Program Mieszkanie bez wkładu własnego. Umorzenie w ramach spłaty rodzinnej

Opublikowano: 05 Lip 2022 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Sprawę należy już na samym początku postawić jasno: sytuacja kredytobiorców na polskim rynku kredytów mieszkaniowych pogarsza się z miesiąca na miesiąc. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się rodziny. Często jest tak, że małżeństwa z dziećmi zaciągnęły zobowiązanie opiewające na dość dużą kwotę, a teraz raty wzrosły w bardzo znacznym stopniu. To oczywiście powoduje, że budżet rodzinny jest co miesiąc dodatkowo obciążany. Pewną ulgą dla kredytobiorców mogą być takie rozwiązania jak gwarantowany kredyt mieszkaniowy i spłata rodzinna.

Z tego artykułu dowiesz się:

kredyt

Czym jest gwarantowany kredyt mieszkaniowy?

Wiele klientów zaciągnęło czy też planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale czy ktoś z czytelników bloga słyszał o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym? Jest to nic innego, jak kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Zobowiązanie to jest możliwe do zaciągnięcia w tych polskich bankach, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego ma podpisaną umowę. Lista tych banków widnieje na stronie internetowej BGK. A co to ma wspólnego ze spłatą rodzinną? Otóż gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest pierwszym krokiem do pozyskania spłaty rodzinnej.

Nowy Ład a dofinansowanie do kredytu hipotecznego dla rodzin

Rządowy program reform Nowy Ład wprowadził wiele zmian, również na rynku kredytów hipotecznych. Nowe przepisy przewidują dotacje do kredytów mieszkaniowych dla rodzin z dziećmi. Dopłaty te pochodzą z budżetu państwa i nie podlegają zwrotowi. Jednakże, aby móc skorzystać z tej formy pomocy należy spełnić pewne warunki.

Pomoc dla kredytobiorców jest ważna w czasach, kiedy kredyty hipoteczne stają się coraz droższe. Taki stan rzeczy wynika ze stale (póki co) rosnących stóp procentowych. O tym, jak zmieniały się stopy procentowe przeczytasz więcej tutaj.

Czym jest spłata rodzinna?

Spłata rodzinna to umorzenie części kredytu mieszkaniowego. Polega to na tym, że w ramach Nowego Ładu BGK spłaca w części kredyt mieszkaniowy, który został zaciągnięty przez rodziny. BGK dokonuje tej spłaty w imieniu kredytobiorcy.

Komu przysługuje spłata rodzinna?

Spłata rodzinna to pomoc, która jest adresowana do rodzin wielodzietnych. Częściowa spłata kredytu hipotecznego będzie możliwa wtedy, kiedy rodzina:

  • posiada zobowiązanie w postaci gwarantowanego kredytu mieszkaniowego - skorzystała z programu Mieszkanie bez wkładu własnego,
  • zamieszkuje na terenie Polski i jest w posiadaniu własnego mieszkania,
  • powiększyła się o drugie lub każde kolejne dziecko – może być to zarówno urodzenie, ak i przysposobienie dziecka,
  • w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin albo dnia przysposobienia drugiego lub kolejnego dziecka poinformowała o tym bank, będący kredytodawcą rodziny.

Ile wynosi dofinansowanie w ramach spłaty rodzinnej?

Jeżeli chodzi o kwoty, stanowiące dotację do kredytu mieszkaniowego, to wygląda to następująco:

  • dla rodzin, w których pojawiło się drugie dziecko – 20 000 zł,
  • dla rodzin, w których pojawiło się trzecie lub każde kolejne dziecko – 60 000 zł.

Jeśli więc przykadowo zakup mieszkania wiązał się z zaciągnięciem kredytu na kwotę 200 000 zł, to biorąc pod uwagę przykład z jednego z polskich banków, obecnie do spłaty pozostanie 420 412,80 zł (przy 240 ratach). Jak łatwo można wyliczyć, w przypadku rodziny z dwójką dzieci spłata rodzinna będzie dofinansowaniem w wysokości blisko 4,76% całej kwoty do spłaty, natomiast w przypadku rodziny z trójką bądź większą liczbą dzieci blisko 14,27% całej kwoty do spłaty.

Można też skorzystać z bonu mieszkaniowego

Niektóre rodziny są uprawnione do skorzystania z rodzinnego bonu mieszkaniowego. Dotyczy to rodzin z trojgiem lub większą liczbą dzieci oraz takich rodzin, w których funkcjonują osoby niepełnosprawne. Cele na jakie może być przeznaczony taki bon są następujące:

  • sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • sfinansowanie zakupu mieszkania,
  • budowa domu,
  • udziały w TBS-ach lub SIM-ach.

Bony mieszkaniowe umożliwiają realizację jednego z wybranych, wyżej wymienionych celów.

Tagi: bgk

Zaktualizowano: 05.07.2022

Dodano: 01.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top