Gdzie pożyczać na wakacje?

Opublikowano: 31 Lip 2020 Anna Krzysteczko 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Połowa wakacji za nami. Każdy z nas po kilku trudnych miesiącach ma ochotę odpocząć w innych okolicznościach niż dom. Media zachęcają do spędzenia wakacji w kraju, ale to też kosztuje. W zrealizowaniu urlopowych planów może pomóc pożyczka na wakacje. Czy warto pożyczać pieniądze na taki cel jak wczasy? Ktoś może powiedzieć: przecież wakacje się skończą, a kredyt zostanie. Ale odpocząć też trzeba. Jaką pożyczkę wybrać, aby nie obciążyć nadmiernie budżetu? Dziś o rodzajach pożyczek na wakacje.

wakacje

Kredyt czy pożyczka na wakacje? Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Kredyt bankowy (konsumencki)
W banku można uzyskać pożyczkę na cele konsumpcyjne, takie jak wyjazd na wakacje. Kredyt na wakacje wiąże się jednak z większą ilością formalności np. w zakresie dokumentowania dochodu. Konsument musi zostać poinformowany o wysokości wszelkich kosztów kredytowych, o czasie obowiązywania umowy, wysokości rat i terminach ich spłaty, a także o prawie do odstąpienia od umowy i możliwości wcześniejszej, przedterminowej spłaty kredytu. Przeszkodą w jego uzyskaniu może być niewystarczająca zdolność kredytowa.

Pożyczka pozabankowa (chwilówka lub ratalna)
Dostępna niemalże dla każdego pełnoletniego obywatela Polski. Aby móc zaciągnąć tego typu finansowanie, wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków. Instytucje pozabankowe zwykle udzielają pożyczek tylko tym osobom, które:

  • są pełnoletnie,
  • posiadają konto w banku,
  • mają dostęp do telefonu komórkowego,
  • mieszkają na terenie Polski,
  • mają stałe dochody,
  • posiadają numer PESEL.

Wiele firm sprawdza zdolność kredytową w BIK, BIG i innych rejestrach, aby upewnić się, że spłacasz swoje zobowiązania w terminie.

Inne rodzaje finansowania z instytucji

Karta kredytowa
Jest produktem finansowym, który nie musi być powiązany z Twoim kontem bankowym. Płatność kartą kredytową polega na korzystaniu z przyznanego wcześniej limitu kredytowego. Wysokość tego limitu ustalana jest przez bank i nie można wydać środków ponad ustalony limit. W ten sposób można dostosować wysokość pożyczki do swoich potrzeb czyli pożyczyć dokładnie tyle, ile będzie potrzebne w czasie wakacyjnego wyjazdu. Z drugiej strony karta kredytowa może sprzyjać nadmiernemu zadłużaniu się, a przy problemach ze spłatą często trzeba liczyć się z wysokimi odsetkami. Najlepiej jest więc spłacić  limit w okresie bezodsetkowym (całość zadłużenia). Jest to czas, w którym bank nie może pobrać odsetek od wykonanych transakcji. Długość tego okresu zależy od banku i może wynosić od 50 do 56 dni.

Debet na koncie
To charakterystyczny produkt bankowy, który może przypominać linię kredytową. Każdy klient ustala wspólnie z bankiem jego maksymalną kwotę. W ten sposób środki można uzyskać całkiem szybko i z małą ilością formalności. Przy uzyskaniu limitu znaczenie ma polityka banku, wysokość i regularność uzyskiwanych dochodów, historia kredytowa itp. Naliczane są także odsetki, a więc takie rozwiązanie może być mniej korzystne finansowo niż w przypadku darmowych chwilówek online. Limit debetowy możemy zamknąć w dowolnym momencie. W tym celu należy złożyć odpowiednią dyspozycję w banku.  Warunkiem koniecznym jest jednak spłacenie dotychczasowego zadłużenia.

Jakie są alternatywy?

Pożyczka przez biuro podróży
Jeśli biuro podróży ma podpisaną umowę np. z bankiem i pośredniczy w udzielaniu pożyczek właśnie na wakacyjny cel. Niektóre biura podróży oferują swoim klientom kupienie wycieczki na raty (niektóre wycieczki możemy kupić w ratach 0%)

Gdy chcemy skorzystać z takiej właśnie oferty, wybieramy metodę płatności w ratach, a potem sprzedawca sprawdza naszą zdolność kredytową i wiarygodność kredytową lub robimy to samodzielnie przez internet. Musimy wypisać odpowiedni wniosek i poczekać, aż zostanie on przeanalizowany. W takich przypadkach trzeba jednak wszystko dokładnie sprawdzić i przeliczyć, aby upewnić się, że dana pożyczka na pewno ma korzystne warunki.

Pożyczka od bliskich
To alternatywa dla narzędzi finansowych oferowanych przez banki i instytucje z sektora pozabankowego. Środki pozyskane dzięki wsparciu bliskich osób można przeznaczyć na dowolny cel, a w określonych przypadkach nie trzeba od nich odprowadzać podatku ani zgłaszać pożyczki do Urzędu Skarbowego. Może się to obyć bez formalności, a oprocentowanie takiej pożyczki zwykle jest absolutnie zerowe.

Aby uchronić się przed brakiem zwrotu pożyczonych pieniędzy, albo z drugiej strony – roszczeniami spłaty zobowiązania w wyższej kwocie bądź szybszym terminie niż się to wcześniej ustaliło, warto jako zabezpieczenie spisać umowę i warunki pożyczki od rodziny na papierze. Podatku od czynności cywilnoprawnych nie zapłacimy, gdy pożyczka pochodzi od najbliższych osób, które wchodzą w krąg tzw. I grupy podatkowej. Pożyczka od rodziny bez podatku może być udzielona raz na 5 lat – jeśli w przeciągu tego okresu zdarzy się kolejna, koniecznie będzie odprowadzenie podatku do Urzędu Skarbowego.

Pożyczać czy nie?

Pożyczka czy kredyt na wakacje może być dobrym i rozsądnym pomysłem.

Najważniejszą rzeczą jest jednak sprawdzenie ofert pożyczkowych na specjalnych kalkulatorach dostępnych w internecie. Należy zastanowić się, ile dokładnie chcemy pożyczyć, jak wysokie raty jesteśmy w stanie spłacać miesięcznie, a także przejrzeć dostępne oferty, by znaleźć najlepszą z nich. Warto poznać kilka propozycji, aby mieć porównanie. Przy wyborze pożyczki może nam również pomóc nasz doradca kredytowy.

Po wybraniu najkorzystniejszej dla nas oferty wystarczy jedynie pożyczyć pieniądze i jechać na wymarzone wczasy!

Tagi: kredyt bankowydebetpożyczkakarta kredytowa

Zaktualizowano: 12.10.2021

Dodano: 31.07.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top