Polski Ład. Zmiany na rynku nieruchomości

Opublikowano: 18 Cze 2021 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Ogłoszony niedawno program Polski Ład w swoich założeniach obejmuje także wsparcie rynku nieruchomości. To nie tylko opisywany we wcześniejszym wpisie na blogu bon mieszkaniowy. Dziś zajmiemy się omówieniem kolejnych zmian w ramach tego programu oraz wskażemy długofalowe skutki tych zmian.

Polski Ład. Zmiany na rynku nieruchomości

Zmiany w kredytach dla rodzin

W oficjalnym dokumencie Polskiego Ładu możemy przeczytać m.in. o programie „Mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności”. Jest on przeznaczony dla osób, które chcą wziąć kredyt na mieszkanie, ale nie posiadają środków, niezbędnych do pokrycia wkładu własnego. Dotacja dla zainteresowanych ma wynosić do 150-ciu tysięcy złotych. Natomiast kwota nawet do 160-ciu tysięcy złotych będzie przysługiwać osobom, które mieszkają w mieszkaniu socjalnym oraz rodzinom wielodzietnym. To, ile finalnie pieniędzy dostanie rodzina będzie zależne od liczby dzieci. Jeżeli urodzi się drugie dziecko, będzie to 30 tys. złotych, jak trzecie – 60 tysięcy, a na każde kolejne – dodatkowe 30 tysięcy. Z programu ma korzystać 80 tysięcy rodzin, każdego roku. Dodatkowo rząd zamierza wprowadzić mechanizm gwarancji wkładu własnego. Ma ona wynosić do 100-u tysięcy złotych. Póki co nie są jeszcze znane mechanizmy udzielania tej gwarancji. Najprawdopodobniej jej finalna wartość będzie ustalana na podstawie wartości nieruchomości. Ważnym czynnikiem może być tutaj koszt jednego metra kwadratowego. Tak naprawdę nie wiemy jeszcze na jaki okres będą przysługiwać dotacje. Będzie to wiadome, kiedy program zostanie oficjalnie wprowadzony w życie albo kiedy rząd poda więcej informacji.

A co to znaczy, że dom do 70m2 będzie bez formalności? Zapowiedź zawarta w dokumencie Polskiego Ładu określa, że jeżeli rodzina planuje wybudować dom, o łącznej powierzchni zabudowy wynoszącej do 70 m kwadratowych, to będzie to możliwe tylko na podstawie zgłoszenia. Nie będzie potrzebne uzyskanie pozwolenia budowy, zatrudnienie kierownika budowy czy prowadzenie książki budowy.

Jakie zmiany czekają rynek nieruchomości?

Przewidywany wzrost popytu i cen mieszkań, wynikający ze zmian Nowego Ładu wiąże się z innymi zmianami na rynku nieruchomości, które nas czekają. Według CBRE, międzynarodowej firmy doradztwa na rynku nieruchomości zmiany społeczne wpłyną znacznie na polską gospodarkę. W raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2030 roku” możemy przeczytać, że nasze społeczeństwo będzie bardziej nastawione na wynajmowanie mieszkań, co wynika m. in. ze zmniejszającej się roli gospodarstw domowych, wyższego wieku zawierania małżeństw oraz coraz słabszych więzi między pokoleniami w tej samej rodzinie. Nie sposób nie skojarzyć tego z bonami mieszkaniowymi, które będzie można przeznaczyć nie tylko za zakup, ale też najem mieszkania. Poza tym pojawią się oferty nieruchomości dla seniorów, bo taka potrzeba wynika ze zjawiska starzenia się społeczeństwa. Raport CBRE wspomina też o pojawieniu się usług tak zwanej „hotelizacji”, czyli powstawianiu obiektów, które będą spełniać funkcje mieszkaniowe, handlowe i biurowe, a oprócz tego inwestorzy będą stawiać na budowę budynków wielorodzinnych. Nie zabraknie też ofert związanych z rozwojem rynku prywatnych akademików, a oferty te będą skierowane do studentów.

Już w 2019 roku media i portale biznesowe zapowiadały wzrost cen mieszkań, powołując się na rosnący popyt. Jeżeli faktycznie Polski Ład spowoduje jeszcze większy wzrost tego popytu, czy ceny mieszkań nie wzrosną jeszcze bardziej? Z danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny mieszkań w latach 2019-2020 rosły co kwartał. Najczęściej była to zmiana nieco ponad 2%, ale jeżeli porównamy ostatni kwartał 2020 roku do ostatniego kwartału 2018 roku, to okaże się, że ceny wzrosły o przeszło 19 procent. Jeżeli więc w przyszłości miałoby dojść do kolejnych podwyżek, to rodzi się pytanie nie tylko o to, ile one wyniosą, ale też w jakim tempie będą wzrastać.

Podsumowanie

Zmiany na rynku nieruchomości najprawdopodobniej dotyczyć będą cen mieszkań, rozwoju rynku najmu oraz pojawienia się nowych pól dla inwestycji. Reformy Polskiego Ładu będą tu odgrywały ogromne znacznie. Niezależnie od tego, czy czekacie na nie z niecierpliwością, czy też wolelibyście, by nigdy do nich nie doszło, musicie wiedzieć, że nie nastąpią one ani w tym ani w przyszłym roku. Według danych, znajdujących się na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy jest dopiero opracowywany. Wejście przepisów w życie jest zaplanowane na 1 stycznia 2023 roku.

Tagi: kredyt hipotecznywkład własnyrządkredytpolski ład

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 18.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Polski Ład. Bon mieszkaniowy

Polski Ład. Bon mieszkaniowy

15 Cze 2021Autor: Dagmara Konik

Temat reform, które zostaną przeprowadzone w przyszłości w ramach projektu „Polski Ład” w jest dość obszerny, również, kiedy mówimy o rynku nieruchomości. Czy spowoduje rewolucje? Jakie będą konsekwencje dla banków i klientów?  Dzisiaj zajmiemy się społecznym i rodzinnym bonem mieszkaniowym. Op(...)

Czytaj więcej
Top