Czym jest RRSO w pożyczce dla niepracujących? Na co zwrócić uwagę wybierając pożyczkę dla niepracujących?

Opublikowano: 15 Sty 2021 Ewelina Grzegorczyk 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Korzystając z ofert kredytów ratalnych w banku lub firmie pozabankowej możemy spotkać się z informacją o wysokości RRSO. Mamy plan zakupu sprzętu AGD w systemie ratalnym i też spotykamy się ze skrótem RRSO. Nie każdy konsument korzystający z tego typu ofert zastanawia się co oznacza ten wartość. W większości bierzemy pod uwagę inne koszty kredytu lub pożyczki.

Czym jest RRSO w pożyczce dla niepracujących? Na co zwrócić uwagę wybierając pożyczkę dla niepracujących?

Co to jest pożyczka dla niepracujących?

Pożyczka dla niepracujących jest to forma finansowania, gdzie wystarczy jedynie oświadczyć pisemnie, że mamy środki, które pozwolą nam na regularną spłatę pożyczki. W przypadku instytucji pozabankowych nie jest weryfikowane źródło naszych dochodów. Warto jednak dysponować wystarczającą kwotą środków, które spokojnie pozwolą nam spłacać zadłużenie pożyczkowe.

Pożyczka dla niepracujących jest udzielana osobom pełnoletnim, posiadającym aktualny dowód osobisty, obywatelstwo polskie i konto w banku, na które zostaną przelane środki z pożyczki. Firmy pozabankowe dają możliwość uzyskania jej bez zbędnych formalności, w większości z realizacją przez Internet. Praktycznie od ręki i w krótkim czasie.

Co to jest RRSO i jak je obliczyć?

Konsumenci szukając dobrych i okazyjnych pożyczek najczęściej zwracają uwagę na oprocentowanie takiego produktu. Pożyczając wybraną sumę pieniędzy powinniśmy wiedzieć, że nie jest to jedyna część składowa, która reguluje wysokość opłat poniesionych przez pożyczkobiorcę w spłacie pożyczki. Oprócz wspomnianego kosztu oprocentowania na wiarygodność tej kwoty wpływa jeszcze RRSO. W jej skład wlicza się również oprocentowanie kredytu, prowizje i opłaty, w skład których wchodzi także ubezpieczenie pożyczki.

Skrót RRSO to określenie Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej. Wartość ta przedstawiona jest w procentach i pozwala nam na określenie całego kosztu kredytu lub pożyczki, który zaciągnęliśmy w banku lub firmie pozabankowej. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje wzór do wyliczeń RRSO. Wskaźnik obliczamy mając już pewne dane jak: kwota kredytu, oprocentowanie, okres spłaty kredytu, wysokość prowizji i informacje na temat rat – czy są malejące czy równe.

RRSO – lepsza wyższa wartość czy niższa, co się opłaca?

Kiedy chcemy wziąć na raty lodówkę lub telewizor, to nie zastanawiamy się za bardzo co to jest RRSO i czy się opłaca. Nie bierzemy pod uwagę faktu, że ma jakiś wpływ na spłatę pożyczki, ponieważ wiele osób nadal określa kwotę do spłaty poprzez mnożenie raty razy okres spłaty. Co z pozoru może wydawać się łatwiejsze i bardziej czytelne. Nie wszyscy lubią procenty i wzory. Jednak część klientów posługuje się już RRSO i wie co ono oznacza dla spłaty ich zadłużenia. W czym ta wartość może być pomocna?

Wskaźnik RRSO jest przydatny w porównywaniu wielu ofert kredytów. Ma on większe znaczenie wówczas, gdy kwota kredytu i okres jej spłaty są takie same, aby porównać wiele ofert kredytowych.

Na wysokość stopy procentowej ma wpływ wiele czynników, najważniejsze to:

  • okres spłaty pożyczki – im dłużej będziemy spłacać pożyczkę, to wyższa będzie stopa procentowa,
  • ocena ryzyka – jest związana z brakiem możliwości odzyskania udzielonych środków pieniężnych. Im większa jest wycena ryzyka, tym wyższa będzie stopa procentowa

Wiadomo, że lepiej wiedzieć ile się spłaca w złotówkach niż w procentach. Nie dla każdego jest to zrozumiałe. Poza tym część klientów liczy na to, że będzie mieć możliwość spłaty produktu finansowego wcześniej niż w zakładanym okresie kredytowania. To spowoduje, że koszty takiego kredytu będą niższe. Ponadto przy wcześniejszej spłacie pożyczki będą mogli uzyskać zwrot prowizji.

Więc jeśli zdecydujemy się na kredyt to warto go wziąć z niskim RRSO, bo bardziej się opłaca i koszty są wtedy niższe, bo im dłuższy czas spłaty to RRSO jest wyższe.

Jak uzyskać pożyczkę dla niepracujących?

Wystarczy zawnioskować na stronie internetowej wybranej firmy pożyczkowej, wypisać formularz wniosku, przesłać niezbędne dokumenty i skany dokumentów ( jeśli są wymagane)i czekać na odpowiedź decyzyjną ze strony firmy pozabankowej. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzona to podpiszemy umowę (jeśli cały proces wnioskowania o pożyczkę jest realizowany w pełni przez Internet, to wzory umów powinny być dostępne na stronach internetowych firm pozabankowych) z pożyczkodawcą i w niedługim czasie zostaną przelane środki na nasze konto bankowe.

Gdzie można dostać pożyczkę dla niepracujących?

Pożyczkę dla niepracujących udzielają wyłącznie firmy pozabankowe, które od osoby bez formalnych dochodów nie wymagają zaświadczenia o dochodach. W oddziałach tych firm możemy otrzymać niezbędne informacje na temat interesującej nas oferty pożyczki. Możemy także skorzystać z infolinii firmy pożyczkowej, gdzie specjalista pożyczkowy udzieli nam wszelkich danych dotyczących produktów finansowych. W większości jednak jesteśmy osobami posiadającymi Internet, więc najprościej byłoby skorzystać z wyszukiwarek ofert firm pozabankowych i kalkulatorów, które umożliwią pożyczkobiorcy dostęp do realnych ofert pożyczkowych.

Podsumowanie

Czy jako osoby bez zaświadczenia o dochodach mamy szansę na uzyskanie pożyczki gotówkowej? Oczywiście, ponieważ cała procedura o wnioskowanie w firmie pożyczkowej została tak skonstruowana, aby każdy miał szansę na otrzymanie dodatkowego finansowania. Aktualnie można cały proces w wybranych firmach pozabankowych przeprowadzić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Jeśli należymy do grona osób, które pilnie potrzebują gotówki, to nie róbmy tego pochopnie, przemyślmy wszystko, aby potem nie mieć problemu ze spłatą zadłużenia pożyczkowego. Warto wziąć tyle, ile akurat potrzebujemy. Zastanówmy się nad kosztami pożyczki, również tymi wyrażonymi przez RRSO.

Tagi: pożyczka dla niepracującychrrsowzór na rrso

Zaktualizowano: 26.08.2021

Dodano: 15.01.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top