Bezpieczny Kredyt 2 proc. wchodzi na rynek już za chwilę, bo 3 lipca. Jak zwykle przy kredytach mieszkaniowych pojawia się pytanie: kto będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie, a dla kogo będzie ono niepotrzebne? Z rządowymi dopłatami czy bez kredyt jest długiem – trzeba spłacać terminowo raty, a żeby to robić klient musi posiadać odpowiednio wysokie zarobki. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzając zmiany w Rekomendacji S podjęła krok zmierzający do zwiększenia grona odbiorców Bezpiecznego Kredytu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
W lipcu 2022 roku pisaliśmy o tym jak pogorszyła się zdolność kredytowa Polaków z powodu podwyżki stóp procentowych. Dla niejednego klienta oznaczało to nawet dwukrotne pogorszenie zdolności. To znaczy, jeżeli Pan Kowalski miał zarobki X i wydatki Y, to we wrześniu 2021 roku mógł dostać kredyt na kwotę 300 000 zł. Jednakże już w lipcu następnego roku bank udzieliłby mu kredytu hipotecznego maksymalnie na 150 000 zł, pomimo że Pan Kowalski miał takie same zarobki X i wydatki Y.
Zwykły kredyt hipoteczny stał się trudniej dostępny dla klienta. Miało to wiele negatywnych skutków, ale dwa główne były takie, że: po pierwsze – wielu klientów nie mogło zrealizować inwestycji kupna nieruchomości na własność; po drugie – z powodu znacznego spadku sprzedaży na rynku finansowym pojawił się kryzys.
Polski rząd postanowił wprowadzić ustawowe liczne dofinansowania do zobowiązań poprzez wdrożenie programu Pierwsze Mieszkanie, a w tych ramach Bezpiecznego Kredytu 2%. 19 czerwca 2023 roku KNF opublikowała nowelizację Rekomendacji S dotyczącej przede wszystkim kredytów hipotecznych. To spowodowało wzrost zdolności kredytowej Polaków.
Przykładowe wyliczenia pokazują jak zmieni się zdolność kredytowa na rynkowych warunkach dla konkretnego klienta po jego przystąpieniu do BK2% i uwzględnieniu zmian w Rekomendacji S:
Wyliczania zostały przeprowadzone przez Expander.
Rekomendacja S to dokument wydany przez KNF i skierowany do instytucji bankowych – co ma swoje umocowanie w przepisach Ustawy Prawo bankowe. W dokumencie znajdują się wytyczne co do dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.
W nowelizacji zostały wprowadzone nowe zasady, które dotyczą między innymi:
Warto dodać, że wspominany bufor na poziomie 2 p.p. jest bardzo niski, a że ma on znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej, więc po tych zmianach ocena powinna być korzystniejsza dla kredytobiorcy. Ocena ma być dokonywana z uwzględnieniem charakteru BK2% oraz szacowanej przez bank kwoty dopłat wynikających z ustaleń programu rządowego.
Intencje wprowadzonych zmian są takie, aby banki mogły korzystniej oceniać kredytobiorców pod kątem wypłacalności. Ma to zwiększyć liczbę osób, dla których zobowiązanie na rządowych warunkach stanie się dostępne. Trzeba pamiętać, że niska stopa oprocentowania kredytu mieszkaniowego w BK2% obowiązuje przez pierwszych 10 lat kredytowania, a po tym czasie klient płaci raty po stawkach rynkowych.
Komisja nadzoru finansowego oczekuje, że zalecenia Rekomendacji S zostaną wprowadzone przez instytucje bankowe do ich działalności do 1 lipca 2024 roku. Jak więc widać gołym okiem pozostał rok do tego, aby móc stwierdzić czy wprowadzone zmiany zdały egzamin w praktyce.
Nowelizacja swoim zakresem wykroczyła poza program rządowy. W przypadku kredytów z okresowo stałą stopą procentową dłuższą niż 5 lat bufor będzie mógł spaść poniżej 2,5 p.p., a jeśli kredytobiorca wybierze krótszy okres kredytowania, to bank będzie mógł jeszcze bardziej obniżyć bufor. Natomiast w kredytach ze zmiennym oprocentowaniem bufor nie będzie mógł być niższy niż 2,5 p.p.
Dodano:
W przypadku każdego rynkowego kredytu hipotecznego konieczne jest uiszczenie wkładu własnego przez klienta. Oznacza to, że jeśli chcesz otrzymać zobowiązanie, za pomocą którego sfinansujesz własną nieruchomość, to najpierw musisz posiadać odpowiedni kapitał. Niestety, nie każdy ma na podorędziu potr(...)
Czytaj więcejDosłownie za parę dni, bo już 3 lipca wielu klientów będzie mogło złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt hipoteczny 2% na pierwsze mieszkanie. Dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Domowego kredytobiorcy zapłacą znacznie mniej niż w przypadku standardowych, komercyjnych ofert. Jednakże, aby to wszy(...)
Czytaj więcejPocząwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez (...)
Czytaj więcejJuż za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)
Czytaj więcej