Wkład własny w kredycie BK2%

Opublikowano: 01 Lip 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

W przypadku każdego rynkowego kredytu hipotecznego konieczne jest uiszczenie wkładu własnego przez klienta. Oznacza to, że jeśli chcesz otrzymać zobowiązanie, za pomocą którego sfinansujesz własną nieruchomość, to najpierw musisz posiadać odpowiedni kapitał. Niestety, nie każdy ma na podorędziu potrzebną kwotę. Ale gdy w grę wchodzą rządowe projekty kredytowe dla wielu zapala się światełko nadziei. Warto wiedzieć czy można otrzymać finansowanie bez wkładu własnego w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są szanse na BK2% bez wkładu własnego,
 • jak wygląda kwestia gwarancji z BGK,
 • w jakim banku dostaniesz BK2% bez wkładu własnego.
wkład własny

Jak wygląda wkład własny w Bezpiecznym Kredycie 2%?

Każdy kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że trzeba uiścić wkład własny, który w różnych bankach będzie wymagany na poziomie 10 albo 20% inwestycji. Tzn. jeśli na przykład jesteś zainteresowany budową domu jednorodzinnego i wiesz, że summa summarum pochłonie to 500 000 zł to w kwestii wkładu własnego masz dwie opcje. Opcja 1: bank sfinansuje 90% inwestycji, a Ty musisz wyłożyć 50 000 zł; opcja 2: bank sfinansuje 80% inwestycji, a Ty musisz wyłożyć 100 000 zł.

Generalnie rzecz biorąc Bezpieczny Kredyt 2% obejmuje kredyty hipoteczne ze zmienną, okresowo stałą i stałą stopą procentową. Skutek jest taki, że następuje dotacja za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki czemu efektywne oprocentowanie kredytu wyniesie 2% plus marża banku. Wkład własny w takim kredycie wynieść może maksymalnie do 200 000 zł.

Czy można nie mieć wkładu własnego w BK2%?

Idea Bezpiecznego Kredytu 2% sama w sobie nie obejmuje kwestii wnioskowania przez klienta, który nie posiada wystarczającego kapitału na wkład własny. Jednakże BK2% to część całego rządowego projektu Pierwsze Mieszkanie. Program przewiduje nie tylko BK2%, ale też Konto Mieszkaniowe oraz Mieszkanie bez wkładu własnego. Można partycypować w całości programu, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie zobowiązania bez wkładu własnego.

Czym jest program Mieszkanie bez wkładu własnego?

Wzięcie Bezpiecznego Kredytu 2% bez wkładu własnego jest możliwe dzięki Rodzinnemu kredytowi mieszkaniowemu, znanego także jako Mieszkanie bez wkładu własnego. Działa to na tej zasadzie, że BGK udziela gwarancji wkładu własnego do kwoty 200 000 zł, przy czym nie może być to więcej niż 20% kwoty całego przedsięwzięcia. Czyli, jeśli np. chcesz kupić mieszkanie za 300 000 zł, to w tym przypadku 20% jest równe 60 000 zł – a więc w takim razie to będzie maksymalna kwota gwarantowana.

Jak przystąpić do całości programu Pierwsze Mieszkanie?

Ogólnie mówiąc, warunki uczestnictwa zarówno w BK2% jak i Rodzinnym kredycie mieszkaniowym są w zasadzie identyczne. Jeśli interesuje Cię cały program Pierwsze Mieszkanie, to pamiętaj, że:

 • nie można posiadać prawa własności albo spółdzielczego prawa własności do lokalu mieszkalnego albo domu (dotyczy również praw posiadanych w przeszłości),
 • pieniądze z kredytu trzeba przeznaczyć na zakup mieszkania bądź budowę domu jednorodzinnego,
 • w gospodarstwie domowym musi mieszkać co najmniej jedno Twoje dziecko – biologiczne albo przysposobione,
 • w dniu składania wniosku musisz mieć mniej niż 45 lat.

Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że decydując się na połączenie BK2% z Rodzinnym kredytem mieszkaniowym nie można korzystać w pełni z dobrodziejstw tego drugiego. Mowa to o spłacie rodzinnej po urodzeniu się kolejnych dzieci (kwota 20 000 zł albo 60 000zł), która działa jak częściowe umorzenie spłaty kredytu. Przystępując do BK2% traci się prawo do spłaty rodzinnej.

W tych bankach nie musisz mieć wkładu własnego do BK2%

Gwarantowany wkład własny w Bezpiecznym Kredycie 2% jest udzielany w instytucjach, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Oto banki, które od 3 lipca będą miały w swojej ofercie kredyty hipoteczne na warunkach programu Pierwsze Mieszkanie:

 • PKO BP,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Velo Bank,
 • Alior Bank.

O najlepszą ofertę zapytaj doradcę kredytowego wnioskomat.com.

Czy brak wkładu własnego będzie oznaczał dodatkowe koszty?

Klient nie jest zobowiązany do ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu zagwarantowania wkładu własnego. Oczywiście, należy spłacać całe zobowiązanie – zarówno kapitał jak i odsetki. Trzeba wiedzieć, że Bezpieczny Kredyt 2% działa tak, że przysługujące tutaj dopłaty do rat będą udzielane przez pierwszych 10 lat kredytowania. Potem klient będzie musiał liczyć się z oprocentowaniem kredytu po rynkowych stawkach.

Wkład własny w BK2%, a maksymalna kwota finansowania

Wspomnieliśmy już o tym, że maksymalny wkład własny wyniesie 200 000 zł, ale nie może przekroczyć 20% inwestycji. Warto wiedzieć, że oprócz tego określone zostały limity kwot finansowania. Maksymalna kwota kredytu wyniesie więc w tym przypadku 600 000 zł.

Dodano: 01.07.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kiedy możesz stracić dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2%?

Kiedy możesz stracić dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2%?

30 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Dosłownie za parę dni, bo już 3 lipca wielu klientów będzie mogło złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt hipoteczny 2% na pierwsze mieszkanie. Dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Domowego kredytobiorcy zapłacą znacznie mniej niż w przypadku standardowych, komercyjnych ofert. Jednakże, aby to wszy(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

29 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Począwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez (...)

Czytaj więcej
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

06 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)

Czytaj więcej
Top