E-portfel. Jak to działa?

Opublikowano: 10 Sie 2022 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Czasy, kiedy dokonywaliśmy płatności jedynie gotówką dawno się skończyły. Wraz z postępem technologicznym upowszechniły się płatności elektroniczne. E-portfel jest właśnie jednym z takich rozwiązań, ale pełni on jeszcze inne, bardzo przydatne z punktu widzenia użytkownika funkcje.

Z tego artykułu dowiesz się:

E-portfel. Jak to działa?

E-portfel – co to takiego?

E-portfel to inaczej portfel elektroniczny albo portfel cyfrowy. Jego nazwa w sposób oczywisty nawiązuje do tradycyjnego portfela, a to z tego powodu, że oba te produkty mają ze sobą wiele wspólnego. Główną cechą portfeli elektronicznych jest to, że dzięki nim możemy dokonywać różnego rodzaju transakcji bezgotówkowych. Portfele cyfrowe są wprowadzane na rynek i funkcjonują dzięki ich właścicielom, czyli firmom, które stworzyły, oprogramowały bądź kupiły to narzędzie elektroniczne.

Funkcje e-portfela

Zasadniczo możemy mówić o trzech podstawowych funkcjach, które pełnią portfele elektroniczne. Dzięki nim można:

 • dokonywać płatności – podpięcie kart płatniczych pod e-portfele pozwala nam płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i dokonywać płatności online w sklepach internetowych,
 • wypłacać środki, które gromadzimy na e-portfelu – największe podobieństwo do tradycyjnego portfela,
 • przesyłać pieniądze z jednego portfela na drugie – funkcja taka, jak w przypadku dokonywania przelewów między kontami w ramach systemu bankowości elektronicznej.

E-portfel – instrukcja obsługi

Obsługa e-portfela to nic trudnego, nawet dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z tym narzędziem. Aby jednak dobrze zrozumieć jak to działa, przygotowaliśmy krótką instrukcję obsługi:

 1. Utwórz konto. Na początek musimy utworzyć konto na platformie obsługującej dany e-portfel. Podamy wówczas nasze dane i hasło, dzięki czemu będziemy mogli w sposób szybki logować się w celu dokonywania płatności.
 2. Zapewnij środki na portfelu. Możemy wpłacić daną sumę na nasz portfel elektroniczny korzystając z przelewu bądź karty. Pamiętajmy jednak, że wykorzystać będziemy mogli tylko te środki, które znajdują się na e-portfelu.
 3. Podepnij swoją kartę płatniczą. Do naszej portfela możemy podpiąć także nasze karty płatnicze. Gdy dokonujemy płatności online w inny sposób, to często jest wymagane, abyśmy podali numer CW/CVC. Podpięcie do portfela karty płatniczej sprawia, że nie musimy już tego robić, więc cała transakcja przebiega sprawniej.
 4. Przystąp do transakcji. Na stronie, gdzie chcemy transakcji musimy wybrać nasz e-portfel, a następnie zalogować się na wcześniej utworzone konto.
 5. Uzupełnij środki na portfelu. Kiedy już wydasz pieniądze z e-portfela, to żeby znów dokonać kolejnej transakcji należy wpierw uzupełnić środki (jeśli środki w portfelu na to niewystarczają). Jeśli masz więcej niż jeden e-portfel, tym wygodniej dla Ciebie, bowiem portfele cyfrowe umożliwiają nam przesyłanie środków pomiędzy nimi.

Jakie e-portfele funkcjonują na rynku?

Należy powiedzieć, że na rynku mamy wiele e-portfeli. Bogactwo ofertowe bierze się z tego, że różni właściciele prezentują nieco inne portfele cyfrowe. Mowa tu o takich podmiotach jak banki, organizacje, które zajmują się emisją kart płatniczych, producenci oprogramowania czy też podmioty działające w branży fintech. Wśród dostępnych na rynku e-portfeli należy wymienić:

 • Google Pay,
 • Amazon Pay,
 • PayPal,
 • Cash App,
 • Visa Click to Play,
 • Masterpass,
 • Netteler
 • Cellum,
 • Skrill.

Jakie są koszty korzystania z e-portfela?

Konto, które zakładamy jest darmowe i nie ponosimy z związku z nim żadnych opłat. To samo dotyczy korzystania z funkcji e-portfela. Jeżeli chodzi o przelewy, to koszty ponoszą tutaj sprzedawcy. Jednakże płatności walutowe przeliczane za złotówki mogą już się wiązać z pewnymi kosztami. Warto tutaj zaznaczyć, że przy każdym portfelu koszty ponoszone przez użytkownika mogą być określone w nieco inny sposób i należy sprawdzić tą informację przed korzystaniem z danego portfela. 

Przykład. Na dzień publikacji tego artykułu czytamy, że korzystanie z aplikacji PayPal jest bezpłatne w celu opłacenia zakupualbo przekazania darowizny chyba, że konieczne jest wykonanie przewalutowania - wtedy opłaty mogą wystąpić. 

Dodano: 12.07.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top