Co to jest BLIK?

Opublikowano: 27 Kwi 2021 Anna Kopańska 8 min. czytania

Kategoria: Aktualności finansowe

Kiedyś podstawową formą płatności była gotówka. Następnie do katalogu transakcji płatniczych weszły karty płatnicze, a z kolei od 2015 roku funkcjonuje BLIK czyli powszechny system płatności mobilnych. W tym artykule napiszemy o tym: co to jest BLIK; co potrzebujesz, aby płacić BLIKIEM i jak wygląda sama płatność; jaka jest skala wykorzystania BLIK przez Polaków; czy warto korzystać z BLIKA oraz kiedy można z niego korzystać?

Co to jest BLIK?

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych dostępny dla użytkowników smartfonów. Za pomocą BLIKA możesz zrobić dokładnie to samo co za pomocą karty płatniczej, czyli możesz zapłacić nim za zakupy w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także możesz wypłacić i wpłacić gotówkę w bankomacie czy wpłatomacie. Dodatkowo za pomocą BLIKA dokonasz szybkich przelewów międzybankowych, w tym przelewów na telefon odbiorcy, a nawet możesz wygenerować czeki z 9-cyfrowym kodem.

Co potrzebujesz, aby płacić BLIK?

Tak, naprawdę potrzebujesz tylko telefonu z aplikacją mobilną banku z funkcją BLIK i dostępu do Internetu. Usługa BLIK jest bezpłatna, a jedynym kosztem jaki możesz ponieść, jest opłata za transfer danych komórkowych naliczona przez Twojego operatora komórkowego. Niemniej jednak pamiętaj, że wszystkie opłaty naliczane w Twoim banku, znajdują się w Tabeli Opłat i Prowizji.

Jak wygląda płatność BLIK?

Płatność BLIK jest bardzo prosta. Jeśli chcesz zapłacić BLIKiem za zakupy w sklepie, po prostu informujesz kasjera o płatności BLIK, następnie na terminalu wpisujesz 6-cio cyfrowy kod BLIK, który pojawia się po kliknięciu w ikonkę BLIK na Twojej aplikacji mobilnej banku. Po krótkiej chwili otrzymasz na swój telefon komunikat o konieczności potwierdzenia transakcji w aplikacji mobilnej, zatwierdzasz swoim PINem i transakcja zostaje zrealizowana.

Podobnie wygląda sytuacja z wypłatą gotówki z bankomatu za pomocą BLIK. Różnica jest taka, że nie wkładasz karty, a wybierasz na ekranie bankomatu płatność BLIK, wpisujesz kod BLIK i zatwierdzasz w telefonie PINem. To wszystko trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Do jakiej kwoty można płacić BLIK-iem?

Wysokość maksymalnych kwot płaconych BLIKiem i ich ilość ograniczona jest limitami, jakie ustanawia nam bank. Ilość i kwoty operacji BLIK możemy także ograniczyć własnymi limitami, które samodzielnie definiujemy w systemie bankowym. Możemy przy tym ustawić maksymalną dzienną liczbę transakcji BLIK-iem oraz maksymalną dzienną kwotę transakcji liczonych sumarycznie.

Jaka jest skala wykorzystania BLIK przez Polaków?

BLIK to stosunkowo młoda forma płatności. BLIK powstał w 2015 roku. Jak wynika z danych operatora BLIK, Polskiego Standardu Płatności Sp. z o.o., z roku na rok liczba transakcji za pomocą BLIK rośnie.

Rok 2020 był rokiem rekordowej ilości dokonanych transakcji przy jego użyciu, gdzie ilość transakcji osiągnęła 424 mln, co stanowi blisko 55% wszystkich transakcji dokonanych za pomocą BLIK od początku jego istnienia! Z kolei wartość tych transakcji w 2020 roku sięgnęła kwoty 57 mld zł. Od początku istnienia BLIK do końca roku 2020, zrealizowano 777 mln transakcji na łączną wartość 105 mld zł, a średnia wartość transakcji BLIK wyniosła w tym okresie 135 zł. Ilość wszystkich użytkowników BLIK na koniec 2020 roku wyniosła 7 mln.

Skala wykorzystania BLIK będzie się nadal zwiększać, z uwagi na jego dogodne funkcjonalności, ale również okres pandemii koronawirusa, który wymusiła zmianę zachowań konsumentów i tym samym przeniesienia wielu aspektów życia codziennego do kanałów zdalnych.

Potwierdzają to dane za czwarty kwartał 2020 roku, gdzie ilość wszystkich transakcji BLIK to 140 mln, z czego 105,5 mln to płatności BLIK w obszarze e-commerce. Rośnie też ilość szybkich przelewów na telefon odbiorcy, gdzie nie trzeba wpisywać numeru rachunku odbiorcy przelewu i w 4 kwartał 2020 stanowiły one 15 mln transakcji. W dalszej kolejności są płatności BLIKIEM w terminalach POS z ilością transakcji 12 mln i w bankomatach 7,1 mln transakcji. Polacy w 2020 roku średnio dziennie dokonywali 1,5 mln transakcji BLIK.

Czy warto korzystać z BLIK?

Myślę, że każdy użytkownik BLIKA udzieli odpowiedzi twierdzącej. BLIK jest bardzo chętnie polecany przez aktywnych użytkowników znajomym. Wynika to z tego, że usługa BLIK jest prosta, szybka i wygodna, a przy tym bezpieczna.

Tak, naprawdę okazuje się, że tylko BLIK łączy możliwość płatności zarówno w terminalach POS, w Internecie, jak również poprzez przelewy na numer telefonu i wypłaty z bankomatu. To potwierdza jego wszechstronność.

W jakich sytuacjach przydaje się BLIK?

BLIK przydaje się w sytuacjach kiedy nie masz numeru konta odbiorcy przelewu, a chcesz dokonać płatność w danej chwili. Wystarczy, że znasz numer telefonu tej osoby. Innym przykładem przelewu na telefon jest dość powszechna sytuacja jaką są tak zwane „zrzutki w pracy”. Załóżmy, że przychodzi do Ciebie koleżanka w pracy i mówi, że składacie się na prezent dla innej koleżanki. Ty nie masz przy sobie gotówki. Idealnym rozwiązaniem jest przelew na telefon koleżanki, która otrzyma środki natychmiast, niezależnie od tego w jakim banku posiada konto.

BLIK przyda Ci się kiedy zapomnisz portfela lub po prostu nie chcesz go brać. Przykład? Gdy idziesz pobiegać raczej nie myślisz o zabraniu portfela. Dopada Cię pragnienie, a Ty właśnie mijasz sklep. Jeśli masz przy sobie telefon, dzięki usłudze BLIK możesz przy okazji biegania zrobić też potrzebne zakupy.

BLIK jako narzędzie do wypłaty gotówki z bankomatu daje Ci trzy korzyści. Po pierwsze nie musisz mieć karty przy sobie lub nie musisz jej mieć wcale. Dzięki temu nie ponosisz kosztu wydania karty płatniczej czy opłaty za jej miesięczną obsługę. Druga korzyść to szybszy czas wypłaty środków z bankomatu za pomocą BLIKA, aniżeli przy użyciu karty – oszczędzasz choćby sam moment wkładania karty do bankomatu i oczekiwanie na jej wyjęcie po transakcji. I trzecia korzyść – większe bezpieczeństwo. W bankomacie wpisujesz Kod BLIK, ale dodatkowo potwierdzasz PINem na telefonie. Wobec tego nie występuje tu ryzyko zczytania danych karty i jej dalszego nieuprawnionego wykorzystania.

Podsumowując: BLIK to zdecydowanie alternatywa dla dotychczasowych form płatności. Jest to usługa, którą wyróżnia szybkość działania, prostota obsługi i możliwość jej wykorzystania praktycznie w każdych warunkach, posiadając zaledwie telefon, aplikację mobilną banku I internet.

Zaktualizowano: 13.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (5)


 • Avatar wendy09

  wendy09
  15.07.2021 13:57:14

  faktycznie lepszy ten blik niż noszenie drobnych w kieszeni, portfele to chyba odejda do lamusa :P

  Odpowiedź
 • Avatar kroks

  kroks
  30.06.2021 06:02:33

  blikiem wypłacam kase z bankomatu szybko i bez problemu!

  Odpowiedź
 • Avatar agre

  agre
  17.06.2021 13:38:08

  wszędzie tym blikiem płace, w kasie w internecie gdziekolwiek

  Odpowiedź
 • Avatar gilig

  gilig
  02.06.2021 10:02:33

  ten co to wymyślił to powinien dostać nagrodę nobla

  Odpowiedź
 • Avatar andzik

  andzik
  14.05.2021 15:29:39

  fajna sprawa z tym blikiem, jak zamawiam cos to tylko z tego korzystam, szybko ekspresowo

  Odpowiedź
Top