Jak dbać o bezpieczeństwo w świecie finansów online?

Opublikowano: 21 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W dobie wojny na Ukrainie Rosja prowadzi działania hybrydowe wobec innych państw Zachodu. Jedną z najbardziej niebezpiecznych form takich działań są ataki w cyberprzestrzeni. Jednakże cybeprzestępstwa popełniane są nie tylko poprzez wrogie państwa, ale też przez jednostki albo organizacje przestępcze, które chcą się wzbogacić. Dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w świecie finansów online.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czemu cyberprzestępstwa są groźne,
  • jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu,
  • co zrobić, kiedy padło się ofiarą cyberataku.
Jak dbać o bezpieczeństwo w świecie finansów online?

Czym są cyberataki?

Cyberprzestępstwa polegają najczęściej na pozyskiwaniu przez przestępców danych osobowych, które to dane służą do uzyskania korzyści dla oszustów kosztem ich ofiary. Wiele podmiotów, z których usług i produktów korzystamy na co dzień – w tym banki i instytucje państwowe – posiadają systemy zabezpieczeń przed cyberatakami. To sprawia, że najczęściej cyberprzestępstwa nie można dokonać, o ile sami w tym nie pomożemy. Wbrew pozorom stosunkowo łatwo można paść ofiarom cyberprzestępców, a działają oni na wiele różnych, podstępnych sposobów.

8 zasad bezpieczeństwa w internecie

Aby ustrzec się przed potencjalnym cyberatakiem należy przestrzegać prostych zasad bezpieczeństwa w sieci. Dzięki temu internet będzie dla nas bezpiecznym miejscem, gdzie swobodnie i bez żadnych obaw będziemy mogli poruszać się w świecie finansów online.

Zasada 1. Korzystaj mądrze z bankowości elektronicznej

Niemal każdy klient banku, który posiada konto osobiste korzysta na co dzień z systemu bankowości elektronicznej. Czasem, kiedy jesteśmy w biegu musimy dokonać jakiegoś działania – np. zlecić pilny przelew – poza domem. To stwarza potencjalne ryzyko cyberataku. Aby się przed tym ustrzec, pamiętaj, że:

  • nie należy logować się na obcych urządzeniach – jeśli jesteśmy poza domem logujmy się z własnego telefonu, gdyż wykorzystanie cudzego sprzętu (telefonu czy komputera) spowoduje, że mogą się tam znaleźć nasze dane do logowania,
  • warto stosować długie i trudne hasła – im hasło będzie dłuższe i bardziej skomplikowane tym przestępca będzie potrzebował więcej czasu, aby je złamać,
  • źle jest zapisywać dane logowania na karteczce – niektórzy klienci, zwłaszcza ci starszej daty mają w nawyku zapisywać swoje dane – takie jak nr klienta i konta bankowego – na kartce, którą noszą przy sobie – nie trzeba chyba wyjaśniać, co by się stało, gdyby taka kartka z danymi się zgubiła i wpadła w ręce złodzieja,
  • nie można nikomu podawać danych – jeżeli z jakiegoś powodu (np. chwilowej przerwy w dostawie internetu) nie możesz wykonać operacji bankowej osobiście, to nie proś o to nikogo innego – stwarza to zagrożenie, że przestępca przechwyci nasze dane.

Zasada 2. Pracę zawsze podejmiesz za darmo

Jeśli jesteś Polakiem szukającym pracy albo pochodzisz z Ukrainy i chcesz podjąć się zatrudnienia w Polsce, to pamiętaj, że nikt nie ma prawa żądać od Ciebie jakichkolwiek pieniędzy za to, że da Ci pracę. To samo dotyczy obietnic zatrudnienia. Może zdarzyć się tak, że oszust poprosi Cię o przelew na jego konto bankowe, co będzie fałszywym warunkiem przyjęcia Cię do pracy. Najczęściej to działa tak, że oszust zapewnia, iż przelew z Twojej strony to tylko „weryfikacja danych”, a po rozpoczęciu przez Ciebie pracy, dostaniesz zwrot tych środków. Nie łudź się – jeśli dasz się oszukać i zrobisz przelew, to już nie odzyskasz tych pieniędzy.

Zasada 3. Nie wierz we wszystkie promocje i oferty

Promocje i oferty są często do nas wysyłane drogą mailową. Czynią tak bani, operatorzy sieci komórkowych, sklepy i wiele innych podmiotów. Jest to działalność w pełni legalna, w praktyce niektóre promocje i oferty są bardzo korzystne dla klientów. Jednakże należy pamiętać, że oszuści lubią podszywać się pod legalnie działające podmioty w celu wyłudzenia od nas danych.

Załóżmy, że korzystamy z usług operatora sieci X. Przychodzi do nas mail od oszusta, który podszywa się pod operatora. W mailu widnieje informacja o promocji, w której możemy płacić 50% mniej miesięcznego abonamentu. Często wówczas znajduje się tam napis: „POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY” oraz link, który musimy kliknąć, aby wpisać tam swoje dane osobowe. Dlaczego jest to zgubne?

Po pierwsze prawdziwy operator sieci X gdyby miał dla nas korzystniejszą ofertę poinformowałby w mailu byśmy najpierw zapoznali się z promocją na jego stronie internetowej. Po drugie nie prosiłby o wyrażenie przez nas zgody. Po trzecie operator ma nasze dane – nie ma potrzeby byśmy wpisywali je na nowo na jakiejś innej stronie. Po czwarte jakiekolwiek zmiany dotyczące wysokości naszego rachunku musiałby mieć swoje uzasadnienie w umowie. Tak więc wymagana by była do tego zmiana treści zapisów umowy z operatorem sieci X.

Zasada 4. Uważaj na reklamy wyskakujące w przeglądarce

Często jest tak, że gdy korzystamy z internetu w naszej przeglądarce nagle pojawia się okienko z treścią o jakiejś reklamie czy promocji. Jeśli w to klikniemy możemy nieświadomie ściągnąć na swój komputer złośliwe oprogramowanie. Wirusy, trojany czy programy zaprojektowanie do szpiegowania to podstawowe zagrożenia związane ze szkodliwym oprogramowaniem. Tak więc jeśli wyskoczy Ci nagle jakaś reklama – po prostu to zignoruj.

Zasada 5. Rób kopie zapasowe danych

Warto robić kopie zapasowe danych, znajdujących się na dysku komputera. Cyberataki polegają bowiem nie tylko na przechwytywaniu danych, ale też – w pewnych okolicznościach – na ich niszczeniu. Strata zwłaszcza poufnych danych z naszej pracy z całą pewnością nie przyniesie nam niczego dobrego. Dane, które są regularnie zapisywane i znajdują się w różnych miejscach są znacznie bezpieczniejsze niż te, które nie posiadają swoich kopii zapasowych.

Zasada 6. Aktualizuj system operacyjny

Jeżeli regularnie aktualizujemy swój system operacyjny to jesteśmy bezpieczniejsi w obliczu cyberataków. Aktualizacje pozwalają chociażby na to, by programy antywirusowe i zaporowe eliminowały luki, które wynikają z działań charterów. Zaktualizowane informacje oprogramowania sprawiają, że nasz system jest „na bieżąco” z nowy metodami przeprowadzania ataków w sieci.

Zasada 7. Korzystaj z więcej niż jednego adresu e-mail

Posiadanie co najmniej dwóch różnych adresów mailowych zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci. Przykładowo możemy przeznaczyć naszą drugą skrzynkę pocztową do dokonywania zakupów w internecie czy logowania się na portale. Natomiast nasz pierwszy mail będzie służył nam do pracy czy prowadzenia internetowego konta bankowego. Gdybyśmy padli ofiarą oszusta, np. z fałszywej reklamy, to wówczas przestępca pozyska mail, który w żaden sposób nie będzie pasował ani do naszych spraw zawodowych ani do bankowości internetowej.

Zasada 8. Nie klikaj w linki z SMS-ów

Zasada trochę podobna o tej, o której już zdążyliśmy wspomnieć. Może zdarzyć się tak, że otrzymamy podejrzanego SMS – oszust znów będzie się podszywał pod podmiot, z którego produktów lub usług korzystamy. W treści wiadomości może znajdować się podejrzany link. Nigdy nie należy w to wchodzić, gdyż może to spowodować zainstalowanie na naszym urządzeniu szkodliwych programów.

Czy można coś zrobić już po cyberataku?

Kiedy padłeś ofiarą cyberprzestępstwa to nie pozostaje nic innego jak zgłosić to na policję. Należy jednak liczyć się z tym, że nie zawsze uda się namierzyć sprawcę. Jeżeli przestępstwa dokonał doświadczony haker albo specjalizująca się w cyberatakach organizacja to wówczas śledztwo może przebiegać żmudnie i zająć masę czasu, a i tak nie mamy pewności, że zakończy się sukcesem.

Czasem jest tak, że w wyniku przestępstwa oszust nabywa na nasze dane jakiś produkt finansowy – np. kredyt gotówkowy. Jeżeli mu się to uda, to będziemy musieli spłacać raty kredytu, a udowodnienie, że to nie my zaciągnęliśmy zobowiązanie będzie długotrwałe. Poniesiemy więc spore straty, zanim przestępstwo wyjdzie na jaw. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje bezpieczeństwo online.

Skoro o wyłudzeniu kredytu mowa, to istnieje sposób obrony przed przestępstwem w momencie jego dokonywania. Mowa tu o alertach Biura Informacji Kredytowej. Alerty te informują nas o tym, że ktoś usiłuje wziąć kredyt na nasze dane w czasie rzeczywistym – to znaczy dokładnie wtedy, kiedy oszust składa do banku wniosek w naszym imieniu. Dzięki temu możemy natychmiastowo zareagować i uchronić się przed przestępstwem.

Zaktualizowano: 26.04.2022

Dodano: 11.04.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top