Wiele inwestycji niesie ze sobą spore ryzyko. Musisz wyłożyć środki w odpowiedniej kwocie, obiecane korzyści nie są zbyt wysokie, a i tak musisz się liczyć z tym, że w razie niepowodzenia stracisz pieniądze. Istnieje jednak takie miejsce, gdzie możesz uzyskać ponad 100% wartości wkładu, a przy tym masz pewność, że fundusze są bezpieczne. Mowa tutaj o PPK.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Pracownicze Plany Kapitałowe - czyli w skrócie: PPK - są programem lojalnościowym, w ramach którego wpłat dokonują trzy podmioty: pracownik, pracodawca oraz państwo. Pracownik odkłada co miesiąc 2% swojej pensji. Pracodawca dokłada do tego 1,5% pensji pracownika. Natomiast państwo w pierwszym roku uczestnictwa PPK wpłaca 250 zł, a w każdym następnym - 240 zł.
To sprawia, że PPK może realnie zaproponować Ci więcej niż np. akcje na giełdzie, lokaty proponowane przez instytucje bankowe czy inny instrument finansowy.
Jeżeli odkładałeś pieniądze na PPK, począwszy od grudnia 2019 r., to w chwili obecnej możesz mieć już pomiędzy 128 a 158% zysku z wkładu, którego dokonywałeś. Dużo zależy tutaj od powodzenia inwestycji. To już leży w gestii instytucji prowadzącej PPK - Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych albo Powszechne Towarzystwo Emerytalne.
Zysk z PPK będzie opodatkowany, ale tylko wtedy, jeśli zdecydujesz się na wypłatę środków, zanim osiągniesz 60 rok życia. Wówczas obowiązuje tzw. podatek Belki wynoszący 19% wartości zysku, a ponadto 30% wartości wpłat od pracodawcy jest zwracane do ZUS-u.
Jeśli chcesz wypłacić pieniądze z PPK, to możesz to zrobić w kilku prostych krokach:
Inwestować można naprawdę na rozmaite sposoby - w złoto, akcje, obligacje, kryptowaluty, a nawet sztukę. Nieraz wymaga to od inwestora szerokiej wiedzy, kiedy indziej sporego kapitału na start. Natomiast PPK różni się od innych inwestycji tym, że dzięki wkładowi Twojemu i pracodawcy sukcesywnie pomnaża Ci się majątek, a nic nie tracisz. To długoterminowe oszczędzanie, którego owoce warte są tego, by na nie poczekać.
Dodano: