Coraz częściej w sklepach, marketach słyszy się, że Klienci płacą za pomocą BLIKA. Dla osób nie znających tematu lub dla tych, z którym technologia kojarzy się z kosmicznymi zagadnieniami, płatność BLIK to czarna magia. Również dla mnie płatności przez kod BLIK na początku istnienia wydawała się zbędnym narzędziem, nową zabawką dla szpanerów. Myślałam, że to kolejny chwyt marketingowy. Jednak po zapoznaniu się bliżej co to znaczy BLIK, kiedy się go używa i jakie daje możliwości, uważam, że jest on naprawdę przydatną i przyjemną formą płatności. Mam nadzieję, że tekst zachęci do stosowania BLIKU na co dzień.
Z artykuły dowiesz się między innymi:
Spis treści
BLIK to system płatności mobilnych dostępny dla użytkowników smartfonów. Za pomocą BLIKA możesz dokonać płatności w niemalże taki sam sposób, jak za pomocą karty płatniczej. Płatność BLIKIEM to możliwość zapłaty za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz możliwość wypłaty bądź też wpłaty gotówki w bankomacie. Dodatkowo za pomocą BLIKA dokonasz szybkich przelewów międzybankowych, w tym przelewów na telefon odbiorcy.
Uruchomienie płatności BLIK odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej banku, w którym posiadamy rachunek bankowy. Bardzo ważna uwaga – nie każdy bank oferuje usługę BLIK! (aktualna lista banków z opcją aplikacji BLIK dostępna w dalszej części artykułu).
BLIK jako system płatności mobilnych nie wymaga wykonywania instalacji specjalnych aplikacji oraz innych dodatkowych działań, gdyż jest on wbudowany w bankowość mobilną. W celu aktywacji usługi BLIK należy odnaleźć odpowiednią zakładkę, ustawić limit dzienny transakcji i można już działać. Super udogodnieniem jest również możliwość wyciągnięcia skrótu BLIK na pierwszą stronę aplikacji w telefonie - bardzo ułatwia dostęp do potrzebnego w danym momencie kodu BLIK.
Z BLIKA mogą korzystać osoby, których banki obsługują tę metodę płatności. Użytkownik powinien mieć aktywną bankowość mobilną oraz aktywować w niej usługę BLIK. Proces jest bardzo prosty i intuicyjny. Poniżej banki komerycjne i spółdzielcze, które (na moment publikacji artykułu) wprowadziły na stałe kod BLIK do swojej usługi płatniczej:
BLIK umożliwia wykonanie wszelkich płatności w formie bezgotówkowej. W uproszczeniu można stwierdzić, że płatności BLIKiem stosujemy wszędzie tam, gdzie możemy użyć karty płatniczej: płatność BLIK w sklepie, Internecie, wypłata, wpłata w bankomacie. Dodatkowo możemy zrobić szybkie przelewy na telefon innej osoby (musi on również korzystać z aplikacji BLIK) .
BLIK umożliwia:
Z dnia na dzień rośnie liczba sklepów internetowych uwzględniających BLIKA w swoich sposobach płatności online. Jest on aktualnie bardzo popularny w większości portali aukcyjnych np. Allegro. Dodatkowo akceptuje go większość systemów płatności internetowych takich jak: DotPay, Przelewy24, PayU i tPay.
Aby szybko zapłacić za zakupy, wystarczy wygenerować kod BLIK, przepisać na stronę i zatwierdzić. Nie ma szybszego i wygodniejszego sposobu zapłaty za towar czy usługę. Cały proces płatności BLIKIEM zazwyczaj zajmuje nie więcej, niż kilkanaście sekund. Po pierwszych płatnościach będziemy znali całą procedurę na pamięć.
BLIK w bankomatach to kolejna coraz bardziej popularna metoda wypłaty gotówki bez użycia karty. Do wypłaty w bankomacie potrzebujemy jedynie smartfona z aktywną usługą BLIK w bankowości mobilnej. BLIKIEM wypłacimy gotówkę z większości bankomatów dostępnych w kraju:
Blik na numer telefonu - ten sposób coraz bardziej zyskuje na popularności w szczególności wśród młodych użytkowników. Jeśli szybko musimy komuś oddać pewną kwotę pieniędzy możemy to w bardzo szybki sposób zrobić za pomocą usługi blik na numer telefonu. Jakie z tego płyną korzyści?
WAŻNE! Aby skorzystać z usługi obie strony transakcji muszą mieć włączoną opcję BLIK!
Płatność w sklepie jest niezwykle prosta. Wystarczy zrealizować kroki:
Blik zbliżeniowy to kolejna nowość, którą w ostatnim czasie wprowadziły banki, aby usługi BLIK były jeszcze szybsze i bardziej komfortowe. Na czym polega płatność BLIK zbliżeniowo? To nic innego jak dokonanie płatności za pomocą przyłożenia telefonu do terminala płatniczego. Dlaczego to takie korzystne?
Jedynym wymogiem wywołania płatności zbliżeniowej BLIK, jest posiadanie aktywnej blokady telefonu np. kodu czy odcisk palca oraz włączona funkcja NFC na swoim urządzeniu.
Na ten moment możemy dokonać zbliżeniowych transakcji BIK w sześciu bankach:
W życiu często spotykają nas sytuacje, że pożyczamy sobie na wzajem pieniądze. Czy to w pracy zamawiając np. posiłek, czy w sytuacji wyjścia na imprezy, konieczności skorzystania z gotówki, której właśnie brakuje w portfelu. Krępujące są jednak takie zdarzenia, w których ktoś zapomni nam oddać pożyczonej sumy. I tutaj znowu BLIK wychodzi nam naprzeciw. Użytkownicy BLIKA mogą wysłać prośbę za pomocą systemu o przelew. Możemy w niej zawrzeć kwotę oraz opis. Druga osoba, która otrzyma taką prośbę otrzyma prośbę o BLIK musi ją zaakceptować i autoryzować autoryzację za pomocą PINu. Możemy uniknąć bezpośredniej prośby ustnej o zwrot pieniędzy, wysyłając prośbę elektroniczną.
W każdym banku oferującym usługę BLIK są dostępne kwotowe limity transakcji oraz ilościowe. Aktywując usługę przeważnie mamy możliwość wyboru i ustawień poszczególnych kwot. Definiować można limity:
Przykładowo w mBanku domyślne limity (które oczywiście można zmienić wyglądają następująco)
Generalnie korzystanie z usług BLIK nie generuje dodatkowych opłat, ale na uwadze trzeba mieć tabele opłat ze swoich banków i sprawdzić czy nie ma prowizji np. za korzystanie z bankomatów BLIK w innych bankomatach. Wówczas opłata może być pobrana z rachunku bankowego.
Nie ma się co dziwić, że płatności BLIK coraz bardziej zyskują na popularności. Liczne zalety korzystania z usługi mają wielu zwolenników:
Myślę, że pomimo tego, że BLIK jest dosyć wygodną usługą posiadającą wiele zalet, to należy jednak obiektywnie wspomnieć o wadach produktu:
Generalnie przy wszelkich płatnościach, zarówno tych zdalnych jak i gotówkowych zalecana jest ostrożność w korzystaniu. Ale co się stanie jeśli utracisz telefon, a masz aktywną usługę BLIK w bankowości mobilnej? Otóż z reguły nie ma się co martwic, ponieważ BLIK wyposażony jest w szereg zabezpieczeń : na poziomie telefonu oraz systemu bankowego:
Do występujacych zabezpieceń aplikacji BLIK w telefonie zaliczymy m.in.:
A jakie są zabezpieczenia BLIKu po stronie bankowej?
Zaktualizowano:
Dodano:
Pamiętacie film „Powrót do przyszłości”? W drugiej części tego kultowego filmu, Marty McFly przenosi się do 2015 roku i w jednej ze scen możemy spotkać się z masowymi płatnościami za pomocą odcisku palca. Twórcy filmu nie docenili jednak ogromnych możliwości, jakie w przyszłości mógł dać telefon(...)
Czytaj więcejPłatność kartą debetową czy kredytową w ostatnim dziesięcioleciu zrewolucjonizowała płatności, których dokonujemy w sklepach lub w Internecie. Czas pandemii koronawirusa dodatkowo zwiększa i tak już ogromną atrakcyjność używania tej formy płatności. Zobacz co zmieniło się w użytkowaniu kart bankowyc(...)
Czytaj więcej