Czasy, kiedy dokonywaliśmy płatności jedynie gotówką dawno się skończyły. Wraz z postępem technologicznym upowszechniły się płatności elektroniczne. E-portfel jest właśnie jednym z takich rozwiązań, ale pełni on jeszcze inne, bardzo przydatne z punktu widzenia użytkownika funkcje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
E-portfel to inaczej portfel elektroniczny albo portfel cyfrowy. Jego nazwa w sposób oczywisty nawiązuje do tradycyjnego portfela, a to z tego powodu, że oba te produkty mają ze sobą wiele wspólnego. Główną cechą portfeli elektronicznych jest to, że dzięki nim możemy dokonywać różnego rodzaju transakcji bezgotówkowych. Portfele cyfrowe są wprowadzane na rynek i funkcjonują dzięki ich właścicielom, czyli firmom, które stworzyły, oprogramowały bądź kupiły to narzędzie elektroniczne.
Zasadniczo możemy mówić o trzech podstawowych funkcjach, które pełnią portfele elektroniczne. Dzięki nim można:
Obsługa e-portfela to nic trudnego, nawet dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z tym narzędziem. Aby jednak dobrze zrozumieć jak to działa, przygotowaliśmy krótką instrukcję obsługi:
Należy powiedzieć, że na rynku mamy wiele e-portfeli. Bogactwo ofertowe bierze się z tego, że różni właściciele prezentują nieco inne portfele cyfrowe. Mowa tu o takich podmiotach jak banki, organizacje, które zajmują się emisją kart płatniczych, producenci oprogramowania czy też podmioty działające w branży fintech. Wśród dostępnych na rynku e-portfeli należy wymienić:
Konto, które zakładamy jest darmowe i nie ponosimy z związku z nim żadnych opłat. To samo dotyczy korzystania z funkcji e-portfela. Jeżeli chodzi o przelewy, to koszty ponoszą tutaj sprzedawcy. Jednakże płatności walutowe przeliczane za złotówki mogą już się wiązać z pewnymi kosztami. Warto tutaj zaznaczyć, że przy każdym portfelu koszty ponoszone przez użytkownika mogą być określone w nieco inny sposób i należy sprawdzić tą informację przed korzystaniem z danego portfela.
Przykład. Na dzień publikacji tego artykułu czytamy, że korzystanie z aplikacji PayPal jest bezpłatne w celu opłacenia zakupualbo przekazania darowizny chyba, że konieczne jest wykonanie przewalutowania - wtedy opłaty mogą wystąpić.
Dodano: