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez posiadania środków finansowych o wartości 20% nieruchomości, to czy znaczy, że w tym przypadku znika wkład własny? Nie do końca. Ta część kapitału jest bowiem objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu kredytodawca ma pewność, że ta część kredytu zostanie spłacona.

Do jakiej kwoty obowiązuje gwarancja BGK?

Kwota gwarantowanej części kredytu nie może przekroczyć 100 000 zł. Skoro więc wkład własny wynosi 20% całej wartości, wówczas maksymalna kwota kredytu wyniesie 500 000 zł. Warto wiedzieć, że w ramach programu kredytobiorcy mogą pozyskać ze zobowiązania środki potrzebne na pokrycie w 100% potrzeb mieszkaniowych.

Od kiedy można wnioskować o kredyt bez wkładu własnego w PKO BP?

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym nie weszła w życie od razu po jej uchwaleniu. Jej przepisy obowiązują dopiero od 27 maja 2022 roku. PKO BP podpisało umowę z BGK 1 czerwca 2022 roku, natomiast kredyty hipoteczne bez wkładu własnego pojawiły się w ofercie banku 1 września 2022 roku – od tego dnia można wnioskować o udzielenie tego typu zobowiązania. Zanim oferta się pojawiła nie było możliwości składania wniosku.

Kto może uzyskać kredyt bez wkładu własnego w PKO BP?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego może zaciągnąć klient, posiadający obywatelstwo polskie, który:

 • nie ma dzieci lub ma 1 dziecko i nie przysługuje mu żadne prawo własności do nieruchomości,
 • ma co najmniej 2 dzieci i może przysługiwać mu prawo własności do 1 nieruchomości.

W przypadku osób spełniających ten drugi wymóg, ważna jest jeszcze kwestia powierzchni już posiadanej nieruchomości w zależności od liczby dzieci:

 • 2 dzieci w rodzinie – pow. do 50 m2,
 • 3 dzieci w rodzinie – pow. do 75 m2,
 • 4 dzieci w rodzinie – pow. do 90 m2,
 • 5 lub więcej dzieci w rodzinie – brak limitu powierzchni.

Powyższe warunki zostały uwzględnione w Rządowym Programie Nowy Ład.

Kredyt bez wkładu własnego w PKO BP – warunki

Każde zobowiązanie jest udzielane przez kredytodawcę, a następnie spłacane przez kredytobiorcę na podstawie pewnych warunków, które widnieją w umowie kredytowej. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego w PKO BP. Pierwszy warunkiem jest określenie, na co mają pójść pieniądze, które kredytobiorca pozyskał w ramach zobowiązania. Nie jest to bowiem kwestia dowolna. W tym przypadku kredyt musi być przeznaczony na jeden z poniższych celów:

 • sfinansowanie wkładu na budowę nieruchomości w spółdzielni mieszkaniowej – co spowoduje uzyskanie prawa własności mieszkania albo domu,
 • pozyskanie prawa własnościowego do nieruchomości – obejmuje także wykończenie lokalu,
 • pozyskanie prawa działki pod budowę nieruchomości – w celu budowy na niej nieruchomości,
 • pozyskanie prawa do części działki pod budowę nieruchomości – w celu budowy na tej części nieruchomości,
 • na budowę domu jednorodzinnego – obejmuje także wykończenie domu.

Kolejną kwestią jest to, o czym już wspomnieliśmy, czyli maksymalna kwota kredytu. Przypomnijmy: może ona wynosić do 500 000 zł.

Jeżeli skorzystasz ze standardowej oferty kredytu mieszkaniowego w PKO BP, to wówczas możesz zaciągnąć takie zobowiązanie nawet na kilka lat. W przypadku ustawowego kredytu bez wkładu własnego spłaty wynosi od 15 do 35 lat. Możesz zdecydować, czy chcesz spłacać zobowiązanie w ratach równych czy malejących.

Ten rodzaj zobowiązania nie bez przyczyny nazywa się także „Rodzinnym kredytem mieszkaniowym”. Mowa tu nie tylko o tym, o czym już zdążyliśmy wspomnieć czyli o posiadaniu już prawa własności do lokalu przez osoby z dziećmi, wnioskującymi o kredyt. Kiedy już takie osoby zaciągnęły gwarantowane zobowiązanie, to w przypadku powiększenia rodziny mogą one ubiegać się o dodatkowe środki na spłatę rat, które wynoszą:

 • w przypadku urodzenia się 2-go dziecka – 20 000 zł,
 • w przypadku urodzenia się 3-go albo kolejnego dziecka – 60 000 zł.

Dofinansowanie to nie może jednak przekroczyć kwoty części kapitałowej kredytu pozostałej do spłaty.

Jak wnioskować o kredyt bez wkładu własnego w PKO BP?

Wystarczy złożyć wniosek do PKO BP o przyznanie kredytu bez wkładu własnego. Bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz przejrzy raport BIK, aby mieć pewność, że ma do czynienia z wypłacalnym i wiarygodnym klientem. Jeżeli chodzi o kwestie gwarancji z BGK to kwestie formalne załatwisz na miejscu, w oddziale banku PKO. Warto dodać, że w przypadku tego produktu finansowego wszelkie formalności są uproszczone.

Kredyt bez wkładu własnego – nie tylko w PKO BP

Na koniec musimy tylko krótko wspomnieć o tym, że w ramach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" to zobowiązanie jest dedykowane nie tylko klientom PKO BP ale też innym kredytobiorcom. Udzielają go także: Santander Bank Polska, Alior Bank, BPS S.A., BOŚ S.A., Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie i Bank Pekao S.A. Jest więc to produkt skierowany do szerszego kręgu odbiorców.

Dodano: 17.11.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top