Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny w PKO BP?

Opublikowano: 13 Sty 2024 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty konsolidacyjne

Konsolidacja jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwala wyjść z długów nawet wtedy, kiedy sytuacja stała się już podbramkowa. Również PKO Bank Polski oferuje klientom kredyt konsolidacyjny, dzięki czemu można stanąć na nogi i nie martwić się dużym obciążeniem budżetu domowego. Wśród wielu różnych ofert na rynku, proponowany właśnie przez PKO BP kredyt konsolidacyjny pozwala nie tylko obniżyć raty i wydłużyć czas spłaty, ale też daje jak najbardziej realną szansę na pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak efektywnie zmniejszyć dług konsolidacją z PKO BP,
 • ile można pożyczyć w ramach kredytu konsolidacyjnego w PKO BP,
 • jak odpowiednio przygotować się do kredytu,
 • kiedy pożyczka konsolidacyjna będzie najlepszym rozwiązaniem.
kredyt konsolidacyjny pko bp

Kredyt konsolidacyjny PKO BP - najważniejsze parametry

Żeby dobrze zorientować się w produkcie, należy przejrzeć szczegóły oferty, które w przypadku pożyczki konsolidacyjnej od PKO BP wyglądają następująco:

 • kwota, którą można konsolidować: od 1500 do 300 000 zł,
 • okres kredytowania: od 2 do 120 miesięcy,
 • dodatkowa gotówka: do 30% wartości konsolidacji,
 • prowizja: 0%.

Pożyczką konsolidacyjną możesz łączyć jedynie produkty bankowe. Będą to kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe czy limity w rachunku. Natomiast wśród produktów przenoszonych do PKO nie znajdą się pożyczki pozabankowe. Dzięki temu rozwiązaniu zamiast kilku, płacisz jedną ratę, która będzie niższa niż dotychczasowy łączny koszt Twoich długów. 

Czy pożyczka konsolidacyjna PKO BP to drogi interes?

Wiadomo, że za każdy produkt należy zapłacić. Również w przypadku konsolidacji w PKO BP klient będzie ponosił określone koszty. Warto w tym miejscu nadmienić, że koszt będzie zależny zarówno do tego, jak duża będzie suma konsolidowanych zobowiązań, jak długi będzie okres spłaty oraz wartość dodatkowej gotówki, którą dobierze sobie wnioskodawca. Wobec tego jeśli chcemy powiedzieć coś więcej o kosztach, to trzeba posłużyć się konkretnymi przykładami.

Przykład 1. Pani Jadwiga posiada zadłużenia na łącznie 15 000 zł. Wszystkie raty, które spłaca co miesiąc opiewają na kwotę 1380 zł. Pani Jadwiga chce wziąć pożyczkę konsolidacyjną w PKO na okres 120 miesięcy i oprócz tego potrzebuje 4500 zł dodatkowej gotówki. Od teraz rata Pani Jadwigi wyniesie zaledwie 303 zł. Natomiast łączny koszt tejże pożyczki wyniesie w przypadki Pani Jadwigi 16 840 zł.

Przykład 2. Pan Sławomir jest w identycznej sytuacji, co Pani Jadwiga - 15 000 zł zadłużeń oraz raty wynoszące 1380 zł. Pan Sławomir również sięga po konsolidację PKO BP, ale interesuje go okres spłaty wynoszący 60 miesięcy i nie chce on pożyczać żadnych dodatkowych środków. W jego przypadku rata po konsolidacji wyniesie 349 zł, czyli niewiele więcej niż rata Pani Jadwigi, lecz całkowity koszt kredytu Pana Sławomira wyniesie zaledwie 5 944 zł. 

Kto otrzyma kredyt konsolidacyjny z PKO BP?

Zarówno klienci banku PKO BP jak i klienci innych banków mają możliwość konsolidacji właśnie w PKO. Możesz złożyć wniosek, jeśli spełniasz poniższe warunki:

 • ukończone 18 lat,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • dostatecznie wysoka zdolność kredytowa,
 • pozytywna historia kredytowa. 

Musisz mieć stałe dochody, aby bank wiedział, że spłacisz zobowiązanie terminowo. Ponadto kredytodawca sprawdzi bazy BIK, aby przekonać się o Twojej wiarygodności. 

Jakie są wady i zalety pożyczki konsolidacyjnej PKO BP?

Zanim zaczniesz ubiegać się o pożyczkę z PKO na spłatę innych kredytów, najpierw przeanalizuj produkt pod kątem jego mocnych, ale też słabych stron. Zacznijmy od plusów:

 • połączenie kilku rat w jedną,
 • niższa rata od łącznej sumy poprzednich,
 • wydłużony okres kredytowania,
 • możliwość pozyskania dodatkowej gotówki,
 • bardzo wysoka maksymalna kwota konsolidacji,
 • wygodne wnioskowanie.

Jeśli zaś chodzi o minusy, to koniecznie należy wymienić następujące:

 • brak ofert dla klientów z niską zdolnością kredytową,
 • brak ofert dla dłużników, którzy spóźniają się ze spłatą,
 • relatywnie wysokie koszty kredytu,
 • konieczność udokumentowania aktualnych zobowiązań oraz dochodów,
 • brak ofert konsolidacji pożyczek pozabankowych.

Przed podjęciem decyzji o wnioskowanie warto przeanalizować swoją sytuację finansową, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. 

Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny z PKO BP?

Wszystko zależy od tego, czy jesteś stałym klientem PKO BP, czy też będziesz wnioskować o swój pierwszy produkt w tym konkretnym banku. Posiadając otwarty rachunek w PKO możesz bardzo wygodnie wnioskować o pożyczkę konsolidacyjną, korzystają z serwisu iPKO lub aplikacji IKO. Dzięki temu w bardzo szybki sposób możesz otrzymać gotówkę, a umowę podpiszesz online. Jeśli natomiast nie jesteś klientem PKO BP. to o kredyt możesz wnioskować osobiście w placówce banku, podczas rozmowy telefonicznej albo wideorozmowy. 

Czy pożyczka konsolidacyjna z PKO BP się opłaca?

Pożyczka konsolidacyjna z banku PKO może naprawdę uratować Ci skórę, zwłaszcza wtedy gdy już wiesz, że nie masz szans na dalsze spłacanie wielu rat w takiej wysokości, która stanowi nadmierne obciążenie dla Twoich finansów. Brak rozwiązania tej trudnej bądź co bądź sytuacji może przynieść klientowi wiele przykrych konsekwencji, z wizytą komornika włącznie. Tymczasem konsolidacja z PKO BP nie tylko odciąży Twój portfel, ale też sprawi, że wierzyciele zostaną spłaceni, a Ty zyskasz oddech na dłuższy czas. Możesz też dobrać nieco dodatkowych środków, ale pamiętaj, że jeśli masz naprawdę trudną sytuację finansową, to taki krok może okazać się nieroztropny. 

Dodano: 13.01.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top