Jak płacić za pomocą zegarka lub telefonu?

Opublikowano: 19 Sie 2024 Dagmara Konik 8 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Technologie NFC już chyba dla nikogo nie stanowią czarnej magii, choć 10 lat temu, kiedy to wchodziły na rynek było zupełnie inaczej. Współcześnie oprócz tradycyjnego, papierowego pieniądza oraz sprawdzonej karty płatniczej środkami dokonywania transakcji coraz częściej są smartfon i smartwatch. Jednak wcale to nie oznacza, że wszyscy Czytelnicy zdążyli poznać sposób na skuteczne płacenie zegarkiem bądź telefonem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są dostępne płatności mobilne,
  • jak działają płatności zegarkiem i telefonem,
  • czy smartfonem i smartwatchem można zapłacić w sklepie za zwykłe zakupy. 

Fenomen płatności mobilnych

Powszechny dostęp do interentu, powszechność smartfonów sprawiły, że rynki finansowe zostały zdominowane przez płatności mobilne, czyli transakacje przy użyciu telefonu komórkwego czy inteligentnego zegarka. Nasz kraj zaliczony został do grona liderów cyfryzacji w instytucjach finansowych. Dodatkowo pandemia przyspieszyła wdrażanie nowych systemów, na które w „normalnej sytuacji” prawdopodobnie musielibyśmy czekać jeszcze kilka lat. W tej sytuacji naprawdę nie ma co się dziwić, że my - klienci - przekonujemy się i coraz chętniej korzystamy z najnowszych rozwiązań.

Aby używać telefonu, jak karty płatniczej możemy wykorzystać takie aplikacje jak: Google Pay, PeoPay, Apple Pay czy Android Pay. Coraz większą popularność na rynku zdobywa BLIK, o którym również pisaliśmy w jednym z naszych wpisów na blogu (więcej o BLIK znajdziesz tutaj).  

Przegląd najpopularniejszych aplikacji do płatności mobilnych

Płatności HCE 

Technologia HCE (ang. Host Card Emulation) pozwala na zbliżeniowe płatności telefonem. Do działania HCE musimy korzystać z aplikacji mobilnej danego banku. Za jej pośrednictwem należy utworzyć i włączyć wirtualną kartę HCE - wystarczy wybrać odpowiednią opcję w aplikacji. Płatności działają na podobnej zasadzie, jak w przypadku karty płatniczej. 

Google Pay

To zewnętrzna aplikacja Google, do której można dodać karty płatnicze różnych banków. To również elektroniczny portfel do przechowywania kart. Co ciekawe nie tylko płatnicze, ale także lojalnościowe. Posługiwać się nimi możemy w sklepach a także wykonując płatności za bilety. Ciekawą funkcją jest możliwość przesyłania środków innym uczestnikom aplikacji. W aplikacji wybieramy jedną kartę domyślną do zbliżeniowych płatności mobilnych. Po dodaniu karty można płacić telefonem dokładnie tak, jak zwykłą plastikową kartą.

Apple Pay

System płatności mobilnych i portfel cyfrowy stworzony przez firmę Apple  umożliwia płatności zbliżeniowe posiadaczom urządzeń takich jak iPhone, iPad, Apple Watch i MacBook. Tak samo jak Google Pay daje możliowść płacenia w sklepach. Transakcje wymagają potwierdzenia za pomocą odcisku palca użytkownika.

Android Pay  

Kolejny system płatności wdrożony przez firmę Google, powstał on w wyniku połączenia Android Pay i Google Wallet.

BLIK

System płatności mobilnych uruchomiony w lutym 2015 przez 6 polskich banków. Działanie aplikacji polega na generowaniu jednorazowych kodów sześciocyfrowych, które następnie – w przeciągu dwóch minut – można wykorzystać przy płatności online lub w sklepie stacjonarnym, a także przy pobieraniu gotówki w bankomacie. Żeby korzystać z usługi, należy posiadać konto w jednym z banków współpracujących z systemem oraz pobrać aplikację mobilną.

PeoPay 

Jest to aplikacja dostępna dla klientów Banku Pekao. Działa podobnie, jak opisane wcześniej, ale wyróżnia ją możliwość zbliżeniowych płatności telefonem w walutach obcych.

Aplikacje dedykowane dla smartwatchy

Wszystkie te aplikacje używane są do płatności telefonem, jednak osoby które posiadają smartwatcha doskonale wiedzą, że również płatność tym zegarkiem jest możliwa. Zegarki te łączą w sobie funkcje klasycznego czasomierza z niektórymi funkcjami smartfonu. Aby umożliwić sobie płatności należy zainstalować specjalną aplikację Garmin Pay lub Fitbit Pay. To jaką aplikację zainstalujemy, zależy od firmy z jakiej mamy zegarek. Działają one na podobnej zasadzie jak płatności  np. Google Pay. Tradycyjną kartę łączymy z portfelem cyfrowym. W tym przypadku płatności dokonywane są za pomocą zegarków lub smartbandów, które obsługują dany system płatności.

Jako ciekawostkę dodam tutaj, że jedna ze znanych szwajcarskich firm produkujących zegarki wprowadziła w 2020 roku na rynek, zegarek który nie jest smartwatchem, a mimo to umożliwia nam płatności zbliżeniowe.

Jak to jest możliwe, że płatności takie są dostępne?

Wszystko zawdzięczamy technologii NFC. Wykorzystuje ona fale radiowe, które umożliwiają bezprzewodową wymianę danych na odległość nie przekraczającą 20 centymetrów. Urządzenia wykorzystujące technologię NFC, czyli nasze telefony, czy też smartwatche, mogą komunikować się z innymi urządzeniami NFC, czyli terminalami  płatniczymi.

Instrukcja, jak włączyć NFC w telefonie nie jest skomplikowana. Wystarczy odblokować telefon i zsunąć z góry ekranu pasek powiadomień i funkcji dodatkowych, a następnie włączyć usługę NFC. Jeśli belka górna nie zawiera ikonki NFC, wchodzimy w Ustawienia telefonu i opcję Łączność/Udostępnianie/Połączenia. W zakładce odszukujemy zakładkę Połączenia NFC i włączamy moduł. Jeśli nasz smartfon bez modułu NFC, nadal masz szansę na płatność kartą przez telefon. W tym wypadku potrzebny będzie Tag NFC. Jest to niewymagający ładowania chip, który działa jak miniaturowa wersja karty płatniczej.

Inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o jedną z aplikacji, o których mówiliśmy powyżej a mianowicie BLIK. Do jej działania nie jest wymagane włączenie w telefonie NFC. Aby zacząć płacić BLIK-iem, należy sprawdzić, czy nasz bank współpracuje z systemem mobilnym PSP (Polski Standard Płatności).

Blik jest wbudowany w aplikacje mobilne większości banków i działa jak lista kodów jednorazowych wyświetlana w telefonie. I dlatego właśnie płacąc telefonem z BLIK-iem nie płacimy zbliżeniowo, tylko wpisujemy kod do terminalu lub bankomatu. Ale powiemy wam kolejna ciekawostkę: BLIK także jest w trakcie opracowywania płatności zbliżeniowych.

Podsumowanie

Postęp technologiczny trwa i trwać będzie. Będziemy świadkami coraz to nowych rozwiązań i jeszcze nie raz otworzymy ze zdumienia oczy. Coś co jeszcze wczoraj wydawało się nierealne, dziś jest naszą codziennością. Co przyniesie jutro? Czym nas zaskoczy?

Tagi: nfcblikgoogle paypłatność zbliżeniowa

Dodano: 10.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top